Orkiestra Filharmonia Bałtycka

Obrazy muzyczne Wojciecha Fangora w Filharmonii

Za nami wyjątkowe wydarzenie z okazji 100-lecia urodzin Wojciecha Fangora. W ramach obchodów 100-lecia Wojciecha Fangora odbył się koncert na Sali Koncertowej i jednodniowa wystawa "Obrazy muzyczne" Wojciecha Fangora, prezentowane na foyer Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Dzieła, która zagościły w Filharmonii kosztują majątek, a melomani mieli okazję podziwiać je przy okazji koncertu, w którym wystąpili: Cappella Gedanensis pod batutą maestro Jerzego Maksymiuka, pianiści Maciej Gański i Michał Mossakowski, fleciści Agata i Łukasz Długoszowie oraz organista Roman Perucki. Ponadto, dla chętnych wystawa została udostępniona podczas Nocnego zwiedzania dzieł Wojciecha Fangora.

Wystawa jest częścią obchodów 100-lecia urodzin Wojciecha Fangora. Została przygotowana z okazji koncertu poświęconego pamięci artysty. Prezentowane prace łączy motyw muzyczny – wszystkie zawierają jakieś mniej lub bardziej oczywiste odniesienia do muzyki. W pierwszym rzędzie pojawia się fortepian – jego matka była zawodową pianistką. Instrumenty towarzyszyły Fangorowi od dzieciństwa i zapładniały jego multimedialną wyobraźnię, stając się grającymi rzeźbami. Oddawał je później na płótnie. Balansując na granicach widzialności i słyszalności, szukał własnej drogi do zrozumienia tajemnicy, esencji namacalnego stawania się dźwięku. Jak namalować muzykę? Jak wyrazić dźwięk kolorem, kształtem, fakturą, milczeniem? Były to ważne, pytania, które wpłynęły na kształt jego twórczości. Sztuka patrzenia przeplatała się ze sztuką słuchania.

Zachęcamy do obejrzenia relacji ze 100-lecia Wojciecha Fangora, zrealizowaną przez Fundację Art Proforma.

Zapraszamy też do obejrzenia ZDJĘĆ Z OBCHODÓW 100-LECIA WOJCIECHA FANGORA