logotype
September 2020
M T W T F S S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
   
 
BUY TICKET

 

 

Strategic Sponsor PFB

energa nowe 

Main Sponsor of PFB 
Patron of Culture

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Festivals

See by year See by month See by week See Today Search Jump to month

INAUGURACJA 59. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ W OLIWIE


Tuesday, 05/07/2016, 20:00
Archikatedra w Oliwie
 Tickets price  12-45zł
BUY TICKET 
 International Organ Music Festival in Oliwa

Roman Perucki fot Mariusz Napierala

Fot. Mariusz Napierała

 

Fot. Mariusz Wideryński

 

Arno Hartmann fot Ulrich Stahler Mathieu

Fot. Ulrich Stahler-Mathieu

Gość honorowy koncertu Enjott Schneider. Fot. Manfred Schneider

Roman Perucki organy
Łukasz Długosz flet
Arno Hartmann dyrygent
Orkiestra Symfoniczna PFB

 

Program:

Alexandre GUILMANT
Marsz na temat Haendla

Enjott SCHNEIDER
"Bernardus-Fresken" Concerto per flauto, organo e orchestra ŚWIATOWA PREMIERA
I ROSA CANINA
II WEISHEIT DER BAUME
III SALVE REGINA
IV FEUERSTURM: UNIO MYSTICA

Gabriel FAURE
Symphonie en fa op. 20 pour orgue et cordes WYKONANIE PO 142 LATACH

Roman Perucki ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej od roku 1997 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; jest I organistą Katedry Oliwskiej. Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA i Japonia). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Kaliningradzie (Rosja) i Paryżu (Francja). Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech i Rosji.
Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania kasetowe i płytowe. Jego płytę "Messe pour les paroisses" Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w "Ruchu Muzycznym" za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka, w swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku). Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury oraz najwyższe odznaczenie papieskie "Pro ecclesiae et pontifice".
Jest Dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra", z którym organizuje m.in. najstarszy w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów "Bliżej Bacha", koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach i Morągu. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.

Łukasz Długosz uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Absolwent Hochschule für Musik und Theater w Monachium, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryż oraz Yale University w New Haven.
Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych: m.in. w Paryżu, Monachium, Odense, Viggiano.
Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Musikverein-Goldener Saal we Wiedniu, Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levin, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Agnieszka Duczmal, Helmuth Rilling, Jerzy Maksymiuk.
Jest wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora, z którym nagrał płytę w 2014 roku.
Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską.
Wielu wybitnych współczesnych kompozytorów dedykowało artyście swoje utwory m.in.: Enjott Schneider, Michael Colina, Harald Genzmer, Kaja Sariaho, Paweł Mykietyn, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Piotr Moss.
Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe takie jak: BBC Radio 3, SWR, BR4, Deutschlandradio Kultur, Polskie Radio PR2, NDR, Radio France, RMF Classic.
Juror międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji.
Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród i nominacji m.in. : Gloria Artis, Gasteig-Musikpreis,, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis , Deutsche Stiftung Musikleben , Paszporty Polityki i Gwarancje Kultury.
Narodowy Bank Polski sfinansował film telewizyjny o artyście, pokazywany na antenie TVP1 i TV Polonia.
Artysta nagrał wiele albumów m.in dla wytwórni Sony, Naxos, Fleur de Son Classic.
W styczniu 2010 roku zadebiutował z London Symphony Orchestra, z którą następnie nagrał płytę z koncertem Michaela Colina.
W styczniu 2015 oraz 2016 roku otrzymał prestiżową nagrodę fonograficzną International Classical Music Award (ICMA).

