logotype
maj 2018
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
 

 Pobierz plakat -
 Maj 2018

 
KUP BILET
 
 

Sponsor Główny Filharmonii
i Mecenas Kultury 

PGE SA

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa

Rok 2016 był dla Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czasem niezwykle wytężonej pracy, ale też licznych sukcesów. Orkiestra Symfoniczna PFB zdobyła nowe, cenne doświadczenia , stając się jedną z najlepszych orkiestr w Polsce, a sama instytucja zyskała rozgłos i prestiż także poza granicami Polski.

W czerwcu 2016 r. zakończył się 70. jubileuszowy sezon Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Wśród najważniejszych wydarzeń sezonu 2015/2016 należy wymienić wyjazd Orkiestry do Rosji. Na początku listopada 2015 roku Filharmonicy zagrali koncert pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Kaliningradzie, aby następnego dnia przenieść się do jednej z najbardziej prestiżowych sali koncertowych na świecie - Sali Koncertowej im. Piotra Czajkowskiego Filharmonii Moskiewskiej. Podczas koncertu, w trakcie którego zagrano utwory Karola Kurpińskiego i Fryderyka Chopina, z Orkiestrą Symfoniczną PFB wystąpili wybitni soliści Dmitrij Szyszkin (który w październiku 2016 r. naszą Orkiestrą w Gdyni) i Lukas Geniušas, laureaci Konkursów Chopinowskich w latach 2010 i 2015.
Drugim zagranicznym doświadczeniem Orkiestry Symfonicznej PFB było tournée po Stanach Zjednoczonych na początku 2016 r. Amerykańska trasa była uhonorowaniem 70-letniej działalności Orkiestry Symfonicznej PFB. Filharmonicy zagrali aż 43 koncerty w 42 salach w 19 stanach. Orkiestrze towarzyszyło 3 dyrygentów: Massimiliano Caldi, Ernst van Tiel, Bogusław Dawidow i 3 solistów: Jarosław Nadrzycki, Emanuel Salvador i – rekordzista – Marcin Koziak, który jako solista wystąpił na 33 koncertach.

Podczas tournée wykonywano 15 utworów, wśród nich po 4 utwory Czajkowskiego i Beethovena. Obowiązkowy był także utwór J. P. Sousa „Pod gwieździstym sztandarem”, który Amerykanie uwielbiają. Artyści z Orkiestry PFB spotkali się z niezwykle ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków za Oceanem.

Jeszcze przed rozpoczęciem Sezonu Artystycznego 2016/2017 Orkiestra Symfoniczna PFB pod dyrekcją Ernsta van Tiela wystąpiła podczas sztokholmskiego Baltic Sea Festival (Östersjöfestivalen). Jest to największy i jeden z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki poważnej w Skandynawii. Z napływających recenzji i opinii obecnych na koncercie melomanów można wywnioskować, że był to znakomity koncert. Artystów i organizatorów swoją obecnością podczas koncertu zaszczycili Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Szwecji Wiesław Tarka, Konsul RP Barbara Sośnicka i Dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie Arkadiusz Bernaś.

W 2016 roku w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego podczas koncertu Maxima Vengerova, światowej sławy gwiazdy skrzypiec i jurora 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, i Orkiestry Symfonicznej PFB, została nagrana przepiękna płyta "Wybitni twórcy polscy: Henryk Wieniawski live". Znalazł się na niej precyzyjnie dobrany zbiór wirtuozerskich utworów tego wyjątkowego polskiego kompozytora – Legenda op. 17, Polonez brillante D-dur op. 4, Wariacje na temat własny op. 15 oraz popularny Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 z ujmującym Romansem. Publiczność uczestnicząca w koncercie oraz słuchacze albumu zgodnie określają materiał jako porywający, pełen emocji i ukazujących głęboką fascynację i zrozumienie muzyki Wieniawskiego przez Orkiestrę i solistę.

