listopad 2017

Pobierz plakat -

Sponsorem Głównym Filharmonii i Mecenasem Kultury jest Elektrociepłownia Gdańska.

energa

Słowo wstępne od nowego Dyrektora Artystycznego Orkiestry - George'a Tchitchinadze do gdańskich Melomanów.

Drodzy Melomani i Przyjaciele Polskiej Filharmonii Bałtyckiej,

mam wielki zaszczyt i przyjemność objąć stanowisko nowego Dyrektora Artystycznego wspaniałej Orkiestry Symfonicznej PFB. Orkiestra żyje swoim życiem dzięki muzykom, którzy ożywiają ją za każdym razem, gdy wykonują dla Państwa największe dzieła w historii muzyki. Razem z tymi oddanymi muzykami postaram się zachwycić Państwa i dotrzeć do serc wszystkich Melomanów.

Już za pierwszym razem, gdy przybyłem do Gdańska, byłem oszołomiony pięknem tego miasta - jego magią, a także tragiczną historią. Sposób, w jaki odbudowano Gdańsk i w jaki przywrócono mu oryginalną architekturę po wojennych zniszczeniach,, pokazało mi pasję i dążenie do piękna jego mieszkańców. Czuję się bardzo związany z historią Polski i z więzią, która łączy pod tym względem Polskę i Gruzję. Sprawia to, że w Polsce – a w szczególności w Gdańsku – czuję się jak w domu.

Z wielką przyjemnością wybiorę dla Państwa dzieła największych kompozytorów historii ludzkości, zaproszę najlepszych solistów i dyrygentów, aby mogli wnieść piękno i światło do Państwa życia. Moim największym marzeniem jest podniesienie już wysokiego poziomu artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej do najwyższych standardów. Chciałbym, aby muzycy mogli zaprezentować swoje umiejętności zarówno w Gdańsku, jak i poza nim. Naszym zadaniem na nadchodzące lata będzie sprawienie Państwu radości, dzięki wykonywaniu znanych i zupełnie nowych kompozycji muzycznych. To jeden z przywilejów muzyków - mierzyć się także z dobrze znanymi dziełami w sposób do tej pory nieznany tak szanownej, gdańskiej publiczności. Chciałbym także dotrzeć do uczniów i studentów, pacjentów szpitali, mieszkańców domów seniora i pracowników fabryk. Chciałbym, aby Orkiestra dotarła do wszystkich mieszkańców – także tych, którzy z różnych powodów nie mogą dotrzeć do przepięknej siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Moim życzeniem jest, aby im także sprawić radość i przekazać emocje towarzyszące wykonywanym utworom.

Muzyka to jedyny język, w którym nie potrzeba słów, aby zrozumieć się nawzajem. Mam nadzieję, że dzięki niej stworzymy konstruktywne i solidarne społeczeństwo.

Nie mogę doczekać się działania na rzecz Państwa - trójmiejskich Melomanów i podzielenia się z Państwem pełną pasji pracą.