Arno Hartmann urodzony w 1964 w Duisburgu, gdzie rozpoczął edukację muzyczną. Organista i dyrygent. Studiował na wiedeńskim University of Music and Performing Arts pod kierunkiem M. Haselböcka, M. Radulescu, P. Planyavskiego i L. Hagera. Brał udział w organowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez Daniela Rotha i Andrew Parrotta oraz z zakresu dyrygentury u Zubina Methy i Vaclava Neumanna. Z Vienna Radio Sypmhony Orchestra i Vienna Symphony Orchestra (pod batutą Davida Zinmana, Georgesa Prêtre, Rogera Norringtona i Bruno Weila) koncertował w Niemczech i w Austrii. Jako solista występuje w Europie (Chorwacja, Szwajcaria, Szwecja, Finlandia, Polska, Portugalia, Hiszpania, Rosja), jak i w Południowej Afryce. Wśród koncertów Arno Hartmanna szczególnie wyróżnić należy koncerty w ramach Lockenhaus Chamber Music Festival, Vienna Festival, Copenhagen Summer Festival oraz L’été musical dans la vallée du lot. W 2001 roku po raz pierwszy wystąpił w USA, w Atlancie, gdzie również poprowadził kurs mistrzowski na Emory University. W październiku 2004 roku wykonał koncert inauguracyjny Basically Bach Festival w Nowym Jorku. Działalność dyrygencka Arno Hartmanna to koncerty m.in. z Bochum Symphony Orchestra, Göttigen Symphony Orchestra, Vienna Chamber Orchestra, Ensemble of New Strings Vienna, Vienna Konzertchor, Concilium musicum Vienna oraz Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Posiada liczne nagrania radiowe i telewizyjne dla ORF (Austria), RAI (Włochy) i TV3(Francja). Wraz z Orchestra of the Age of Enlightenment nagrał CD dla Sony Classical. W 1994 roku założył Capella Lutherana Vienna Choir and Orchestra, z którym cyklicznie występuje „na żywo” w austriackim radio, prezentując Kantaty Bacha. Od 2003 roku jest dyrygentem The Stadtkantorei Bochum, który ściśle współpracuje z Bochum Symphony Orchestra. Ponadto jest dyrektorem artystycznym Bochumskiego Festiwalu Organowego i Bochumskiego Festiwalu Bachowskiego. Organ recitals at the Lockenhaus Chamber Music Festival and the Vienna Festival.

Enjott Schneider to artysta urodzony w 1950 r. Ukończył studia muzyczne, ale także filologię germańską oraz muzykologię. W roku 1977 uzyskał doktorat na University in Freiburg im Breisgau w dziedzinie filozofii.
W latach 1979-1982 był profesorem teorii muzyki i kompozycji Münchner Hochschule für Musik und Theater. Od 2003 roku jest jest członkiem zarządu GEMA (Niemieckiego Stowarzyszenia Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych), od 2012 roku sprawując funkcję przewodniczącego zarządu. Od 2013 roku jest szefem Związku Kompzytorów Niemieckich. Enjott Schneider to także autor książek i esejów z dziedziny muzyki oraz uznany kompozytor. Poza ośmioma operami jest autorem wielu kompozycji symfonicznych i kameralych. W kręgu jego zainteresowań znajdują się też muzyka skaralna i organowa. Jego utwory, w tym symfonie organowe, są wydawane przez Schott Music International. Utwory kompozytora są wykonwane w całej Europie, w tym w Rzymie, Paryżu, Londynie, Madrycie, a także poza granicami Europy – w Taipej, Pekinie, Tokio, Nowym Jorku czy Hongkongu. Enjott Schneider jest także twórcą muzyki do około 500 filmów, a także laureatemlicznych nagród, w tym Emmy (zwyciężając w kategorii “Muzyka do filmu dokumentalnego”, 2005), Bawarskiej Nagrody Filmowej, nagrody Bundesfilmband in Gold czy nagrody The FIPA Biarritz (2001 r.) za najlepszą muzykę do filmu europejskiego. Twórca ma też na swoim koncie Niemiecką Nagrodę Telewizyjną w kategorii “Najlepsza muzyka filmowa”, zdobytą w roku 2007. W roku 2015 otrzymał nagrodę za całokształt twórczości Festiwalu “Soundtrack Cologne”.

Organizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

 

            PATRONAT MEDIALNY:

 www.gdansk.pl

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Back