Repertuar koncertowy 71. Sezonu Artystycznego obfituje w nazwiska dyrygentów i solistów, pedagogów, aranżerów i kompozytorów, którzy od lat cieszą się uznaniem publiczności na całym świecie. Sezon rozpoczął się niesamowitym koncertem inauguracyjnym z udziałem Aleny Baevej, młodej, ale błyskawicznie zaskarbiającej sobie sympatię słuchaczy i szacunek orkiestr skrzypaczki. Muzycy, prowadzeni przez I Dyrygenta Gościnnego PFB Massimiliano Caldiego, wykonali Koncert skrzypcowy nr 1 a-moll op. 77 oraz kompozycje Igora Strawińskiego i Grażyny Bacewicz. Pokłosiem koncertu jest kolejna płyta live PFB - "Bacewicz-Szostakowicz", z nagraniem Koncertu Szostakowicza i perły muzyki polskiej, jakim jest Divertimento na orkiestrę smyczkową (1956) Grażyny Bacewicz.

Na Ołowiance goszczą równie często uznane osobowości świata wielkiej muzyki, jak i wschodzące gwiazdy. Na samym początku Sezonu Artystycznego 2016/2017 PFB gościła Michaela Zilma – dyrygenta, specjalizującego się między innymi w wykonaniach dzieł Brucknera, któremu towarzyszył młody polski pianista, półfinalista XVII Konkursu Chopinowskiego, Łukasz Krupiński, biorący właśnie udział w eliminacjach do prestiżowego Konkursu Fortepianowego im. Van Cliburna.

Pod koniec minionego roku melomani mieli okazję wziąć udział w znanych już festiwalach i wydarzenia cyklicznych, które stanowią markę Filharmonii Bałtyckiej.
W październiku po raz kolejny Orkiestra Symfoniczna PFB i jej altowiolista Maciej Sionkowski wykonali Koncert Papieski. Fragmenty twórczości Jana Pawła II interpretował Jakub Kornacki, lubiany aktor teatralny i filmowy, związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni. Muzycy we wspaniałym stylu uczcili pamięć Ojca Świętego, wykonując przepiękne „Entr'acte" nr 3 B-dur z „Rosamundy” Franza Schuberta, Koncert h-moll w stylu Händla na altówkę i orkiestrę Henriego Casedesusa i Symfonię Es-dur nr 29 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
W październiku Orkiestra wzięła tez udział w dwóch festiwalach, z którymi jest związana od kilku lat - w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi oraz festiwalu Gdynia Classica Nova wraz z Dmitrijem Szyszkinem w wykonaniu czarującego Koncertu fortepianowego nr 3 Sergiusza Rachmaninowa.

W listopadzie goście PFB wysłuchali koncertów i recitali Gdańskiej Jesieni Pianistycznej – na liście tegorocznych wykonawców znalazły się takie talenty, jak zwycięzcy i laureaci XVI i XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz uznani pianiści i pedagodzy. Na scenie Filharmonii pojawiła się plejada gwiazd: łotewski pianista Georgijs Osokins, którego usłyszeliśmy w wykonaniu koncertu Mozarta, poprowadzony przez ulubieńca orkiestr i słuchaczy na całym świecie, George’a Tchitchinadze, oraz Julianna Avdeeva, której interpretacje odznaczają się wyjątkowym wdziękiem i mistrzostwem technicznym. W kwestii repertuaru nie ograniczono się do klasyki – Gdańską Jesień Pianistyczną zakończył recital muzyków światowej sławy, których nazwiska fascynują melomanów, miłośników muzyki filmowej i fanów jazzu – Leszka Możdżera i Gwilyma Simcocka.
Zanim jednak sale koncertowe PFB wypełniły dźwięki fortepianu, na Ołowiankę zawitali laureaci 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wypełniona po brzegi sala z zapartym tchem słuchała koncertów Brahmsa, Wieniawskiego i Szostakowicza w wykonaniu Marii Włoszczowskiej, laureatki VI nagrody, Richarda Lina, laureata V nagrody, oraz zwyciężczyni Konkursu, Veriko Tchumburidze.

