Michał Szczerba – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Edwarda Danieckiego.

Od stycznia 2005 roku jest waltornistą-solistą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a od listopada 2006 roku również pierwszym waltornistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Współpracuje też z wieloma innymi orkiestrami, m. in. Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie czy Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. Koncertował również z fińską Ostrobothian Chamber Orchestra podczas ich wizyty w Polsce.
Jego dotychczasowa działalność solistyczna obejmuje koncerty z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, orkiestrami filharmonii Świętokrzyskiej, Podkarpackiej, Zielonogórskiej, Warmińsko-Mazurskiej oraz współpracę z Zespołem Muzyki Dawnej Capella Gedanensis, z którym w 2006 roku nagrał kantatę „Siehe, der Herr wird kommen" J. T. Roemhildta. Znalazła się ona na płycie z utworami tegoż kompozytora.
Otrzymał wyróżnienie na I Konkursie Waltorniowym im. Edwina Golnika w Łodzi. Jest członkiem i współzałożycielem Toruńskiego Kwartetu Waltorniowego oraz Hevelius Brass.*
Poza studiami u prof. Danieckiego, kształcił się na kursach mistrzowskich u takich waltornistów jak Froydis Ree Wekre (Norges Musikk Hogskole Oslo), Tomas Jobstl (Wiener Philharmoniker), Wolfgang Gaag (Musikhochschule Munchen, German Brass) czy Radovan Vlatkovic (Universitat Mozarteum Salzburg).

*więcej na temat zespołu Hevelius Brass można dowiedzieć się ze strony www.heveliusbrass.pl