Chopin nad wodami Motławy – Strumień muzycznej energii

F. Chopin Scherzo cis-moll op. 39
F. Chopin Kołysanka Des-dur op. 57
F. Chopin Polonez As-dur op.53

Andrzej Wierciński, urodzony w 1995 roku w Warszawie, rozpoczął swoją przygodę muzyczną w wieku 6 lat. Początkowo uczęszczał do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. G. Bacewicz w Warszawie ucząc się od podstaw teorii muzyki oraz praktyki wykonawczej. Następnie zdał egzamin do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie rozwijał swoje umiejętności pod opieką prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. Współpraca ułożyła się pomyślnie oraz zaowocowała szeregiem prestiżowych nagród na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych: na Ogólnopolskim Festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Żychlinie (I nagroda, 2011), na Międzynarodowym Konkursie im. M. Moszkowskiego w Kielcach (I nagroda, nagroda za najlepsze wykonanie utworu M. Moszkowskiego, 2011), na Ogólnopolskim Konkursie w Koninie (I nagroda, nagroda za najlepsze wykonanie utworu  K. Szymanowskiego, 2012), na Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Pianistów w Warszawie (I nagroda, 2012), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (finalista, nagroda specjalna dla najlepszego Polaka, 2013), na Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (III nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Golden Ring” w Słowenii (I nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (I nagroda, 2014).
Mając 19 lat Andrzej Wierciński zasłynął na 46 Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Warszawie zdobywając pierwszą nagrodę oraz grono stałych słuchaczy jego muzyki. Koncertował w większości krajów europejskich, Kanadzie, Japonii i Indonezji. Współpracował z firmą KAWAI, która wielokrotnie zapraszała go do Azji na tournee. Nawiązał również kontakt z firmą koncertową Japan Arts. Wielokrotnie grywał recitale w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz w muzeum tego kompozytora w Warszawie. Współpracował również z najlepszymi orkiestrami w kraju takimi jak Orkiestra Filharmonii Narodowej, Kameralna Orkiestra Elbląska i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Wykonał Koncert fortepianowy e-moll op. 11 F. Chopina z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą maestro Jacka Kasprzyka podczas festiwalu Polski na EXPO w Milanie. Ponadto kooperował z maestro Alexandrem Liebreichem, Mirosławem Błaszczykiem oraz Markiem Mosiem. Podczas wizyty Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego z Księżną Japonii Masako Owadą w Tokyo zagrał recital chopinowski w Sali Balowej Hotelu, gdzie rezydowała polska osobistość.
Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: Dmitri Alexeev, Carlo Palese, Akiko Ebi, Lee Kum Sing, Anna Malikova, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński, Dang Thai Son, Tomas Ungar, czy Janusz Olejniczak. Uczestniczył w miesięcznym kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od Andre Laplante i Krzysztofa Jabłońskiego. Najbliższy kurs planuje w sierpniu w Holandii - The International Holland Music Session – pod okiem Profesora Uniwersytetu Paryskiego Michela Beroffa.
Andrzej Wierciński jest laureatem Stypendium Artystycznego im. F. Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia, Stypendium Artystycznego Krystiana Zimermana oraz Stypendium Artystycznego Yamaha.
W dorobku pianisty znajduje się płyta CD nagrana dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Płyta nagrana na fortepianie koncertowym marki Steinway w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w 2015 roku zawiera kompozycje Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna i Domenico Scarlattiego.
Jego ostatnim sukcesem artystycznym jest zdobycie 5 nagrody oraz nagrody za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej - L. van Beethovena Es-dur nr. 4 - na Międzynarodowym Konkursie w Tbilisi.
Najbliższe plany Andrzeja Wiercińskiego zawierają uczestnictwo w Międzynarodowym Konkursie w Leeds. Artysta nie tylko skupia się na muzyce solowej, ale również na graniu kameralnym - aktualnie w repertuarze posiada kwintet fortepianowy A. Dworzaka A-dur op. 81 nr. 2 oraz sonatę skrzypcową L. van Beethovena c-moll op. 30 nr. 2. W bieżącej chwili odbywa praktykę kameralną u Profesora Szymona Krzeszowca w Katowicach.
Obecnie jest studentem I roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały.

12265458 fot.marekgrotowski11073

Bilet rodzinny: 40 zł

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska

gdansk miasto wolnosci