65. MFMO w Oliwie – Andrzej Chorosiński

Fryderyk Chopin – Etiuda cis-moll op. 25/7
Marian Sawa – Sekwens
Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4/3
Charles Marie Widor – IV Symfonia op. 13/4 (Toccata-Andante cantabile-Scherzo-Finale)

Andrzej Chorosiński naukę gry na organach rozpoczął w klasie prof. Stanisława Możdzonka w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, które ukończył z wyróżnieniem w 1967 roku. W tym samym roku rozpoczął studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończone z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floor Peetersa  w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii.

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Korei Południowej i w Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w atykanie czy Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu.

Twórczość  kompozytorska A.Chorosińskiego obejmuje : Koncert na organy i orkiestrę, muzykę kameralną, organową, chóralną i filmową, komponowaną na  zamówienie Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Łodzi. Jest również autorem licznych autorskich transkrypcji utworów orkiestrowych na organy, m.in.  utworów A. Vivaldiego, C. Saint Saënsa, M. Rimskiego-Korsakowa, M. Mussorgskiego, B. Smetany. Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. W 1992 roku otrzymał tytuł naukowy Profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów w warszawskiej i wrocławskiej Akademii Muzycznej. W latach 1987-1993 był prorektorem, a  w latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. W  latach 1993-2000 był członkiem Prezydium AECAM - Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych.

Był przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce - KRUA. Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech, Szwecji, Finlandii, USA,  Japonii, Korei Płd. i Izraelu. Był też jurorem konkursów organowych we Francji, Niemczech i Polsce. Od 1999 roku kieruje Katedrą Organów i Klawesynu w warszawskiej akademii muzycznej. W latach 1997-2002 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Jest  współinicjatorem i dyrektorem artystycznym 7 międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej na zabytkowych instrumentach: we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy, Kłodzku, Kluczborku i  Św. Lipce.

Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”. Jest honorowym obywatelem miast Jelenia Góra i Kłodzko, przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej na terenie Dolnego Śląska.

W ramach festiwalu łącznie 15 recitali w każdy wtorek i piątek do 23 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku