listopad 2017

Pobierz plakat -

Sponsorem Głównym Filharmonii i Mecenasem Kultury jest Elektrociepłownia Gdańska.

energa

Polska Filharmonia Bałtycka jest jedną z niewielu instytucji tego typu w Polsce, która posiada własne organy. Wykorzystuje je, zapraszając światowej sławy solistów. Już 26.03, o godzinie 18:00 na koncercie z cyklu „Mistrzowskie Recitale” zagra na nich Michel Bouvard.

Organy, które znajdują się w Sali Koncertowej PFB, zabrzmiały w niej po raz pierwszy w 2005 roku. 95-głosowe organy symfoniczne wykonała szwajcarska firmę Kuhn w roku 1955. Sprowadzone z katedry w Lozannie, wyremontowane i ulepszone, po wykończeniu wnętrza koncertowego i osiągnięciu zamierzonej akustyki, stały się jednymi z najlepszych organów filharmonicznych w Polsce.

małe.jpg
Na zdjęciu: Michel Bouvard

To właśnie na nich w niedzielę 26.03, o godzinie 18:00 zagra Michel Bouvard. Zamiłowanie do muzyki organowej zawdzięcza dziadkowi, także organiście i kompozytorowi, uczniowi mistrzów, takich jak Louis Vierne, Florent Schmitt czy Vincent d’Indy. Organista od wczesnych lat uczył się gry na fortepianie w Rodez, a następnie podjął studia u Suzanne Chaise-Martin w Paryżu, a także u André Isoira w klasie harmonii, a także w klasie kontrapunktu w Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu. Początkowo współpracował z kościołem Saint-Séverin, a następnie udoskonalał swe umiejętności u Michela Chapuisa, Francisa Chapeleta i Jeana Boyera. Artysta jest zwycięzcą i laureatem wielu prestiżowych konkursów organowych. W 1983 roku zdobył pierwsza nagrodę w międzynarodowym konkursie w Tuluzie, prezentującym muzykę XVII i XVIII wieku. Po odejściu Xaviera Darasse’a i objęciu jego stanowiska – profesora Conservatoire National de Région de Toulouse w 1985 – podjął jego wysiłki, aby ożywić życie kulturalne swojego regionu, przygotowując festiwale, koncerty i kursy mistrzowskie. Zwieńczeniem jego działalności jest prestiżowy festiwal Toulouse les Orgues. W latach 1996-1999 i 2011-2013 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu. Michel Bouvard cieszy się uznaniem jako solista, a o jego członkostwo w jury zabiegają najsłynniejsze konkursy organowe na całym świecie. Pełni też funkcję organisty bazyliki Saint-Sernin w Tuluzie. W marcu 2010 roku został jednym z czterech organistów w Katedrze Królewskiej Pałacu Wersalskiego. W 2013 roku otrzymał odznaczenie „Chevalier des Arts et Lettres”.

Ten znamienity artysta wystąpi pod koniec marca w PFB podczas koncertu „Z Cyklu Mistrzowskie Recitale: Szlachetność i Potęga Króla Instrumentów” z programem, w którym znalazły się dzieła wielkich mistrzów muzyki poważnej, m.in.: Bacha, Mendelssohna, Francka czy Dupre. Wykona także utwór swojego dziadka Jeana Bouvarda.

Bilety do nabycia w kasach PFB i online TUTAJ

Szczegóły: .pl i pod numerem telefonu: 58-320-62-62.