logotype
September 2020
M T W T F S S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
   
 
BUY TICKET

 

 

Strategic Sponsor PFB

energa nowe 

Main Sponsor of PFB 
Patron of Culture

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Concert series

See by year See by month See by week See Today Search Jump to month

MISTRZOWIE BALETU - Balet Lwowskiej Opery Narodowej


Wednesday, 18/10/2017, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance
 Tickets price  45-110zł
BUY TICKET 
 The Gdańsk Balls

Uroczysta Inauguracja Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku

Balet Lwowskiej Opery Narodowej

Igor Latsanych
– dyrygent, producent
Jurij Bervetsky
– dyrygent
Siergiej Nienenko
- choreograf
Thadey Rindzak
– scenografia
Oksana Zinchenko
– projekt kostiumów

Program

Suita z opery Carmen – G. Bizet

Noc Walpurgi z Opery Faust – Ch. Gounodmuzyka do baletu: Rodion Szczedrin

Opowieść o tragicznym losie Cyganki Carmen i jej ukochanego - żołnierza Jose, którego opuszcza dla młodego toreadora - Escamillo.
Muzyka "Carmen-suite" jest arcydziełem artysty z XX wieku. Balet Szczedrina jest interpretacją, w której kompozytor nakreślił nowe charakterystyki partytury napisanej przez Bizeta bez najmniejszego zniekształcenia pierwotnego źródła. Nie była to pierwsza próba interpretacji opowieści napisanej przez Prospera Merimee'a za pomocą choreografii. Na długo przed premierą opery Bizeta, jej bohaterowie zostali zaprezentowani na scenie w krótkim balecie "Carmen i Toreador", w teatrze w Madrycie (choreografia Marius Petipa). Stało się to w roku 1846, rok po publikacji opowieści. W Teatrze Bolszoj w Moskwie w 1967 roku odbyła się premiera baletu "Carmen", w którym główną rolę zagrała baletnica Maya Plisetskaya. Ze względu na słynną artystkę choreografią zajął się Alberto Alonso, baletmistrza Kubańskiego Baletu Narodowego.
Szczedrin w swojej interpretacji dzieła bazował na wersji operowej Bizeta. W rzeczywistości odbiorcy lepiej przyjęli wersję "Carmen", stworzoną przez Bizeta, nie przez Merimee. Carmen zachwyca widzów na całym świecie swoją spontanicznością i szczerością.
W swojej operze Bizet pokazał postacie na tle życia codziennego, z kolei historia Szczedrina ukazuje wydarzenia, które miały miejsce w odległej przeszłości, jako wspomnienie lub legendę.
Opowieść ma jedną myśl przewodnią – relacje wolności - szczerej osobowości Carmen ze społeczeństwem marionetek, obawiających się ekspresji. Widzimy więc tragiczną postać Carmen, która walczyła i przegrała. Niemniej jednak, nie zdradziła swoich zasad. Opera i balet są bardzo podobne, ale każdy z nich ma swoje osobliwości.

Carmen


Carmen2


Wydarzenie w ramach Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku 2017 organizowanego przez Konsulat Ukrainy w Gdańsku

 

Logo Konsulat Ukrainy

 
 

Back