61. MFMO w Archikatedrze Oliwskiej - Jerzy Kukla

61. MFMO w Archikatedrze Oliwskiej - Jerzy Kukla

Piątek, 6. lipiec 2018, 20:00

CYKLE KONCERTOWE, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Feliks Nowowiejski (1877-1946) - III Koncert na organy op. 56 nr 3:
-Preludio
-Choral
-Introduzione e variazione "Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Boskiej w Ostrej Bramie w Wilnie"

Zygmunt Konieczny (1937) - "Na koniec wieków" (opracowanie na organy- Jerzy Kukla)- prawykonanie

Max Reger (1877-1946) – Fantazja i fuga nt. B A C H op. 46

Wystąpi:

Jerzy Kukla - organy

Kukla foto

Organista, organizator życia muzycznego, organmistrz, publicysta, dyrygent. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej (w zakresie gry organowej u prof. Władysława Szymańskiego), kontynuując ją w Państwowym Liceum Muzycznym im. F. Chopina w Krakowie (klasa organów prof. Mariana Machury)]. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie(organy, klasa prof. M. Semeniuk- Podrazy) i w Katowicach (dyrygentura, klasa prof. J. W. Hawela).Stypendysta MKiS w latach 1990-91 (VSMU Bratysława, klasa prof. dr Ferdinanda Klindy). Kursy mistrzowskie pod kierunkiem Michaela Schneidera oraz Gastona Litaize.
Jako organista, występuje na najważniejszych polskich festiwalach, Koncertował również w Austrii, Czechach, Danii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie i we Włoszech. Jego interpretacje utrwalono na 5 płytach CD. Był autorem polskich prawykonań dzieł Oliviera Messiaena: „Les Corps Glorieux” (1987) oraz Verset pour la fete de la dedicace” (1989). Od początku swej działalności koncertowej i publicystycznej, zajmuje się propagowaniem muzyki Feliksa Nowowiejskiego w kraju i za granicą.
Jako dyrygent, prowadził orkiestry Filharmonii Bałtyckiej, Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Śląskiej, Świetokrzyskiej, w Winnicy (Ukraina) oraz Bielską Orkiestrę Kameralną.
Swoje artykuły o tematyce muzyki polskiej oraz problematyce budownictwa organowego, publikował w „Ruchu muzycznym” oraz zeszytach naukowych polskich uczelni muzycznych.
Inicjator licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych. Powołał do życia m. in. Sandomierskie Recitale Organowe, Bystrzańskie Recitale Organowe, Międzynarodowe Festiwale "Organy Bielska-Białej" oraz "Muzyka na Zamku Bielskim". W roku 2016 zainicjował projekt „Nadwiślańskie Lato Organowe”, w skład którego wchodzą utworzone przez niego wcześniej międzynarodowe festiwale i cykle koncertów organowych w Dęblinie (od 2015), Końskowoli (od 2012) i Puławach (od 2010).
W roku 2017 , w dowód uznania za działalność upowszechniającą kulturę muzyczną, otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Puławy.
Do najważniejszych osiągnięć organmistrzowskich należy m. innymi: przebudowa organów Walckera/Biernackiego w katedrze w Łomży oraz przebudowa organów chórowych w katedry w Oliwie . Był również konsultantem muzycznym oraz wykonawcą intonacji wielu polskich prestiżowych instrumentów, m. innymi w Bazylice OO Jezuitów w Krakowie, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organów wielkich katedry w Oliwie oraz obu instrumentów w Bazylice OO Paulinów na Jasnej Górze .