61. MFMO w Archikatedrze Oliwskiej - Stanislav Šurin

Wtorek, 17. lipiec 2018, 20:00

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

W programie:

Pestrý levočský zborník (1660 – 1670)
The Miscellaneous collection from Levoča
Slovakia (1660 – 1670)
(transkrypcja na organy Ján Valach)

Johann Sebastian Bach Preludium i fuga a-moll BWV 543
(1685 – 1750) Jesus bleibet meine Freude BWV 147

Petr Eben Improwizacja na temat słowackiego hymnu
(1929 – 2007) „Matka božia trnavská“ (Mother Mary of Trnava)

Stanislav Šurin Fanfares
(*1971)

César Franck Chorał nr 3 a-moll
(1822 – 1890)

Marco Enrico Bossi Chant du soir
(1861 – 1925)

Massimo Nosetti Wariacje nt. japońskiej pieśni ludowej (Sakura)
(1960 – 2013)

Wystąpi:

Stanislav Šurin

Należy do grona słowackich wirtuozów gry na organach. Studiował w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie. Swoje umiejętności rozwijał w Konserwatorium w Wiedniu oraz w Akademii Muzyki i Teatru w Bratysławie, kształcąc się pod okiem takich mistrzów jak: Ivan Sokol i Johann Trummer. Stanislav Šurin stale współpracuje w charakterze solisty z Orkiestrą Filharmonii Słowackiej. Koncertuje w Słowacji, jak i poza granicami swojego Kraju, m.in. w: Tajwanie, USA, Meksyku, Kanadzie oraz większości krajów Europy. Stanislav Šurin nagrał płyty CD: w Katedrze w Grazu, Kościele Schuberta w Wiedniu oraz w Katedrze św. Jana Baptysty w Tarnawie. Ponadto w 2000 roku zorganizował Międzynarodową Konferencję Muzykologiczną, poświęconą konserwacji zabytkowych organów. W latach 1999-2002 był redaktorem naczelnym magazynu Adoremus Te, poświęconym problematyce muzyki sakralnej. Jest także organizatorem festiwali organowych w Tarnawie, Piešťanach, Skalicy oraz Katedrze św. Marcina w Bratysławie. Stanislav Šurin działa aktywnie na rzecz restauracji zabytkowych instrumentów organowych, a także z jego inicjatywy wybudowano organy w Katedrze św. Marcina w Bratysławie. Istotnym elementem działalności S. Šurina jest aktywność na polu pedagogicznym. Artysta pracuje w Katolickim Uniwersytecie w Ružomberoku. Poświęca się również działalności kompozytorskiej.