61. MFMO w Archikatedrze Oliwskiej - Levente Kuzma

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

W programie:kup bilet 24

Gary A. Cornell (*1942) Procesion Alegre
Johann Sebastian Bach (1685-1750) Chromatyczna fantazja i fuga BWV 903 (aranż. Max Reger)
Johann Sebastian Bach (1685-1750) Nun freut euch lieben Christen g’mein BWV 734
Alexandre Guilmant (1837-1911) Offertoire sur on Noel Espagnol op.60
Max Reger (1873-1916) Introduction and Passacaglia f-moll op.63
Edvard Grieg (1843-1907) Aria z suity Holberga op.40
Henri Mulet (1878-1967) Carillon sortie

Wystąpi:

Levente Kuzma

Levente Kuzma urodził się w Gothenburgu (Szwecja). Pierwsze lekcje gry na pianinie rozpoczął w młodym wieku dzięki swojemu ojcu, który także był organistą. Uzyskał licencjat z edukacji muzycznej oraz wykonawstwa i pedagogiki organoweg na Uniwersytecie w Szeged.
Artysta posiada certyfikat z metod i sztuki Zoltána Kodály. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez J.van Oortmerssen’a and J.Verden’a podczas The Göteborg International Organ Academy (GIOA).
Zdobył nagrody podczas licznych konkursów organowych m.in: Organi Storici del Basso Friuli w Muzzana del Turgnano 2009r, International Organ Competition w Wenecji 2010r. oraz The Alexander Goedicke International Organ Competition w Moskwie 2011r. Zajął pierwsze miejsce na „Timorgelfest” International Organ Competition Timisoara (Rumunia) w 2009.
Uczestniczy w prestiżowych festiwalach organowych organizowanych w całej Europie, Rosji i USA. m.in: St. Andrew Holborn Church (Londyn/UK), Great Hall of the Tchaikovsky Conservatory (Moskwa/Rosja), Propsterkirche St. Peter (Recklinghausen/Niemcy), Duomo di Serravalle, Vittorio Veneto/Włochy), O-L-V Hemelvaartkerk (Melsele/Belgia), St. Anne Church, (Budapeszt/Węgry), St. Mungo’s Cathedral (Glasgow/Szkocja), First Presbyterian Church, (WestChester/PA-USA) SsAM Episcopal Church, Wilmington/DE- USA).
Obecnie Levente Kuzma pełni funkcję dyrektora artystycznego w Piarist Church w Szeged oraz dyrektora szkoły "Lieto" School of Music and Arts. Od sierpnia 2018r. jest profesorem w klasie organów na University of Szeged, a także dyrektorem artystycznym cyklu koncertów Cathedral Concert Series at the Cathedral of Our Lady w Szeged.
Jego debiutancki album solowy Masterworks,został wydany w 2017 przez the Waltman's Artists (UK).