Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski Lata studiów spędził w Gdańsku, gdzie obecnie również jego życie związane jest w dużej części z tym ośrodkiem muzycznym. W 2017 otrzymał odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego"Zasłużony dla Kultury” - wyróżnienie, które wspaniale podsumowuje jego dotychczasowe osiągnięcia na polu artystycznym i pedagogicznym.
Robert Kwiatkowski to artysta o nietuzinkowej osobowości. Swoją charyzmą i umiejętnościami zdobywa serca publiczności a swoim profesjonalizmem zyskuje sobie szacunek i uznanie muzyków. Jego kultura pracy, rzetelność, oraz niesamowita muzykalność podkreślana wielokrotnie przez wybitne autorytety świata artystycznego przyczyniają się do sukcesu jego aktywnej kariery.
Jako solista występował ponad czterdziestokrotnie z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Tenerife, Orquesta Sinfónica de Chile, Polska Filharmonia Bałtycka, Radomska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna „Hanseatica” , Filharmonia Częstochowska, Filharmonia Kaliska.
Na codzień piastuje stanowisko koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku,częstozapraszany jest również do regularnej współpracy w takim charakterze przez uznane orkiestry w Polsce i na świecie. Wśród nich można wymienić: Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Tenerife, Orquesta Sinfónica de Chile, Orquesta Sinfónica de Navarra oraz Orquesta Sinfónica de Galicia.
Muzyka kameralna stanowi główną oś jego zainteresowań, czego dowodem jest prowadzona z sukcesem klasa kameralistyki w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Już w czasie studiów odnosił sukcesy na Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konkursach Kameralnych, jako prymariusz kwartetu fortepianowego Dali, obecnie do takich sukcesów doprowadza niejednokrotnie swoich studentów. Sam jako muzyk kameralista występuje niezmiernie często zarówno w Polsce jak i w Europie. Współpracował z najwybitniejszymi postaciami polskiej sceny muzycznej, a jego interpretacje i umiejętność uchwycenia istoty muzyki jest doceniana przez publiczność w kraju i za granicą.

„Jest mistrzem mocnego i pięknego dźwięku” - „Visionescriticas"
„posiada zmysł dramatyzmu, który w utworach jest wyjątkowo spójny i przekonujący” -
„Visionescriticas”
„Kwiatkowskiego trudno słuchać bez wzruszenia”, - „Dziennik Bałtycki”
„muzycy orkiestry towarzyszący artyście spotkali się z najwyższym poziomem muzykalności”
- „Visionescriticas

Robert Kwiatkowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie
skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej – Firlej. Dodatkowo kształcił swój kunszt pod kierunkiem wielu wybitnych artystów polskich i zagranicznych takich jak Henry Meyer, LaSalle Quartet, Miró String, Quartet, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Marina Jaszwili, Jadwiga Kaliszewska czy Stefan Kamasa.
Jego dorobek fonograficzny liczy kilkanaście pozycji, wśród których wymienić można:
„Wolfgang Amadeus Mozart - Pearls from Paris” płyta zawierająca 6 Sonat na fortepian i skrzypce K. 301-306 W. A. Mozarta (wykonawcy: Robert Kwiatkowski - skrzypce, Radosław Kurek – fortepian) - krążek ukazał się nakładem wydawnictwa Anagram w 2015 roku; oraz Double Concertos - Mendelssohn, Chausson wydawnictwa Acte Prealable” AP0377 z 2016 roku na której znajdują się:
F. Mendelssohna - Koncert podwójny d moll na skrzypce, fortepian i smyczki
Ernesta Chaussona - Koncert na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy op. 21
(wykonawcy: Robert Kwiatkowski - skrzypce, Dominika Glapiak - fortepian, Kwartet smyczkowy „Messages”, Orkiestra Kameralna Progres, Szymon Morus – dyrygent).
Ogromnie istotną płaszczyzną jego rozwoju jest powołanie w 2003 roku, oraz funkcja koncertmistrza i dyrektora Orkiestry Kameralnej "Hanseatica", która za swoje dokonania wielokrotnie nagradzana była m.inn.: Nagrodą Gryfa Pomorskiego, Medalem Prezydenta Miasta Gdańska, Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego. Zespół z powodzeniem prezentowała się na Festiwalach muzycznych w kraju i w całej Europie.
Robert Kwiatkowski to artysta nieustannie poszukujący, którego kunszt, oraz wysokie normy artystyczne popychają w coraz to nowe kierunki. Można go usłyszeć zarówno w muzyce klasycznej, którą pielęgnuje do perfekcji, czego wyrazem są między innymi wydane w 2016 roku kadencje jego autorstwa do wszystkich koncertów skrzypcowych W.A.Mozarta, ale także w muzyce nowej, lub na nowo przywracanej na sceny koncertowe.

Robert Kwiatkowski to osobowość sceniczna której rozwój i szeroką aktywność śledzić można na jego profilu na portalu społecznościowym:

Mozart

Chausson Mendelssohn