logotype
October 2020
M T W T F S S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
   
 
BUY TICKET

 

 

Strategic Sponsor PFB

energa nowe 

Main Sponsor of PFB 
Patron of Culture

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

AGENCY CONCERTS

See by year See by month See by week See Today Search Jump to month

KONCERT FINAŁOWY II FESTIWALU MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ "NOWE FALE"


Thursday, 17/11/2016, 19:00
Sala Koncertowa
 Tickets price  
BUY TICKET 
 AGENCY CONCERTS

Łukasz Długosz - flet
Paweł Zagańczyk - akordeon
Sinfonietta Pomerania
Tadeusz Dixa - dyrygent

Program:
Bartosz Kowalski
Tkaninus (2006)

Krzysztof Olczak
Concerto na akordeon i orkiestrę (2013)

Paweł Hendrich
Gnothi Seauton (2001)

Krzysztof Olczak
Koncert na flet i orkiestrę (2014)

 

dixa tad

Tadeusz Dixa – kompozytor i dyrygent. Studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku, uzyskując dyplomy w trzech specjalnościach: teorii muzyki (dyplom z wyróżnieniem), kompozycji w klasie Andrzeja Dziadka (dyplom z wyróżnieniem) oraz dyrygentury symfoniczno-operowej pod kierunkiem Wojciecha Rajskiego. Jako stypendysta programu Erasmus, odbył roczne studia kompozytorskie i dyrygenckie w Universität für Musik und darstellende Kunst Graz w Austrii. Był także stypendystą Miasta Gdyni oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Od 2009 roku pracuje na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Utwory Tadeusza Dixy wykonywane były na koncertach i festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą (w Austrii, Niemczech, we Francji i Włoszech). Jego kompozycje orkiestrowe znajdowały się w repertuarze głównych zespołów filharmonicznych Wybrzeża – m.in. Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Będąc wiceprezesem Fundacji Sinfonietta Pomerania jest organizatorem wielu wydarzeń artystycznych, do których należą m.in. Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale” i Gdańskie Koncerty Prawykonań.
Jako dyrygent specjalizuje się w repertuarze muzyki współczesnej. Od roku 2014 prowadzi orkiestrę Sinfonietta Pomerania, z którą dokonał wielu prawykonań dzieł kompozytorów polskich. W 2015 roku, nakładem wydawnictwa DUX, ukazała się płyta z twórczością współczesnych kompozytorów Pomorza, będąca efektem jego współpracy z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku 

lukasz dlugosz 2016 fot DorotaBodnar

Fot. Dorota Bodnar

Łukasz Długosz został uznany przez krytyków za „jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji”. Absolwent Hochschule für Musik und Theater
w Monachium (Niemcy), Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryż oraz Yale University w New Haven (USA). Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych: m.in. w Paryżu (Francja), Monachium (Niemcy), Odense (Dania), Viggiano (Włochy). Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall
w Nowym Yorku, w Musikverein-Goldener Saal we Wiedniu, Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levin, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Helmuth Rilling, Jerzy Maksymiuk. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe takie jak: BBC Radio 3, SWR, BR4, Deutschlandradio Kultur, Polskie Radio PR2, NDR, Radio France, RMF Classic.
Juror międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji. Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród m.in: Gasteig-Musikpreis (Niemcy), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego(Polska), Zeit-Preis ( Niemcy), Deutsche Stiftung Musikleben (Niemcy). Narodowy Bank Polski sfinansował film telewizyjny o artyście, pokazywany na antenie TVP1 i TV Polonia.
W styczniu 2010 artysta zadebiutował z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem Michaela Colina.

 

Paweł Zagańczyk ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka, gdzie pełni funkcje adiunkta. Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Występował na Litwie w Austrii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Słowacji, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.
Wykonawstwo Pawła Zagańczyka cechuje umiejętność odnalezienia się w wielu stylistykach i gatunkach muzycznych. Współpracuje z jazzmanem – saksofonistą Adamem Wendtem, czego owocem jest płyta zatytułowana „Acoustic Travel”. Z kwartetem Zagan Acoustic, którego jest założycielem, wykonuje muzykę improwizowaną, będącą fuzją muzyki folkowej, jazzowej oraz poważnej. Wśród dyrygentów, obok których występował, są: Michał Nesterowicz, Maja Metelska, Jerzy Maksymiuk, Bohdan Jarmołowicz, Zygmunt Rychert, Janusz Przybylski, Wojciech Rajski, Szymon Morus czy Ariel Ludwiczak. Na swoim koncie ma wiele prawykonań muzyki współczesnej takich twórców jak Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Stäbler czy Marek Czerniewicz.
Działalność pedagogiczną otwierają sukcesy jego wychowanków na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest również wykładowcą na warsztatach akordeonowych w Seili (Finlandia) oraz Wejherowie (Polska). Paweł Zagańczyk znany jest również jako animator życia muzycznego organizując m.in. Gdańską Sztukę Interpretacji Muzyki Akordeonowej, której IX edycja odbędzie się w grudniu 2016 r.
W ostatnim czasie dużo uwagi poświecił tangu, czego dowodem jest solowa płyta „Tango”, ukazująca ten gatunek w twórczości różnych kompozytorów. Powstała również praca doktorska, która przedstawia m.in. historię tanga. Paweł Zagańczyk koncertuje też na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera.
Wśród ważnych nagród, które otrzymał za swoją działalność artystyczną należy wymienić: Pomorską Nadzieję Artystyczną przyznawaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury, oraz stypendia: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

 

 
 

Back