61. MFMO w Archikatedrze Oliwskiej - Christian Skobowsky

Wtorek, 10. lipiec 2018, 20:00

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

W programie:
Gdańska Tabulatura Organowa (Anonim, ca.1591)
Phantasia primi toni
Alia Phantasia primi toni
Vater unser im Himmelreich

Johann Sebastian Bach (1685-1750):
Toccata dorycka d-moll BWV 538/1
Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662
Fuga dorycka d-moll BWV 538/2

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847):
Sonata f-moll op. 65 Nr. 1:
- Allegro moderato e serioso (Chorał)
- Adagio
- Andante Recitativo – Allegro assai vivace

César Franck (1822-1890):
Choral nr 2 h-moll

Wolfgang Stockmeier (1931-2015):
Tancerka słucha muzyki organowej w gotyckiej katedrze (Intermezzo wg obrazu Joan Miró)
(pierwsze wykonanie w Polsce)

Wystąpi:
Christian Skobowsky

C.Skobowsky

Pochodzący z Poczdamu artysta, po wykształceniu w Dreźnie i Halle (m.in. studia organowe u Hansjürgena Scholze i Volkera Bräutigama) rozpoczął w 1993 roku pracę jako kantor i organista Kościoła św. Pawła w Schwerinie. W latach 2002–2007 Christian Skobowsky mieszkał we Freibergu, gdzie grał w tamtejszej katedrze na organach Silbermanna i prowadził chóry oraz Freiberską Katedrę Muzyki. Nagrania na organach Silbermanna dokumentują jego pracę nad muzyką Johanna Jacoba Frobergera, kompozytorów północnych Niemiec, J. I. F. Bibera (wraz ze skrzypaczką barokową Annegret Siedel) i Jana Sebastiana Bacha. We wrześniu 2007 roku Neue Bach Gesellschaft powierzyło mu kierownictwo artystyczne 82. Festiwalu Bachowskiego. W 2007 roku, oprócz ulubionych aktywności w dziedzinie muzyki dawnej, Christian Skobowsky oddał się nowym obowiązkom muzyka kościelnego w katedrze w Ratzeburgu. Jest odpowiedzialny za oprawę liturgiczną mszy katedralnych, kieruje katedralnymi chórami dla dzieci i dorosłych, w ramach których obok dzieł H. Schütza i J. S. Bacha przygotowywał także wykonania niemieckiego Magnificat á19 M. Praetoriusa (wraz ze stworzonym w roku 2016 Bremer Bach Consort), Vespro della Beata Vergine Monteverdiego, Eliasza Mendelssohna Bartholdiego, Requiem Mozarta i Brahmsa, Pucciniego Messa di Gloria, Weihnachtsgeschichte Hugo Distlera, czy De profundis Marcela Dupré.

Christian Skobowsky występuje gościnnie jako organista i wykonawca na basso continuo, a także wraz z Ratzeburskim Chórem Katedralnym (nagrane płyty CD i trasa koncertowa z Cathedral Music Williama Boyce’a), Młodzieżowym Chórem Szlezwika-Holsztynu i własnymi zespołami (H. Scheins Israelsbrünnlein i Cantiones sacrae H. Schütza). W roku 2015 Międzynarodowe Towarzystwo Heinricha Schütza wybrało go członkiem swojej rady.