61. MFMO w Archikatedrze Oliwskiej - Marek Stefański

Piątek, 13. lipiec 2018, 20:00

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

W programie:

Dietrich Buxtehude (1637-1707) - Partita F-dur BuxWV 238 b (opr. M. Stefański)

Johann Sebastian Bach (1685-1750)/M. Stefański (1969) - Uwertura, Recytatyw, Aria i Fuga potrójna c-moll (na podstawie basu generalnego z Kantaty BWV 1083)

Johann Ludwig Krebs (1713-1780) - 10 opracowań chorałowych: "Liebster Jesu, wir sind hier" (4x), "Vater unser" (3x), "Sei gegeruesset, Jesu guetig" (2x), "Meine Seele erhebt den Herr'n" (1x)

Feliks Nowowiejski (1877-1946) - Adagio z Symfonii g-moll op. 45 nr 2 "Przed krucyfiksem w kościele Mariackim w Krakowie"

Gustav. A. Merkel (1827-1885) - Fantazja i fuga op. 113 b

Wystąpi:

Marek Stefański

Stefanski2

Urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994r. dyplom z wyróżnieniem.
Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista - solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem "Organum" tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich.
Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej.
W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie jako doktor habilitowany na stanowisku adiunkta.
Wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej
i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji.
Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów, które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne.
Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich wytwórni fonograficznych "DUX", "Musicon" oraz moskiewskiej "Art Bene".
Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej.
Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Niemczech, Luksemburgu i Rosji.
W maju ubiegłego roku, jako jedyny organista z Europy, reprezentował Stary Kontynent podczas Międzynarodowego festiwalu ‘5 continents – 5 organists’ w Seulu w Korei Południowej.
Obok solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami.
W latach 2010/11 wspólnie z Radio Kraków realizował cykl audycji "Antologia Organów Krakowa".
Cykl ten jest kontynuowany na antenie Radia Kraków począwszy od jesieni bieżącego roku po tytułem „Ukryte sacrum”.
Wraz z Radiem Rzeszów zrealizował kilkadziesiąt audycji prezentujących brzmienie zabytkowych i nowych organów kościołów Podkarpacia.
Jest dyrektorem artystycznym festiwali organowych odbywających się w Krakowie, Rzeszowie i Jarosławiu.