Międzynarodowy Dzień Muzyki – Alena Baeva

Orkiestra PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Alena Baeva – skrzypce

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Carl Maria von Weber – Uwertura do opery Wolny strzelec op. 77 [11']
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 [26']
Joseph Haydn – 94 Symfonia Niespodzianka G-dur (H. 1/94) [23']
Maurice Ravel – La valse [12']

Alena Baeva
Skrzypaczka uważana za jedną z najbardziej ekscytujących i wszechstronnych solistek działających obecnie na scenie światowej. W ostatnich sezonach kariera Baevej – jako międzynarodowej solistki o najwyższej renomie – rozwijała się w niezwykłym tempie. Obecnie cieszy się owocną współpracą z Paavo Järvim. Innym stałym współpracownikiem jest Vladimir Jurowski, z którym Baeva wielokrotnie nagrywała i występowała, m.in. z London Philharmonic Orchestra i Moskiewską Rosyjską Państwową Orkiestrą Symfoniczną Evgeny Svetlanov. Na szczególną uwagę zasługuje współpraca z dyrygentami takimi jak Teodor Currentzis i Valery Gergiev, z którymi Baeva koncertowała na całym świecie jako solistka (odpowiednio z MusicÆterna i Orkiestrą Maryjską). Cieszy się również kwitnącą współpracą z młodymi, wschodzącymi gwiazdami dyrygentury: Robertem Trevino i Duncanem Wardem.
Muzyka kameralna zawsze zajmowała szczególne miejsce w życiu muzycznym Baevej. Ma przyjemność współpracować z tak cenionymi artystami, jak Martha Argerich, Yuri Bashmet, Steven Isserlis, Daishin Kashimoto, Misha Maisky, Lawrence Power, Julian Steckel i Yeol-Eum Son. Jej stałym partnerem sonatowym jest wybitny ukraiński pianista Vadym Kholodenko (laureat nagrody Van Cliburna w 2013 roku), z którym artystka współpracuje od ponad dziesięciu lat.
Obszerna dyskografia Baevej odzwierciedla imponującą rozpiętość jej repertuaru, z nagraniami od Szymanowskiego (dla DUX), po Debussy'ego, Poulenca i Prokofiewa (dla SIMC) i wiele innych. Jej paryskie wykonanie II Koncertu skrzypcowego Szostakowicza znalazło się w box-setowej kolekcji DVD Teatr Maryjski / Valery Gergiev, wydanej przez Arthaus Musik w 2015 roku.
Baeva urodziła się w rodzinie muzycznej. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierała w wieku pięciu lat u znanej pedagog Olgi Daniłowej, a następnie studiowała w Moskwie u profesora Eduarda Gracha. Studiowała we Francji u Mścisława Rostropowicza, w Szwajcarii u Seiji Ozawy, w Izraelu u Shlomo Mintza (w Keshet Eilon Music Center) oraz w Paryżu u Borisa Garlitsky'ego. W wieku 16 lat zdobyła Grand Prix XII Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego (2001), a także nagrodę za najlepsze wykonanie utworu współczesnego Niccolò Paganiniego w Moskwie (2004), w tym Nagrodę Specjalną, dzięki której przez rok mogła grać na Stradivari z 1723 roku, oraz Złoty Medal i Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Sendai (2007). Obecnie gra na skrzypcach Guarneri del Gesù ex-William Kroll z 1738 roku, wypożyczonych od anonimowego mecenasa z uprzejmą pomocą J&A Beares.

alena-baeva.com
facebook.com/alenabaevaofficial

Patroni medialni:

patroni med 22 logo

prestiz mag logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 30/09/2022, 19:00
Cena 27-126,50 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie