ZAKOŃCZENIE GDAŃSKIEJ JESIENI PIANISTYCZNEJ

Sala Koncertowa

Gdańska Jesień Pianistyczna, Recital fortepianowy

fot Slawek Przerwa 2323 mozdzer simcock
Fot. Sławek Przerwa (www.jazznadodra.pl)

Finał Gdańskiej Jesieni Pianistycznej to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki fortepianowej i jazzowej! na jednej scenie wystąpią:

Leszek Możdżer – fortepian
Gwilym Simcock – fortepian

John Lennon/Paul McCartney
"She Loves You"

Gwylim Simcock
"Barber Blues", "Joy Forever", "Antics"

Leszek Możdżer
"Hydrospeed", "Incognitor"

Krzysztof Komeda
"Kattorna"

Leszek Możdżer – wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje - tworzą
w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej.
Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. Początkowo związany z „yassową” formacją Miłość. Potem pojawiał się w wielu jazzowych konfiguracjach: od zespołów Emila Kowalskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańko, Buddy’ego de Franco, Davida Friesena, Archie’go Sheppa, Michała Urbaniaka, Adama Pierończyka, Arthura Blytha. Rozległa dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami. Nagrywa i koncertuje min z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Tan Dunem, Patem Mathenyem. Ogromną popularność i uznanie przyniosły pianiście koncerty, nagrania oraz współpraca z kompozytorem Zbigniewem Preisnerem. Wspólne projekty, na przykład „Requiem for my Friend” oraz „10 łatwych utworów na fortepian solo” okazały się wybitnymi wydarzeniami artystycznymi.
Album „Impressions On Chopin” (nagrany w 1999 roku) wszedł już na stałe do swoistego kanonu nagrań inspirowanych twórczością genialnego polskiego kompozytora. Leszek Możdżer współpracuje także z Janem A.P. Kaczmarkiem (nagrania do nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do filmu „Marzyciel” oraz album „Kaczmarek by Możdżer”) jak również sam komponuje muzykę do filmu i teatru. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco (album „The Time” nagrany w 2005 osiągnął status Diamentowej Płyty, „Between Us And The Light” (2006), „Live” (2007), „Polska” (2013) osiągnęły status Podwójnej Platynowej Płyty). Realizuje również wielkie projekty festiwalowe (Solidarity of Arts, Enter Festival).
Leszek Możdżer objawia się zatem jako twórca nowej stylistyki w muzyce jazzowej, gdzie brzmienie
i klimat budowane są impresją oraz nastrojem i niepowtarzalnym autorskim stylem wykonawczym. Może właśnie dlatego pianista przyjmowany jest jako elokwentny twórca jazzu młodego pokolenia: wyrafinowana propozycja artystyczna, złożona z muzycznych fascynacji i odkryć Leszka Możdżera - najpopularniejszego dzisiaj muzyka jazzowego w Polsce.

Gwilym Simcock jest jednym z najbardziej utalentowanych pianistów i obdarzonych niezwykłą wyobraźnią kompozytorów na europejskiej scenie muzycznej. Porusza się bez wysiłku pomiędzy jazzem i muzyką klasyczną, „z wyrafinowaniem w zakresie harmonii i doskonałym wyczuciem muzycznej tradycji”. Artysta został okrzyknięty pianistą o "nadzwyczajnych" i "olśniewających" zdolnościach, a jego muzyka została powszechnie uznana za "wciągającą, ekscytującą, o fascynującej melodyce; złożoną, ale jednocześnie dostępną", lecz przede wszystkim – "cudownie optymistyczną". W kompozycjach Simcocka słychać rozległe inspiracje, włącznie z twórczością gigantów jazzu: Keitha Jarretta, Chicka Corei, Jaco Pastoriusa czy Pata Metheny’ego. Nie brak tu wpływu kompozytorów klasycznych – Maurice'a Ravela, Henri’ego Dutilleuxa, Béli Bartóka, Marka-Anthony’ego Turnage’a. Chociaż Simcock realizuje się głównie w muzyce jazzowej, komponuje też na większe zespoły klasyczne, symfoniczne i kameralne, uwzględniając elementy improwizacji i nadając utworom charakterystyczne brzmienie. W ciągu ostatnich kilku lat dał się poznać także jako solista. W 2011 roku wydał ciepło przyjęty przez krytyków album „Good Days at Schloss Elmau” i odbył trasę koncertową po Europie, Australii, USA, Kanadzie, Korei i Chinach.
Simcock intensywnie koncertował ze „śmietanką” brytyjskich i międzynarodowych muzyków jazzowych, w tym z Davem Hollandem, Kennym Wheelerem, Lee Konitzem, Billem Brufordem czy Bobbym McFerrinem. Współprowadzi brytyjsko-amerykański zespół „The Impossible Gentlemen” z brytyjską legendą gitary Mikem Walkerem, Stevem Rodbym i Adamem Nussbaumem. Ma też za sobą trasę koncertową z wirtuozem skrzypiec Nigelem Kennedym – muzycy pracują nad wspólnym materiałem. Z Leszkiem Możdżerem spotyka się na jeden scenie nie po raz pierwszy – ostatni recital duetu odbył się w trakcie festiwalu Jazz Nad Odrą w 2015 roku.
(Żródło: www.gwilymsimcock.com)

„Gdańska Jesień Pianistyczna” jest wyjątkową propozycją festiwalową Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku o zasięgu międzynarodowym.
Koncerty i recitale odbywają się w Sali Koncertowej oraz Sali Kameralnej.
Wśród gości, którzy w listopadzie pojawią się w Filharmonii Bałtyckiej są światowej klasy pianiści, w tym zwycięzcy i laureaci międzynarodowych konkursów pianistycznych, którzy prezentując przekrojowy lub tematycznie jednolity repertuar z pewnością zagwarantują słuchaczom interpretacje na najwyższym poziomie.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.