logotype
September 2020
M T W T F S S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
   
 
BUY TICKET

 

 

Strategic Sponsor PFB

energa nowe 

Main Sponsor of PFB 
Patron of Culture

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Festivals

See by year See by month See by week See Today Search Jump to month

XI Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” 2016


Saturday, 23/07/2016, 20:00
Kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
 Tickets price  
BUY TICKET 
 International Summer Music Festival in Jastrzębia Góra

Malnoury c

NeoQuartet

Caline Malnoury (Francja), organy
Neoquartet:
Karolina Piątkowska – Nowicka (I skrzypce)
Paweł Kapica (II skrzypce)
Michał Markiewicz (altówka)
Krzysztof Pawłowski (wiolonczela)

Program:

Théodore Dubois (1837-1924)
Toccata organy solo

Jan Sebastian Bach (1685-1750)
Chorał Erbarm dich organy solo

Jacques Lemmens (1823-1881)
Fanfare organy solo

Dosia McKay (*1972)
Glossolalia

Krzysztof Penderecki (*1933)
II Kwartet Smyczkowy

Hamza El Din (1929 -2006)
Escalay (The Water Wheel)

Franghiz Ali-Zadeh (*1947)
Rəqs

Jacques Lemmens (1823-1881)
Prière organy solo

Gaston Bélier (1863-1938)
Toccata organy solo

Caline Malnoury urodziła się w Lyonie w rodzinie artystów i muzyków. Po ukończeniu studiów muzycznych, za swoją grę na organach, została nagrodzona kilkoma nagrodami przez konserwatoria w Lyonie, Grenoble i Paryżu. Uczyła się u Marie-Claire Alain, Louis Robilliard i Pierre Perdigon.W ramach swoich studiów licencjackich i magisterskich dokonała ważnych opracowań na temat kompozytorów lyońskich. Eklektyczne upodobania pozwalają jej brać czynny udział w życiu nie tylko muzycznym, ale i społecznym: programach radiowych (France Musique, France Culture), konferencjach, działalności popularyzatorskiej. Była organistką w katedrze w Dijon, później - została oddelegowana do bazyliki Fourvière w Lyonie. Występowała z licznymi recitalami we Francji i za granicą oraz była zapraszana na międzynarodowe festiwale w: Notre Dame w Paryżu, katedrze w Dijon, Saint Antoine l'Abbaye, a także na Międzynarodowy Festiwal w Varennie we Włoszech, Międzynarodowy Festiwal dawnej muzyki organowej w Valère (Sion, Szwajcaria), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Gdańsku-Oliwie (z okazji tysiąclecia miasta Gdańska). Występowała także w Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Danii.

NEOQUARTET to kwartet smyczkowy złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. Tworzą go: Karolina Piątkowska - Nowicka (1 skrzypce), Paweł Kapica (2 skrzypce), Michał Markiewicz (altówka) i Krzysztof Pawłowski (wiolonczela). NeoQuartet jest jednym z najprężniej działających zespołów kameralnych specjalizujących się w wykonawstwie muzyki najnowszej w Polsce. Za swój cel stawia sobie promocję twórczości głównie młodych kompozytorów. Członkowie NeoQuartet to pasjonaci sztuki współczesnej, chętni do nowatorskich poszukiwań, otwarci na współpracę z najbardziej wymagającymi artystami. Muzycy realizują swoją wizję łączenia wielu dziedzin sztuki takich jak muzyka, wizualizacje, elektronika czy taniec skupiając się na propagowaniu sztuki współczesnej w szerokim gronie odbiorców. NeoQuartet ma w swoim repertuarze utwory m.in. Reicha, Crumba, Schnittke, Pendereckiego, posiada także w swoim dorobku artystycznym kilkadziesiąt prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia. W 2008 roku muzycy dokonali w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie nagrania kwartetu Agnieszki Stulgińskiej. Kompozycja nagrana i wydana przez wytwórnię fonograficzną DUX została nominowana do nagrody „Fryderyk” w kategorii muzyka współczesna. W 2009 roku kwartet wziął udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów Interpretacji Muzyki Współczesnej „Gaudeamus” w Amsterdamie, gdzie znalazł się w półfinale pośród dziesięciu zespołów z całego świata. W grudniu 2010 ukazała się debiutancka płyta zespołu wydana przez wytwórnię DUX. Na krążku znalazły się utwory różnorodne stylistycznie, począwszy od eklektycznego kwartetu Lasonia, przez sonorystyczny „Floral Fairy” Hosokawy, aż po minimalistyczny Streepjes Janssena. W 2010r. NeoQuartet otrzymał Stypendium Marszałka Województwa oraz Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska, w 2012 r. zespół został nominowany do nagrody „Sztorm Roku 2011”, „Pomorskiej Nagrody Artystycznej” oraz do nagrody „Fryderyk” w kategorii debiut fonograficzny roku. Zespół koncertuje w Polsce, jak i poza jej granicami (Ukraina, Szwajcaria, Włochy, Rosja, Litwa). Ma na swoim koncie udział w takich festiwalach jak: Gdański Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic, Ukrainian Biennale of New Music, Festiwal im. J. Waldorfa w Radziejowicach, Dni Muzyki Nowej (Gdańsk) , Musica Electronica Nova (Wrocław), Festiwal Kontrasty (Lwów), Warszawska Jesień, Another Space (Moskwa).
W roku 2014 zespół nagrał i wydał trzy albumy CD: z muzyką Joanny Bruzdowicz (wraz ze śpiewaczką Lilianą Górską i pianistą Tomaszem Joczem); monograficzny album amerykańskiej kompozytorki Dosi Mckay (Gavia Music), oraz dla wytwórni DUX - 5 kwartetów smyczkowych Aleksandra Kościowa. Wszystkie nagrania spotkały się ze znakomitym przyjęciem krytyków i melomanów.
Neoquartet jest organizatorem własnego festiwalu NeoArte - Spektrum Muzyki Nowej, którego pierwsza edycja odbyła się w październiku 2012. Impreza odbywa się w Gdańsku i corocznie patronuje jej wybitny kompozytor. Zespół gościł już Pawła Szymańskiego, Elżbietę Sikorę i Cezarego Duchnowskiego. Wśród wykonawców festiwalu warto wymienić Motion Trio, Kwartludium, Szabolcsa Esztenyi, Ensemble Nostri Temporis, Kuba Kapsa Ensemble, Agatę Zubel. Od 2013 roku formuła festiwalu systematycznie jest poszerzana o część edukacyjną, w skład której wchodzą warsztaty dla kompozytorów, warsztaty współczesnej improwizacji oraz zajęcia dla dzieci.Założone przez Neoquartet Stowarzyszenie NeoArte, dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca regularnie zamawia u polskich i zagranicznych kompozytorów nowe utwory. Wśród twórców, którzy napisali specjalnie dla NeoQuartet m.in. Sławomir Kupczak, Jakub Polaczyk, Bohdan Sehin, Aleksander Kosciów, Oleksij Shmurak, Jerzy Kornowicz, Agnieszka Stulgińska, Marek Czerniewicz, Dariusz Przybylski, Xiaogang Ye, Gabriel Paiuk.

Organizatorzy:
Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Ojcowie Jezuici
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fr. Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”

Wstęp wolny

jastrzebia jezuici 2016 logotypy

 
 

Back