logotype
September 2020
M T W T F S S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
   
 
BUY TICKET

 

 

Strategic Sponsor PFB

energa nowe 

Main Sponsor of PFB 
Patron of Culture

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Festivals

See by year See by month See by week See Today Search Jump to month

XI Cysterskie Lato Muzyczne


Sunday, 31/07/2016, 20:30
Kościół Zwiastowania Pana w Żarnowcu
 Tickets price  
BUY TICKET 
 Cysterian Music Summer in Żarnowiec

Ludmiła Gołub (Rosja), organy
Valeria Anfinogenova (Rosja) organy
Jolanta Sosnowska, skrzypce

Golub Anfinogenova

sosnowska j fot Zsofia Raffay

Fot. Zsófia Raffay

Program:


Franz Lachner (1803-1890)
Introdukcja i fuga d-moll

Johann Paul von Westhoff (1656-1705)
Partia in C-Dur nr 4 (1696) skrzypce solo
Allemande-Courante-Sarabande-Gigue

W.A. Mozart (1756-1791)
Adagio und Allegro KV-594

Karol Józef Lipiński (1790-1861)
Impromptu op. 34 et posthume nr 1 skrzypce solo

Fritz Kreisler (1875-1952)
Recitativo e Scherzo Caprice op. 6 (1910) skrzypce solo

Siergiej Prokofiev (1891-1953)
Gavot z Symfonii Klasycznej

Michaił Glinka (1804-1857)
Chernomor's March z opery "Rusłan i Ludmiła"

Marian Sawa (1937-2005)
Cadenza (2003?) skrzypce solo

Siergiej Prokofiev (1891-1953)
Montegue i Capule z "Romeo i Julii”

Ludmiła Gołub ukończyła Konserwatorium Moskiewskie, gdzie studiowała grę na fortepianie, organach oraz klawesynie u prof. Roizman’a. Znana jako solistka w Moskwie, St. Petersburgu i w innych rosyjskich miastach, uczestniczka licznych międzynarodowych festiwali muzycznych. Na repertuar artystki składają się główne dzieła organowe Bacha, Mozarta, Brahmsa i Francka, koncerty organowe na organy i orkiestrę Haendla, Bacha, Mozarta, Salieriego, Haydna, Poulenca, Hindemitha, Kreneka, Mansuriana i Słonimskiego. W szczególnym kręgu zainteresowań Ludmiły Gołub znajduje się muzyka XX wieku. W swoim dorobku ma wykonanie rosyjskich premier utworów Ives’a, Messiaen’a, Jolivet’a, Ligeti’ego, Kagel’a i innych. Wysoko cenionym premierowym wykonaniem był jej koncert muzyki francuskiej na fortepian i organy (duet z Nikolaiem Petrovem). Ludmiła Gołub często prezentuje dzieła rosyjskich kompozytorów, takich jak: Szostakowicz, Schnittke, Denisov, Gubaidulina, Słonimski, Shchedrin. W jej repertuarze znajdują się również utwory na organy ze skrzypcami, wiolonczelą, trąbką, puzonem, obojem. Współpracuje ze słynnym rosyjskim pianistą Tigranem Alikhanovem, z którym w duecie wykonuje klasyczne i współczesne dzieła muzyki klasycznej. Wykonywała partie organów w wielu koncertach w Filharmonii Moskiewskiej, z czego kilka z nich było światowymi premierami symfonii Gubaidulina oraz Schnittke. Występowała pod batutą znanych dyrygentów takich jak: G. Rozhdestvensky, E. Svetlanov, V. Sinaisky, D. Kitayenko, A. Lazarev, Y. Menuhin, P. Boulez. Jako solistka oraz muzyk orkiestrowy koncertowała m.in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Czechach, Finlandii, Hiszpanii. Jest organistką Domu Muzyki w Moskwie (z największymi organami Klaisa) oraz organistką w Filharmonii Moskiewskiej.

