logotype
October 2020
M T W T F S S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
   
 
BUY TICKET

 

 

Strategic Sponsor PFB

energa nowe 

Main Sponsor of PFB 
Patron of Culture

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Concert series

See by year See by month See by week See Today Search Jump to month

Koncerty organowe z okazji Jarmarku św. Dominika


Sunday, 31/07/2016, 14:30
Bazylika św. Mikołaja
 Tickets price  
BUY TICKET 
 St. Dominic’s Fair Organ Concerts

zakrzewski m

Ideą wiodącą cykl koncertów organowych z okazji Jarmarku św. Dominika jest propagowanie i prezentacja muzyki organowej w wykonaniu wybitnych artystów – organistów i instrumentalistów z polskich i światowych ośrodków muzycznych.
Udział w koncertach cyklu wybitnych autorytetów - artystów róż-nych narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy, nieszablonowy sposób.
Cykl ten, wzbogacając letnią ofertę kulturalną Gdańska, w znaczny sposób przyczynia się do promowania miasta Gdańska, jako jednego z najważniejszych centrów muzyki organowej na mapie artystycznej Europy Północnej.

Maciej Zakrzewski organy
Natalia Walewska skrzypce
Tomasz Sadowski, Adam Sadowski prowadzenie

Program: 

J. S. Bach (1685-1750)
Aria na strunie G
Preludium i fuga c-moll BWV 546

Tomaso Albinoni (1671-1751)
Adagio g-moll

Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)
Sonata F-dur
Allegro-Andante- Presto

Jules Massenet (1842-1912)
Medytacje

Felix Mendelssohn- Bartholdy (1809-1847)
III Sonata A-dur
Allegro Maestoso- Andante tranquillo

Pieto Mascagni (1863-1945)
Intermezzo

Maciej Zakrzewski, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Krakowie w klasie organów mgr Łukasza Matei. W roku 2012 ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i dr Hanny Dys. Brał udział w wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Jest laureatem I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka (Gdańsk 2009), oraz IV miejsca na konkursie „Premio Elvira di Renna” w Pontecagnano- Faiano (Włochy 2008). W roku 2010 otrzymał „Złoty Laur Młodego Organisty” na XXXIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Brał udział w kursach mistrzowskich- interpretacji muzyki organowej, prowadzonych m. in. przez M. Hoselbecka, P. van Dijka, O. Latry, H. Deustcha, W. Zerera, F. Hauk'a, L. Ghielmi, P. D. Peretti; improwizacji pod kierunkiem P. Pincemailla, T. A. Nowaka. Współpracuje m. in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Operą Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Orkiestrą Kameralną PROGRESS, chórem Uniwersytetu kard. S. Wyszyńskiego oraz chórem kameralnym „Discantus”, z którym dokonał nagrania „Mszy Kaszubskiej” Michała Sławeckiego. Brał udział w nagraniu Sonat kościelnych Mozarta, prowadzonym przez Maxima Vengerova. Posiada w swym dorobku także płytę z nagraniem dzieł Liszta i Widora na Organach Archikatedry w Oliwie. Pracuje na stanowisku asystenta klasy organów w gdańskiej Akademii Muzycznej. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. W roku 2009 był nominowany do nagrody miasta Gdańska „Młodzi Twórcy Kultury”, a rok później do nagrody „Gryfa Pomorskiego” w kategorii „Pomorska Nadzieja Artystyczna”.

Natalia Walewska jest koncertującą skrzypaczką, doskonale wykształconą między innymi przez legendarnego wirtuoza skrzypiec Leonida Kogana. W swoim dorobku ma laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach, między innymi: Międzynarodowym Konkursie
im. K. Szymanowskiego. Uczestniczyła w licznych festiwalach, gdzie występowała pod batutą wielkich dyrygentów jak: G. Solti, Ch. Eschenbach, M. Roztropowicz. Od 1999 roku piastuje prestiżowe stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Regularnie jest zapraszana w charakterze solistki do współpracy z orkiestrami symfonicznymi w kraju i zagranicą. Jej umiejętności zostały docenione przez uznanych dyrygentów jak Jerzy Maksymiuk, Ernst van Tiel , Massimiliano Caldi ,Maxim Vengerov, Vag Papian, Juozas Domarkas, Sir Neville Marinerr, Sławomir Chrzanowski, Petr Chromcak. W dorobku autorskim Natalii Walewskiej znajdują się nagrania płytowe wysoko oceniane zarówno przez melomanów jak i przez dziennikarzy z branży fonograficznej. Do najcenniejszych należą: „Romanza Classica” na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim (osiągnęła status Złotej płyty), „Clair de Lune” nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, „Violin & Piano” z pianistą Rafałem Lewandowskim, „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis” pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego (Platynowa Płyta), „War Requiem” z dyrygentem Sir Nevillem Marinerrem. Płyta z nagraniem koncertu "Harmonia" Zbigniewa Kruczka (Belgia) na skrzypce, trąbkę i orkiestrę symfoniczną ( Polska Filharmonia Bałtycka) pod dyrekcją włoskiego dyrygenta Massimiliano Caldiego to dzieło specjalnie skomponowane z dedykacją dla artystki.Natalia Walewska posiada autorskie programy i oprócz znanego cyklu koncertów A. Vivaldiego „Cztery pory roku” wykonuje koncerty z muzyką popularną m.in. tanga i walce, wirtuozowskie klasyczne miniatury na skrzypce i fortepian oraz programy edukacyjne dedykowane najmłodszym słuchaczom. Artystka uczestniczy w charakterze koncertmistrza i solistki w licznych nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych. W 2010 roku rozpoczęła współpracę z Królewską Orkiestrą Salonową gdzie występuje solo i dyryguje od pulpitu. Te widowiska to atrakcyjny show w stylu wiedeńskich gal operowych z udziałem śpiewaków oraz baletu. Za swoje osiągnięcia artystyczne w dziedzinie kultury została nominowana do nagrody „Splendor Gedanensis - 2010”. Jest również stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego. W kręgu zainteresowań artystki znajduje się także muzyka filmowa. W 2014 roku została zaproszona do współpracy przy filmie "Kobiety bez wstydu" w reżyserii Witolda Orzechowskiego i nagrała" Pocztówkę z Paryża" - ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Piotra Salabera. W 2015 roku powstała płyta z muzyką filmową ''Amber tango", zawierająca najpiękniejsze i najbardziej znane melodie filmowe. Płyta ta powstała przy współpracy z dyrygentem Szymonem Morusem, Pawłem A. Nowakiem i orkiestrą kameralną Progress. Artystka aktywnie uczestniczy w kreowaniu wydarzeń kulturalnych na Pomorzu oraz na terenie całego kraju. Występy zagraniczne są również niezwykle istotnym elementem dorobku artystycznego Natalii Walewskiej.

Wstęp wolny

 

Organizatorzy:
Bazylika św. Mikołaja
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”        

Koncerty pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

www.gdansk.pl

 
 

Back