logotype
September 2020
M T W T F S S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
   
 
BUY TICKET

 

 

Strategic Sponsor PFB

energa nowe 

Main Sponsor of PFB 
Patron of Culture

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

AGENCY CONCERTS

See by year See by month See by week See Today Search Jump to month

KIJOWSCY SOLIŚCI I ROMAN REWAKOWICZ


Thursday, 08/09/2016, 19:00
Sala Koncertowa
 Tickets price  15-40zł
BUY TICKET 
 AGENCY CONCERTS

Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi z udziałem Zespołu Kameralnego „Kijowscy Soliści” pod dyrekcją Romana Rewakowicza

kijowscy solisci arch zespolu

Kijowscy Soliści, fot. z archiwum Zespołu

 

roman rewakowicz fot kuba pajewski
Roman Rewakowicz, fot. Kuba Pajewski

 

Program:

Tomasz Opałka
„HemiSphere”

Zoltan Almaszi
„Concerto grosso”

Igor Szczerbakow
„Warum”

Zygmunt Krauze
“Aus aller Welt stammende”

Maciej Zielinski
„Shining II”

Oleksandr Szymko
„Sny starego lasu”

Valentin Silvestrov
“Stille Musik”

Wojciech Kilar
“Orawa”

O idei koncertu „Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi” opowiada Roman Rewakowicz:
Koncert Zespołu Kameralnego Kijowscy Soliści pod nazwą „Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi” jest swego rodzaju zwieńczeniem moich wieloletnich starań zbliżenia muzyki polskiej i ukraińskiej. Od pamiętnego „Wieczoru premier” we Lwowie w 1995 roku, z którego narodził się Festiwal Muzyki Współczesnej „Kontrasty”, gdzie przedstawiono wiele polskich utworów i polskich wykonawców, poprzez cykl koncertów w 2013 roku z muzyką Witolda Lutosławskiego z udziałem 10 ukraińskich orkiestr ważnych centrów kulturalnych Ukrainy do czterech Festiwali „Dni muzyki ukraińskiej w Warszawie”, jak również wiele innych przedsięwzięć, które prezentowały muzykę polską w Ukrainie i ukraińską w Polsce – to te mosty, które dzięki przychylności różnych instytucji i poszczególnych osób udało mi się zbudować w ciągu tych już ponad 20 lat mojej organizacyjnej i dyrygenckiej działalności.

Chcę szczególnie wydzielić lwowski Festiwal „Kontrasty”, gdzie u jego początków przełamywaliśmy radziecki paradygmat estetyczny. I chociaż nie udało się to w pełni, to jednak występy wirtuoza instrumentów perkusyjnych Stanisława Skoczyńskiego, ezoterycznego kompozytora Mieczysława Litwińskiego, Zespołu „Nonstrom”, solistów, chóru i orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, przyjazdy symfonicznych orkiestr z Warszawy – Polskiej Orkiestry Radiowej i Orkiestry „Sinfonia Varsovia” – zbudowały rozpiętość estetyczną, która do dziś stawia „Kontrasty” wśród najważniejszych platform muzyki współczesnej Ukrainy. To także miejsce, gdzie swój estetyczny świat budowali Bohdana Frolyak, Bohdan Sehin, Mychajlo Szwed, Lubawa Sydorenko, Zoltan Almaszi – dziś wiodący ukraińscy kompozytorzy swego pokolenia. Nie mogę tu nie wspomnieć koncertowego tournée Polskiej Orkiestry „Sinfonia Iuventus” w Polsce i Ukrainie, podczas którego wykonane były utwory wymienionych i innych ukraińskich kompozytorów, stypendystów programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”.

