logotype
październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
 

 Pobierz plakat -
 październik 2018

 
KUP BILET
 
 

Sponsor główny Filharmonii
i Mecenas Kultury 

PGE SA

 

Sponsor strategiczny PFB

energa

Już w czwartek 7-ego czerwca zapraszamy Państwa na koncert zamykający sezon artystyczny 2017/2018. Mamy nadzieję, że będzie to godny finał naszej całorocznej pracy.

Solista - Lukas Geniušas
Dyrygent - George Tchitchinadze
Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Koncert otworzy muzyka Amilcare Ponchiellego. Najsłynniejszym jego utworem, znanym nie tylko melomanom, jest jego słynny Taniec Godzin z opery Gioconda. Rozgłos przyniosła mu skomponowana dwa lata wcześniej, w roku 1874, opera I Lituani – Litwini oparta na Konradzie Wallenrodzie Adama Mickiewicza. Ten nauczyciel Pucciniego przekazał mu zapewne melancholijną śpiewność, którą odnaleźć można w twórczości obu kompozytorów. Tego rodzaju utwór chcemy zaprezentować na początek naszego koncertu. Będzie to Elegia per grande Orchestra. Intensywność nastroju smutku porównać tu można ze słynnym Adagietto Gustava Mahlera.

Kontynuację i rozwinięcie tego myślenia odnajdziemy w kolejnym utworze. Będzie to Symfonia nr 5 Es Dur opus 82 Sibeliusa. Jean Sibelius jest tu wyborem oczywistym. Jeśli Filharmonia nosi miano Bałtyckiej, to któż jeśli nie on. Duża część jego twórczości oparta jest na wątkach zaczerpniętych z narodowego eposu fińskiego Kalevali, w którym morze ustawicznie odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Tajemniczość zawarta w jego utworach zdaje się opisywać pejzaże jego pięknego kraju. Mimo że był z pochodzenia Szwedem to Finlandii oddał swoje serce. Finowie szczycą się po dziś dzień są niebywale dumni z jego dokonań: siedem symfonii, szereg poematów symfonicznych, utwory koncertowe… Ponadto doctor honoris causa Yale, dyrygent i wykładowca w Bostonie. Zmarł w wieku dziewięćdziesięciu dwóch lat w 1957 roku w glorii jednego z Ojców Założycieli państwa fińskiego.

Na zakończenie zaprezentujemy Rapsodię na temat Paganiniego opus 43 Sergiusza Rachmaninowa. Ten leniwy student, który motywację odnalazł dopiero po przedstawieniu go Piotrowi Czakowskiemu, rozpoczął swoją drogę życiową gdzieś w Nowogrodzkiej Guberni, zakończył ją w Beverly Hills w Kalifornii. Zarówno jego Pierwsza Symfonia jak i Pierwszy Koncert Fortepianowy były całkowitą porażką. Załamany złym przyjęciem jego twórczości Rachmaninow przez kilka lat nie napisał ani jednej nuty. Dopiero pomoc psychiatry przywróciła mu wiarę we własne możliwości. Zaowocowało to obfitością utworów na stałe goszczących w repertuarze sal koncertowych i filharmonii na całym świecie. Jego Rapsodia na temat Paganiniego poza potęgą brzmienia orkiestry jest tłem dla wirtuozowskiej partii fortepianu.

LukasGeniusasfoto2

 

Lukas Geniušas jest pianistą urodzonym w Moskwie. Tam też ukończył Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. W 2010 roku wziął udział w Konkursie Chopinowskim reprezentując Rosję i Litwę. Zajął II miejsce. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Musica della Val Tidone we Włoszech (2009) przyniósł mu I nagrodę. Lata te były istotne w karierze pianistycznej Geniušasa, gdyż w tym samym roku, w którym zaistniał w Warszawie, otrzymał I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Artystycznym Giny Bachauer w Salt Lake City. W jego repertuarze poza Chopinem, odnaleźć można utwory Beethovena, Liszta, Czajkowskiego i oczywiście Rachmaninowa.