W grudniu tradycyjnie zaprosiliśmy publiczność na Koncerty Sylwestrowe, a od stycznia, w karnawale rozpoczynamy cykl Balów Gdańskich – w trakcie których zapewnimy Państwu wyjątkowo atrakcyjny, nieco lżejszy repertuar w wykonaniu m.in. kompozytora muzyki filmowej, dyrygenta i instrumentalisty Krzesimira Dębskiego i jego zespołu, powszechnie cenionego akordeonisty Marcina Wyrostka czy znanej z propagowania w przystępny sposób muzyki klasycznej Grupy MoCarta. Miłośnicy latynoskich rytmów na pewno ucieszy występ zespołu SawarS TangoOrquesta, nawiązującego stylem gry oraz składem do dawniej istniejących w Argentynie „Orquesta Tipica”. Muzykom towarzyszyć będa mistrzowie tanga.

Rodziców z dziećmi w sezonie 2016/2017 zapraszamy na cykl koncertów familijnych. Dla młodych melomanów przygotowaliśmy też aż dwa cykle koncertów edukacyjnych. Jeden z nich – "Antonio Vivaldi. Cztery Pory Roku dla Dzieci" podbił serca publiczności już od pierwszych minut, a dodatkowe terminy koncertów edycji jesiennej i zimowej cieszyły się niesłabnącą frekwencją.
"Fan Club Muzyki Wielkiej" to z kolei propozycja, dzięki której dzieci i młodzież gimnazjalna poznają charakterystykę konkretnych grup instrumentów, kroki tańców dworskich i ludowych, ale także umożliwia wspaniałą zabawę przy hitach z animacji i filmów dla dzieci.
Wszystkie typy wspomnianych koncertów to niezwykle atrakcyjne propozycje, które w przyjazny sposób zaszczepiają w dziecięcych sercach zamiłowanie do muzyki i umiejętność jej pełnego przeżywania i rozumienia.

Wśród propozycji wiosennych należy wymienić koncert "Marzę o wiośnie". Akordeonową partię solową Koncertu nr 3 Albina Repnikowa wykona Klaudiusza Barana, znanego zarówno z repertuaru klasycznego, jak i lżejszego (projekty realizowane z Robym Lakatosem czy Waldemarem Malickim). "W latynoskich rytmach" to z kolei prawdziwa gratka dla miłośników muzyki Brazylii i Argentyny. Koncert poprowadzi maestro José Maria Florêncio.

Latem zapraszamy na cykl recitali fortepianowych „Chopin nad wodami Motławy”, poprzedzone prelekcjami historycznymi koncerty kameralne Filharmoników „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska” czy wydarzenia Festiwalu Solidarity of Arts. Polska Filharmonia Bałtycka będzie także współorganizowała wydarzenia Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Gdańskiego Festiwalu Muzycznego czy Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana”.

Wśród gości, którzy jeszcze w o tym Sezonie Artystycznym zawitają na Ołowiankę pojawią się w postacie, których nazwiska na pewno zelektryzują publiczność. Daniel Stabrawa – pierwszy koncertmistrz Filharmoników Berlińskich, od 1995 r. kierownik i dyrygent Capelli Bydgostiensis, Mischa Maiski – niekwestionowany mistrz wiolonczelistyki i wybitna osobowość, która wraz z Maximem Vengerovem, wirtuozem skrzypiec i jurorem Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, otworzy Gdański Festiwal Muzyczny, Vag Papian – absolwent Konserwatoriów Moskiewskiego i Petersburskiego, dyrektor artystyczny Armeńskiej Orkiestry Symfonicznej na zaproszenie samego Valerego Gergieva oraz partner koncertowy Maxima Vengerova i Tomasz Tomaszewski – pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie - to tylko kilku artystów, których na pewno chętnie Państwo wysłuchacie.
Nieco młodszą generację artystów reprezentują m.in. Soyoung Yoon, zwyciężczyni 14. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu czy Sergiej Nakariakow, zachwycający publiczność fantastycznym brzmieniem i określany przez krytyków mianem „Carusa trąbki”.