W roku ubiegłym z Zespołem Kameralnym Kijowscy Soliści wystąpiliśmy w Polsce z koncertem pod nazwą „Koncert muzyki ukraińskiej – w solidarności z Ukrainą”. W tym roku z orkiestrą tą wykonujemy program pt. „Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi”. Repertuar koncertu wypełnią utwory kompozytorów polskich i ukraińskich, zarówno tak znakomitych jak Wojciech Kilar, Zygmunt Krauze, Walentyn Sylwestrow i Igor Szczerbakow, jak i twórców młodszych, którzy już wyraźnie zaznaczyli swoją obecność na muzycznej scenie: Maciej Zieliński, Tomasz Opałka, Zoltan Almaszi i Oleksandr Szymko. Wspólnym stylistycznym mianownikiem tych utworów jest ich raczej postmodernistyczna estetyka, nie stroniąca od XX-wiecznych zdobyczy dźwiękowych – szmerów, świszczących flażoletów w otoczeniu jednak wyraźnych melodycznych i rytmicznych konstrukcji, przez to przystępnych w odbiorze. Program zbudowany jest na zasadzie kontrastowości i ciekawie pokazuje pewną polską i ukraińską immanencję estetyczną – raczej aktywną i wyrazistą polską i bardziej liryczną, stonowaną ukraińską.

Mamy za sobą dziewięć koncertów z tym repertuarem w miastach centralnej i wschodniej Ukrainy oraz dwa koncerty w Polsce – w Lublinie i Wrocławiu. „Polsko-ukraiński muzyczny dialog” przedstawiamy w Gdańsku, życząc Państwu dobrej podróży przez ten różnorodny muzyczny krajobraz.

Koncert poświęcony 25. rocznicy Niepodległości Ukrainy

Państwowy Zespół Kameralny „Kijowscy Soliści” został założony w 1996 roku przez znakomitego ukraińskiego skrzypka Bohodara Kotorowicza (1941-2009), profesora Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy. Pod jego artystyczną dyrekcją w krótkim czasie osiągnął wysoki poziom artystyczny, plasujący go dziś wśród najlepszych zespołów kameralnych Ukrainy. W skład zespołu wchodzą wybitni instrumentaliści – młodzi utalentowani muzycy, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, wielu z nich to wychowankowie prof. Bohodara Kotorowicza. Ta kameralna orkiestra smyczkowa posiada szeroki repertuar, w którym znaczące miejsce przeznaczone jest ukraińskiej muzyce współczesnej. Wiele utworów powstało z myślą o tym zespole. W czasie swojej kilkunastoletniej historii „Kijowscy Soliści” odbyli szereg koncertów w Ukrainie i poza jej granicami. Zespół występował w Pałacu Luksemburskim i Pałacu UNESCO w Paryżu, w Operze Komicznej w Berlinie, w Sali Koncertowej “Flagey” w Brukseli, w RadioKulturhaus i Pałacu Lichtensteina w Wiedniu, w Sali Koncertowej „Esplanade” w Singapurze i „World Exhibition” w Japonii. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach – w 43. Festiwalu „Warszawska jesień”, XII Festiwalu Wielkanocnym im. L. v. Beethovena w Warszawie, Festiwalu im. Ojstracha w Pärnu (Estonia), Festiwalu „Muzyka kompozytorów krakowskich”, „Muzyka klasyczna” w Rurh (Niemcy), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Symfonicznej w Algierii, a także w festiwalach ukraińskich – „Muzyczne premiery sezonu” w Kijowie, „Kyiv Music Fest”, „GOGOLFEST” i innych. Zespół „Kijowscy soliści” współpracował z dyrygentami Wolodymyrem Sirenką (Ukraina), Sauliusem Sondeckisem (Litwa), Kyrilem Karbitsem (Ukraina-Wielka Brytania), Dmytri Yablonskim (USA), Romanem Rewakowiczem (Polska), a także wieloma ukraińskimi i zagranicznymi solistami: V. Papyan (fortepian, Izrael), S. Retie (flet, Francja), I. Chetuyev (fortepian, Ukraina), N. Grubert (fortepian, Holandia), G. Hofman (wiolonczela, USA), K.M. Mehner (fortepian, Hiszpania), J. Milkis (klarnet, USA), M. Petuhov (fortepian, Rosja), U. Uliona (altówka, Litwa), D. Severin (wiolonczela, Szwajcaria), D. Ashkenazi (klarnet, Szwajcaria). Orkiestra ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe, jak również dla ukraińskiego radia i telewizji. Za aktywną działalność w promocji ukraińskiej kultury Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przyznało Zespołowi „Kijowscy Soliści” tytuł „Ambasador kultury ukraińskiej w świecie”. Dekretem prezydenta Ukrainy zespół otrzymał status „Narodowy Zespół Kameralny”.