Valeria Anfinogenova (fortepian, organy). Zdobywczyni wielu nagród na międzynarodowych i narodowych konkursach muzycznych. Urodzona w Krasnojarsku. Absolwentka Państwowego Konserwatorium im. Glinki w Nowosybirsku (dyplom z wyróżnieniem). Edukację kontynuowała w konserwatorium Rimskiego – Korsakowa w Sankt Petersburgu. W 1995 roku została solistką Sali Muzyki Organowej i Kameralnej w Soczi, tam też dwa lata później objęła stanowisko dyrektora artystycznego. W 2010 roku została solistką i dyrektorem artystycznym Towarzystwa Filharmonicznego w Soczi. Obecnie Valeria Anfinogenova prowadzi ożywioną działalność artystyczną koncertując w wielu rosyjskich ośrodkach muzycznych m.in. w Moskwie, Sankt Petersburgu, Nowosybirsku, Krasnojarsku, Kisłowodzku, Wołgogradzie, Stawropolu, Krasnodarze, Tambowie, Władykaukazie, Lipiecku. Występowała w ramach międzynarodowych festiwali muzycznych we Włoszech, Niemczech, Estonii, Armenii i na Ukrainie.Jako solistka współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną w Soczi, Akademicką Orkiestrą Symfoniczną w Kisłowodzku, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Armenii, Rosyjską Orkiestrą Symfoniczną, zespołem „Moskiewskich Solistów” Jury’ego Bashmeta. Wraz z Tambowską Orkiestrą Symfoniczną wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu im. Rachmaninowa. Ponadto jako kameralistka i akompaniatorka występowała w słynnej Filharmonii Moskiewskiej oraz w Teatrze Bolszoj i Teatrze Maryjskim. Repertuar Valerii Anfinogenovej obejmuje szeroki repertuar literatury muzycznej na różne zestawy instrumentów i chór (m.in. Bach, Mozart, Beethoven, Mendelssohn – Bartholdy, Franck, Szostakowicz, Schnitke, Poulenc, Saint-Saëns).Ważne miejsce w repertuarze artystki zajmują programy organowe na cztery ręce oraz na organy i fortepian, w których podczas występów towarzyszy jej znana rosyjska organistka Ludmiła Gołub (koncerty w Rosji, Włoszech, Estonii i Abchazji). Na program tych wyjątkowych w formie koncertów składają się m.in. kompozycje Saint-Saënsa, Widora, Mozarta, France, Dupré, Giulmanta i Langlaisa). Valeria Anfinogenova Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej oraz Rosyjskiego Konkursu Wokalnego im. Valerii Barsovej odbywającego się co roku w Soczi.

Skrzypaczka Jolanta Sosnowska, zwyciężczyni i finalistka konkursów w USA i w Austrii, należy do wąskiego grona specjalistów wykonujących kompozycje od baroku do współczesności według kanonów interpretacji charakterystycznych dla każdej epoki. Szczególną pasją artystki jest kreacja nowej muzyki, niezależnie od tego czy wyszła spod pióra żyjącego twórcy, czy też przeleżała ona w archiwach kilka ostatnich wieków. Sosnowska jest absolwentką europejskich i amerykańskich Uniwersytetów Muzycznych, studiowała w Polsce (UMFC w Warszawie, klasa skrzypiec prof. Mirosława Ławrynowicza), USA (University of Illinois w Chicago, klasa prof. Sibbi BErnhardssona) i w Austrii (Konservatorium Wien w Wiedniu, klasa prof.prof. Ulli Engel i Gunara Letzbora). Skrzypcaczka jest doktorem sztuk muzycznych. Koncertuje w całej Europie, w Azji, obu Amerykach - w wielu słynnych salach koncertowych takich jak Conzertgebouw w Amsterdamie, w ramach renomowanych festiwali, jak np. wiedeńskie Resonanzen, Innsbrucker Festwochen der alten Musik, Bach Woche Ansbach, czy MAFestival w Brugii. Sosnowska ma na swoim koncie wiele premier światowych i nagrań płytowych. Projekty te realizowała dla wytwórni fonograficznych w kraju (m in. Acte Prealable czy For Tune) i za granicą - dla koncernów płytowych takich jak Deutsche Grammophon, Gramola, PanClassics, Sony Classical czy Naxos.

Organizatorzy:
Parafia p.w. Zwiastowania Pana w Żarnowcu
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fr. Chopina w Gdańsku

 
 

Back