logotype
   
 
BUY TICKET

 

 

Strategic Sponsor PFB

energa nowe 

Main Sponsor of PFB 
Patron of Culture

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Concerts

See by year See by month See by week See Today Search Jump to month

KONCERTY Z CYKLU MUZYKA W ZABYTKACH STAREGO GDAŃSKA


Saturday, 11/08/2018, 19:00
Kościół Greckokatolicki św. Bartłomieja
 Tickets price  
BUY TICKET 
 Music in monuments of the Old Gdańsk

Występują:
Gdańskie Trio Stroikowe:
Marta Różańska – obój
Andrzej Wojciechowski – klarnet
Mirosław Pachowicz – fagot

W programie:
L. Durey - Divertissement op. 107 (polskie prawykonanie)
W. Lutosławski - Trio na obój, klarnet i fagot
B. Baczewski - Reed Trio
P. Pierne - Bucolique variee

 

Pomysł stworzenia Gdańskiego Tria Stroikowego zrodził się spontanicznie. Pierwotnie miał być to jednorazowy projekt powołany do życia w celu wykonania Tria Stroikowego Piotra Pawlaka podczas finału Forum Młodych Kompozytorów. Konkurs ten odbywał się jesienią 2013 w Studio im. A. Hajduna w Radio Gdańsk. Utwór okazał się kompozycją zwycięską, a sam występ zespołu zyskał wiele przychylnych i optymistycznych recenzji. Powodowani tym sukcesem, młodzi muzycy postanowili kontynuować działanie na tym polu. Okazało się bowiem, iż na pomorskiej scenie muzyki klasycznej brakuje tria stroikowego.
Członkami Gdańskiego Tria Stroikowego są absolwenci i obecni młodzi pracownicy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki: ad. dr Marta Różańska – obój, dr hab. Andrzej Wojciechowski – klarnet, mgr Mirosław Pachowicz – fagot. Poza tym, na co dzień są to pracownicy Opery Bałtyckiej i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina. Każdy z muzyków posiada na swoim koncie wiele indywidualnych osiągnięć na konkurach w kraju i zagranicą.
Ich przyjaźń i muzyczna współpraca zaczęła się jeszcze w trakcie studiów, kiedy z powodzeniem zasiadali jako pierwsze głosy-soliści w Orkiestrze Akademickiej czy biorąc udział w licznych projektach kameralnych. Po zakończeniu studiów (wszyscy uzyskali dyplomy z wyróżnieniem), wielokrotnie powracali do wspólnego koncertowania. Do ich wspólnych osiągnięć należą m.in. nagranie płytowe do doktoratu Andrzeja Bukowskiego (Kwintet Es-dur op.88 A. Reichy), występy w koncertach z muzyką kameralną F. Poulenca w 50. rocznicę jego śmierci oraz wykonanie (jako soliści) Symfonii Koncertującej Es-dur KV272b W. A. Mozarta z Orkiestrą Akademicką (15.03.2014 r.) i Polską Filharmonią Kameralną Sopot (dyr. W. Rajski, październik 2014).
Chętnie koncertują w Trójmieście. Prezentowali się podczas Festiwalu „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska”, Niedzielnych Koncertów w Domu Uphagena, Wieczorów Muzycznych w Kościele Św. Andrzeja Boboli w Sopocie, Czwartkowych Wieczorów Muzycznych w Dworku Sierakowskich w Sopocie, koncertów w ramach cyklu „Muzyka Europy w kościele gdańskiej Polonii” i in. Ich udział w odbywającym się w lipcu 2014 International Music Competition na Malcie zakończył się zdobyciem 3 nagrody głównej. I Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną za wykonanie kompozycji powstałej po 1960 zdobyli z kolei podczas 25. International Competition for Young Musician „Citta di Barletta” we Włoszech (2015).
W repertuarze zespołu znajduje się wiele klasycznych utworów na trio stroikowe, m.in.: kompozycje W. A. Mozarta, A. Tansmana, A. Szałowskiego, M. Spisaka, E. Bozzy, W. Lutosławskiego oraz dzieła twórców gdańskich: W. Walentynowicza, M. Czerniewicza, P. Pawlaka.
www.facebook.com/gdanskreedtrio

 

dowstawienia

fot. Ireneusz Skąpski/Fotis

Koncerty w ramach cyklu będą się odbywać 01-04.08., 07-11.08., 14.08. i 16-18.08 włącznie.

Od kilku lat gdańszczanie i turyści odwiedzający Gdańsk mają okazję uczestniczyć w muzycznych spotkaniach w historycznych obiektach grodu nad Motławą dzięki koncertom z cyklu Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska. Koncerty są poprzedzone historycznymi prelekcjami.

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

gdansk miasto wolnosci

PH_PMG_PA-pion.jpg

PATRONAT_HONOROWY-MARSZALEK_WOJEWODZTWA_POMORSKIEGO-pion_RGB-ONLY_FOR_WEB-2012.png

 

 
 

Back