 

ROMAN REWAKOWICZ - dyrygent
Roman Rewakowicz jest dyrygentem współpracującym z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi na Ukrainie – Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy w Kijowie, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii we Lwowie, Zespołem Kameralnym “Kijowscy soliści”. Występował z orkiestrami symfonicznymi Rosji, Białorusi oraz orkiestrami symfonicznymi filharmonii w Polsce. Od wielu lat zajmuje się także chóralistyką. Prowadził Chór Męski „Żurawli”, specjalizujący się w muzyce ukraińskiej, z którym odbywał tournée po Ukrainie, krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ostatnio zainicjował powstanie chóru “Cappella Corale Varsaviana”, z którym realizuje swoją chóralistyczną pasję. Znączą jest również współpraca dyrygenta z Narodowym Chórem Ukrainy “Dumka” w Kijowie.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie studiował teorię muzyki, a także kompozycję pod kierunkiem Mariana Borkowskiego oraz dyrygenturę w klasie Bogusława Madeya.
Roman Rewakowicz szczególną uwagę poświęca muzyce współczesnej. W 1995 we Lwowie wraz z kompozytorami zrzeszonymi w Lwowskim Oddziale Związku Kompozytorów Ukrainy założył Festiwal Muzyki Współczesnej „Kontrasty”, na którym dokonał prawykonań utworów Igora Szczerbakowa, Jurija Łaniuka i Edwarda Sielickiego, jak również ukraińskich prawykonań dzieł m.in. Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Zygmunta Krauzego, Andrzeja Nikodemowicza, Arvo Pärta. W październiku 2000 prowadził koncert czterech prawykonań utworów zamówionych przez Festiwal „Aksamitna Kurtyna” - Kraków 2000. Ponadto dyrygował Orkiestrą Filharmonii Belgradzkiej inaugurując X Festiwal Muzyki Współczesnej w Serbii, a także prowadził koncert finałowy Festiwalu Melos-Ethos w Bratysławie dyrygując Słowacką Orkiestrą Radiową. Prezentował współczesną muzykę ukraińską na Festiwalach “Warszawskie Spotkania Muzyczne” i “Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich”, “Laboratorium muzyki współczesnej” w Warszawie. Dokonał także rosyjskiego prawykonania utworu Giji Kanchelego na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Rostowie nad Donem w Rosji.
W 2010 roku w projekcie Instytutu Adama Mickiewicza z pianistą Janem Krzysztofem Broją zrealizował szereg koncertów poświęconych muzyce Chopina w Ukrainie, Białorusi i Rosji. W roku 2013 – roku jubileuszu 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego – odbyło się 14 bardzo dobrze przyjętych koncertów z muzyką Lutosławskiego w Ukrainie i Rosji z udziałem ukraińskich i rosyjskich orkiestr pod jego dyrekcją. Solistami byli m.in. Olga Pasiecznik, Lukas Geniusas, Beata Bilińska, Maciej Grzybowski, József Örmény, Dmytro Tkachenko.
W maju 2016 r. w 9 miastach centralnej i wschodniej Ukrainy, a także w czerwcu 2016 r. w Lublinie i Wrocławiu odbyły się koncerty pt. “Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi” w wykonaniu Zespołu Kamerlanego “Kijowscy soliści” pod dyrekcją Romana Rewakowicza, na repertuar których złożyły się utwory kompozytorów polskich i ukraińskich.

Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina


Konsulat Ukrainy w Gdańsku

konsulat Ukrainy logo


Fundacja „Pro Musica Viva”

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Współpraca:

logo zuwp

Sponsorzy:

Lwowska Fabryka Kawy

 

 

logo kijowscy

 

 
 

Back