logotype
October 2020
M T W T F S S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
   
 
BUY TICKET

 

 

Strategic Sponsor PFB

energa nowe 

Main Sponsor of PFB 
Patron of Culture

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

TYPES OF CONCERT

See by year See by month See by week See Today Search Jump to month

KONCERT ORGANOWY Z CYKLU "BLIŻEJ BACHA"


Tuesday, 06/06/2017, 20:00
Bazylika św. Mikołaja
 Tickets price  
BUY TICKET 
 Organ concert

KONCERTY ORGANOWE Z CYKLU BLIŻEJ BACHA

Błażej Musiałczyk - organy
Paweł Hulisz - trąbka

Program:


Gottfried Reiche (1667-1734)
Ablassen Fanfare


Georg Friedrich Haendel (1685 – 1759)
Aria con Variazioni (z piątej suity klawesynowej / transkr. na trąbkę i organy R.Bernard Fitzgerald)


Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)
Piece d’orgue


Tomasso Albinoni (1634-1709)
Concerto C-dur na trąbkę i organy


J. S. Bach 
Preludium chorałowe – O Mensch bewein dein Sünde Gross (org. solo )
Preludium chorałowe – Wachet auf ruft uns die Stimme ( trankr. na trąbkę i organy Marie Claire Alain )
Preludium chorałowe – Nun komm der heiden Heiland BWV 659
Koncert g-moll na trąbkę i organy – cz. II Adagio


G. F Haendel
Alleluja z Oratorium Mesjasz w trankr. na trąbkę i organy

Gdańsk to miasto o bogatej, kilkusetletniej tradycji organowej. Tutaj znajdują się znakomite, zabytkowe instrumenty. Tutaj tworzyli tacy artyści jak Paul Siefert, Johann Goldberg, Daniel Magnus Gronau, czy Friedrich Wilhelm Markull. Koncerty organowe z cyklu „Bliżej Bacha" odbywają się rokrocznie od ponad 20 lat dla podtrzymywania wielowiekowej tradycji prezentowania w Gdańsku muzyki organowej. Osiągane jest to poprzez prezentację muzyki w wykonaniu organistów z wielu ośrodków muzycznych, w tym przede wszystkim przez udział w koncertach artystów związanych z Gdańskiem, prezentujących bogatą twórczość Jana Sebastiana Bacha oraz dorobek literatury organowej swoich państw.
„Koncerty organowe z cyklu Bliżej Bacha" mają ponadto wymiar edukacyjny: muzyka organowa rozbrzmiewa w zabytkowych murach kościoła św. Mikołaja, przybliżając tym samym publiczności historię tej barokowej świątyni, bogactwo jej budowy, rzeźbiarstwa i malarstwa i najwspanialszy bachowski instrument.

Wstęp wolny!

 

Błażej_Musiałczyk.jpg
Na zdjęciu Błażej Musiałczyk

Błażej Musiałczyk pochodzi z Sieradza. Na stałe związany z Gdańskiem, gdzie od 2006 roku pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej jak również prezentera znajdujących się tam, słynnych na całym świecie organów. W latach 2010-2015 pełnił funkcję dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku - Wrzeszczu.
Błażej Musiałczyk jest dyrektorem artystycznym Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi oraz prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki. Na stałe współpracuje ze znakomitym trębaczem - Pawłem Huliszem ,zespołem Tubicinatores Gedanenses oraz sopranistką Małgorzatą Rocławską z którymi koncertuje na wielu festiwalach w Polsce i Europie. Naukę gry na organach rozpoczął w Salezjanskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, kontynuującego tradycję słynnej szkoły organistowskiej w Przemyślu. Absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego . Laureat III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi w roku 2005. W roku 2010 ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów  takich jak Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Wolfgang Deutsch, Jose Enrique Ayarra Jarne, Jaroslav Tuma, Julian Gembalski oraz Pierre Pincemaille i Wolfgang Seifen( improwizacja organowa). W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty "Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie" która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty. Posiada na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji.
Koncertuje jako solista i kameralista.

