Olgierd Łukaszewicz (ur. 7 września 1946 w Chorzowie) – polski aktor teatralny i filmowy.
Absolwent VII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. W 1968 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie.

Występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie (1968–1970), a następnie przeniósł się do Warszawy. Związany z warszawskimi teatrami: Dramatycznym (1970–1973), Współczesnym (1973–1974), Powszechnym (1974–1986) i Studio (1986–1997).
W 1988 wyjechał do Wiednia. Na niemieckojęzycznych scenach występował nieprzerwanie osiem lat, m.in. dwa sezony był etatowym aktorem Teatru Miejskiego w Bonn. Po powrocie do kraju został aktorem Teatru Narodowego (1997–2001), a w 2000 wrócił na deski Teatru Współczesnego. Od 2003 jest w zespole Teatru Polskiego.
W 1997 podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.
Był pomysłodawcą i inicjatorem kilku niecodziennych akcji aktorów warszawskich scen. W Dzień Wszystkich Świętych 1999 przed Teatrem Narodowym odbył się "Namiot Przymierza" będący happeningiem-posłaniem aktorów polskich poświęconym pamięci Żydów oraz w 2000 "Sybir – ostatnie pożegnanie" – hołd złożony zesłańcom. Był inspiratorem "Nocy pielgrzyma" – misterium teatralnego ku czci Juliusza Słowackiego, które odbyło się 29 września 2001 z okazji odsłonięcia pomnika poety na Placu Bankowym w Warszawie.

„Artystą być to rodzaj powołania. Jak istnieje etos inteligenta niosącego kaganek oświaty, tak istnieje etos artysty, który dzieli się z widownią tym, co przeżywa, dzieli się zagadką bytu, miłości, ciekawością innego człowieka. Artystą się bywa. Kiedy uda się dotknąć najistotniejszych problemów, filozoficznego skrótu, jakiegoś wyrazu, przenikającego do kości".

W latach 2002–2005 był prezesem Związku Artystów Scen Polskich. W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.
Ma brata bliźniaka – Jerzego, który jest operatorem filmowym i reżyserem.

Filmografia (wybór)
Dancing w kwaterze Hitlera (–debiut , reż. J. Batory), Sól ziemi czarnej (reż K. Kutz), Perła w koronie (reż. K. Kutz), Brzezina (reż. A. Wajda), Dzieje grzechu (reż. W. Borowczyk), Lekcja martwego języka (reż. J. Majewski), Gorączka ( reż. A. Holland), Wierna rzeka (reż. L. Buczkowski), Magnat (reż. F. Bajon), Pokuszenie (reż. B. Sass), Seksmisja (reż. J. Machulski), Romantyczni (reż. St. Różewicz).

Ostatnie wybitne kreacje :
Generał Nil (reż. R. Bugajski), Prymas z Komańczy (reż. P. Woldan) w Teatrze Telewizji

Ceni sobie role związane z Franzem Kafką: Ameryka (F. Kafki, rola K. Rossmana), Pułapka (T. Różewicza , postać Kafki), Proces (F. Kafki, postać Księdza), Listy do Mileny (F. Kafki)
Odznaczenia i nagrody: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju", Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyż Zasługi I Klasy Orderu Zasługi RFN (2008, Niemcy), Odznaka Zasłużony Działacz Kultury, Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego za wybitne osiągnięcia aktorskie, Nagroda a 24 Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu za rolę Franza w Pułapce Tadeusza Różewicza w Teatrze Studio w Warszawie, Nagroda na 9 Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu za Psalmy Dawida w przekładzie Romana Brandstaettera, Statuetka "Polski Walczącej" przyznawanej w dowód uznania przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, nagroda na Festiwalu w Californii za rolę Generała Nila.