Ważną gałęzią działalności PFB są też koncerty organowe. W lutym i marcu w PFB odbędą się recitale organowe: w lutym duetu Svetlana Berezhnaya - Piotr Nikiforoff, w marcu – francuskiego organisty Michela Bouvarda. W maju i w czerwcu będziemy mogli uczestniczyć w kolejnej edycji unikalnych muzycznych spotkań organowych w Bazylice św. Mikołaja, przybliżających twórczość mistrza muzyki barokowej – w cyklu "Bliżej Bacha". Od lat muzycy Filharmonii i zaproszeni goście wykonują najpiękniejsze dzieła organowe i kameralne w trakcie festiwali w Stegnie, Jastrzębiej Górze czy Jastarni i koncertów z okazji Jarmarku św. Dominika. Latem 2017 roku tradycyjnie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Archikatedrze w Oliwie – będzie to juz 60., jubileuszowa edycja.

Rok 2017 będzie także czasem zmian – dobiega końca okres współpracy z Dyrektorem Artystycznym Orkiestry PFB Ernstem van Tielem. Dzięki jego pracy i zaangażowaniu Orkiestra prezentuje coraz wyższy poziom artystyczny i osiągnęła wiele sukcesów w Polsce i za granicą. W naszym repertuarze pojawiły się takie wydarzenia jak Koncerty Promenadowe i zwiększyła się liczba koncertów z cyklu „Wielcy Dyrygenci” czy „Maestro nie tylko skrzypiec”, a Filharmonia umocniła swoją pozycję jednej z najważniejszych wizytówek kulturalnych Gdańska i Pomorza. Już w marcu na stanowisku Zastępcy Dyrektora ds. Artystycznych zastąpi go George Tchitchinadze. Maestro jest jednym z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który szturmem zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące muzyczne umiejętności i wyobraźnie, charyzmę, a jednocześnie ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i z muzykami.

Karierę rozpoczął w 1998 r. jako dyrygent operowy, prowadząc koncert galowy podczas Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Współpracował z kilka polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu – z którą często koncertuje. Obył wiele tras koncertowych m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Maestro Tchitchinadze prowadził takie orkiestry, jak Llitewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu, Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu “Alternatywy”. George Tchitchinadze dyrygował oraz pełnił funkcję zastępcy dyrektora artystycznego Państwowej Opery i Baletu im. Z. Paliashwili w Tbilisi, dyrygując między innymi Aidą Verdiego, Pajacami Leoncavalla czy Don Giovannim Mozarta.Pełnił też funkcję Dyrektora Muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tibilisi.

Za cały rok 2016 szczególne podziękowania należą się władzom Samorządu Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska, bez których wsparcia nasza instytucja nie mogłaby funkcjonować. Dziękujemy przede wszystkim Marszałkowi Województwa Pomorskiego, Panu Mieczysławowi Strukowi, a także Prezydentowi Miasta Gdańska, Panu Pawłowi Adamowiczowi. Dziękuję naszym Sponsorom i Mecenasom, dzięki którym w PFB występują największe światowe gwiazdy: Dziękuję także naszym Sponsorom: Głównemu Sponsorowi PFB i Mecenasowi Kultury – EDF Polska S.A., Sponsorowi Strategicznemu – Grupie ENERGA, VBW Engineering Sp. z o.o. i VBW Sp. z o.o. oraz firmie INVEST AP Sp. z o.o., właścicielowi marki Albert Riele.
Wreszcie dziękuję Państwu, naszym Melomanom – bez Państwa miłości do muzyki, radości, jaką wywołują wizyty w Filharmonii i sympatii oraz zaufania wobec naszej Orkiestry nie moglibyśmy funkcjonować.
Drodzy Melomani – serdecznie zapraszam Państwa na nasze koncerty w roku 2017. Mamy nadzieję, że odcisną w waszych sercach niezatarte piętno i staną się przyczyną wielu wzruszeń.