Paweł_Hulisz_II.jpg
Na zdjęciu Paweł Hulisz

Paweł Hulisz jest absolwentem gdańskiej uczelni, w klasie prof. Szymona Pawłowskiego. Już w czasie studiów rozpoczął praktykę wykonawczą, podejmując pracę w zespole Cappella Gedanensis, z którym współpracuje do dziś, jako kameralista, a także, jako solista. Jest czynnym muzykiem orkiestrowym. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi na terenie całej Polski; filharmoniami: Szczecińską, Bałtycką, Gorzowską, Koszalińską, Białostocką, Szczecińską, także z orkiestrami: Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Capellą Bydgostiensis, Orkiestrą Kameralną Progress, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Operą Krakowską: opery „Trubadur” G.Verdiego i „Eugeniusz Oniegin” P.Czajkowskiego w Teatro Municipial w Santiago de Chile, Teatrem Muzycznym w Gdyni; musicale: Skrzypek na dachu, Wichrowe wzgórza, Czarnoksięznik z krainy Oz, Chess, Kiss me Kate, Muzyka Gershwina, Spamalot, Grease, Przygody Sindbada żeglarza, Piotruś Pan, Ghost, balet Adama Sztaby Opentaniec, „Operą na Zamku” Szczecinie – West Side Story, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, przedstawienia: Happy End, Blaszany Bębenek, Monologi Waginy, Komedia Omyłek, Od 2009 roku jest pierwszym trębaczem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, a także pierwszym trębaczem Orkiestry Symfoników Gdańskich, z którą bierze udział w projektach: Lady Pank Symfonicznie – platynowa płyta, Coma Symfonicznie – złota płyta, Cool Chopin Tour z O.S.T.R.-em, Czerwone Gitary Symfonicznie. Współpracuje też z Sinfoniettą Consonus, z którą nagrał płytę Symphonic Theater of Dreams poświęconą zespołowi Dream Theater i płytę Exploration, z Jordanem Rudesem, klawiszowcem legendarnego zespołu Dream Theater. Na stałe współpracuje z zespołem jazzowym Keepin' Tradition Jazz Quartet, Jacek Siciarek Quartet. Współpracuje też, jako muzyk sesyjny z m.in.: Sylwią Grzeszczak, Eweliną Lisowską, Kamilem Bednarkiem, zespołem Behemoth, Deer Project, NPWM, Sound’n’Grease. W latach 2004-2014 współtworzył kwintet dęty blaszany HEVELIUS BRASS.
W 2012 roku otrzymał Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska, które przyczyniło się do nagrania pierwszej solowej płyty pt: SANACJA – ,,Już taki ze mnie zimny drań’’, z przebojami polskiej muzyki z lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Wykonuje muzykę barokową i klasyczną na instrumencie historycznym. Jest absolwentem dziennych i podyplomowych studiów na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, specjalizacja - trąbka naturalna w klasie dr Tomasza Ślusarczyka (dyplomy z wyróżnieniem). Współpracuje z Gdyńską Orkiestrą Kameralną „Sinfonia Nordica”, ,,Consort 415’’ z Białegostoku, orkiestrą barokową Międzynarodowego Festiwalu Goldbergowskiego „Goldberg Ensemble”, z którą dokonuje nagrań muzyki gdańskiej z okresu XVII i XVIII w. (Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska vol.I, II, III, V, VI), Polską Orkiestrą XVIII w. pod dyrekcją Paula Esswooda, a także z Wrocławską Orkiestrą Barokową, Capellą Cracoviensis, Warszawską Operą Kameralną, Academia della Arcadia z Poznania, Orkiestrą FAMD w Szczecinie, Divino Sospiro z Portugalii. Współpracuje
też gościnnie z orkiestrą historyczną Zespołu Szkół Muzycznych im. F.Chopina w Warszawie, biorąc udział w projekcie Bach 200 UW. Od 2011 wspólnie koncertuje z zespołem trąbek barokowych Starck Compagney.
Jest pomysłodawcą i założycielem zespołu Tubicinatores Gedanenses, z którym koncertuje na wieżach kościołów i ratuszy, kontynuując starą praktykę gdańskiej Turmmusik. Na ten projekt otrzymał w 2014 roku Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska. W 2015 roku po raz kolejny otrzymał Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska na projekt pod tytułem: The trumpet shall sound - zapomniane dzieła ze zbiorów gdańskich (ze zbioru Zachariasza Zappio w Gdańsku) – koncert w ramach festiwalu Musicalia baltica.
W 2015 Prezydent Miasta Gdańska po raz kolejny docenił zespół Tubicinatores Gedanenses, przyznając stypendium kulturalne na nagranie płyty z muzyką wieżową. Współpraca z organistą Andrzejem Szadejko doprowadziła do powstania dwóch płyt o charaterze solowym: Rückpositiv z ariami A.Scarlattiego (sopran-Sylwia Olszyńska), a także Rückpositiv e la bella tromba z utworami kompozytorów włoskich XVII i XVIII w. (G.B.Viviani, P.Franceschini, D.Gabrieli, G.Fantini)Zajmuje się opracowywaniem starodruków muzycznych z XVII i XVIII w., które znajdują się w zbiorze Zachariasza Zappio, w bibliotece PAN w Gdańsku. (Kantaty okolicznościowe kompozytorów gdańskich, m.in. J.B.C.Freisslich, J.V.Meder, F.Ch.Mohrheim, J.T.Roemhildt, J. D. Pucklitz). Jako solista koncertuje z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce, a także uczestniczy w wielu festiwalach Muzyki Organowej i Kameralnej m.in. w Leżajsku, Wołowie, Cieszynie, Szczecinie, Zielonej Górze, Giżycku, Gdańsku, Raciborzu, Warszawie, Łowiczu, Wołowie, Helu, Przemyślu, Komornikach, Tucholi, Zgorzelcu, a także na festiwalach m.in.: Kolory Polski, Mozartiana, I i IV Międzynarodowy Festiwal "Andrzej Nikodemowicz - czas i dźwięk’’, koncertując z tak znanymi artystami, jak: Olga Pasiecznik, Bogusław Grabowski, Gedymin Grubba, Andrzej Mikołaj Szadejko, Błażej Musiałczyk, Bożena Harasimowicz-Haas, Magdalena Witczak, Małgorzata Armanowska, Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek, Marta Boberska, Leszek Skrla, Grzegorz Piotr Kołodziej.

Organizatorzy:
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra"
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Współpraca:
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

logo70a1pion

Koncerty pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
gdansk miasto wolnosci

 www.gdansk.pl

 
 

Back