Inauguracja sezonu artystycznego 2022/2023

Szymon Nehring – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Ludwig van Beethoven – V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 [38']
Hector Berlioz – Symfonia fantastyczna c-moll op. 14 (Epizod z życia artysty) [49']

Szymon Nehring jest jedynym Polakiem, który otrzymał pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinstein w Tel Awiwie – jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. W latach 2017-2019 był studentem prof. Borisa Bermana w Yale School of Music. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa, z którym współpracował od 2013 r. Wcześniej przez 11 lat był uczniem w klasie fortepianu prof. Olgi Łazarskiej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Krakowie i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie.
W 2014 r. otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy. Rok później został laureatem stypendium Krystiana Zimermana i wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, na którym otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych. W 2017 r. zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie oraz szereg nagród dodatkowych w tym za najlepsze wykonanie utworu Fryderyk Chopina.
Występował z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Santander Orchestra, Sinfonią Iuventus oraz większością orkiestr w Polsce, Orkiestrą Filharmonii Izraela, Orkiestrą Symfoniczną z Bambergu, Orkiestrą Filharmonii w Marsylii, Orkiestrą Symfoniczną z Hartford, Orkiestrą Symfoniczną z Calgary, jak również Orkiestrą XVIII Wieku pod batutą Jerzego Maksymiuka, Jacka Kaspszyka, Antoniego Wita, Grzegorza Nowaka, Pablo Herasa-Casado, Kariny Canellakis, Giancarlo Guerrero, Omer Meir Wellbera, Johna Axelroda, Krzysztofa Pendereckiego, Lawrenca Fostera i innych.
Artysta wystąpił między innymi w takich salach koncertowych jak Carnegie Hall, Elbphilharmonie, Palau de la Música Catalana, Konzerthaus Berlin, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Musikverein we Wiedniu, Herkuessaal i Prinzregententheater w Monachium.

szymonnehring.com/pl

Główny Sponsor PFB – Mecenas Kultury