logotype

Robert Kwiatkowski

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Dodatkowo kształcił swój kunszt pod kierunkiem wielu wybitnych polskich i zagranicznych artystów, takich jak Henry Meyer, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Marina Jaszwili, Jadwiga Kaliszewska czy Stefan Kamasa, a także zespołów LaSalle Quartet i Miró Quartet.
Robert Kwiatkowski to artysta o nietuzinkowej osobowości. Swoją charyzmą i umiejętnościami zdobywa serca słuchaczy, a swoim profesjonalizmem zyskuje szacunek i uznanie muzyków. Kultura pracy, rzetelność oraz niesamowita muzykalność – podkreślana wielokrotnie przez wybitne autorytety świata artystycznego – przyczyniają się do licznych sukcesów tego muzyka. Jako solista występował ponad czterdziestokrotnie z takimi orkiestrami, jak Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Tenerife, Orquesta Sinfónica de Chile, Sinfonia Iuventus, Polska Filharmonia Bałtycka, Radomska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Hanseatica, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej. Na co dzień piastuje stanowisko koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, jest również często, bo już ponad siedemdziesięciokrotnie zapraszany do regularnej współpracy w takim charakterze przez uznane orkiestry w Polsce i na świecie. Wśród nich można wymienić: Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Tenerife, Orquesta Sinfónica de Chile, Orquesta Sinfónica de Navarra oraz Orquesta Sinfónica de Galicia.

Istotnym elementem aktywności Roberta Kwiatkowskiego było pełnienie funkcji koncertmistrza i dyrektora utworzonej w 2003 roku Orkiestry Kameralnej Hanseatica. Zespół był wielokrotnie wyróżniany – otrzymał m.in. Nagrodę Gryfa Pomorskiego, Medal Prezydenta Miasta Gdańska oraz Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego. Orkiestra z powodzeniem prezentowała się na festiwalach muzycznych w kraju i w całej Europie.
Muzyka kameralna stanowi główną oś zainteresowań Roberta Kwiatkowskiego, czego dowodem jest prowadzona z sukcesem klasa kameralistyki w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w której w 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej, a w 2019 tytuł Profesora macierzystej uczelni. Już w czasie studiów odnosił sukcesy na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kameralnych jako prymariusz kwartetu fortepianowego Dali. Obecnie podobnymi sukcesami mogą się pochwalić jego studenci. Jako muzyk kameralista występuje zarówno w Polsce, jak i za granicą – w Europie oraz obu Amerykach. Współpracował z najwybitniejszymi postaciami polskiej sceny muzycznej, a jego interpretacje i umiejętność uchwycenia istoty muzyki są doceniane przez publiczność, jak również przez krytyków.

Jest mistrzem mocnego i pięknego dźwięku - „Visionescriticas"
Posiada zmysł dramatyzmu, który w utworach jest wyjątkowo spójny i przekonujący - „Visionescriticas”
Kwiatkowskiego trudno słuchać bez wzruszenia - „Dziennik Bałtycki”
Muzycy orkiestry towarzyszący artyście spotkali się z najwyższym poziomem muzykalności - „Visionescriticas

Jego dorobek fonograficzny obejmuje kilkanaście pozycji, wśród których wymienić można: Wolfgang Amadeus Mozart – Pearls from Paris (płyta prezentuje 6 Sonat na fortepian i skrzypce KV 301–306 W.A. Mozarta w wykonaniu Roberta Kwiatkowskiego – skrzypce, Radosława Kurka – fortepian; krążek ukazał się nakładem wydawnictwa Anagram w 2015 roku), Double Concertos – Mendelssohn, Chausson (album wydany przez Acte Prealable w 2016 roku zawiera Koncert podwójny d-moll na skrzypce, fortepian i smyczki F. Mendelssohna Bartholdy’ego oraz Koncert na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy op. 21 E. Chaussona w wykonaniu Roberta Kwiatkowskiego – skrzypce, Dominiki Glapiak – fortepian, kwartetu smyczkowego Messages i Orkiestry Kameralnej Progres pod dyrekcją Szymona Morusa) oraz Simon Laks – In Between (krążek z twórczością kameralną Szymona Laksa w wykonaniu m. in. Roberta Kwiatkowskiego – skrzypce i Dominikę Glapiak – fortepian; płyta wydana w 2018 roku przez wydawnictwo CD Accord).

Robert Kwiatkowski to artysta nieustannie poszukujący, którego kunszt oraz wysokie normy artystyczne popychają w coraz to nowe kierunki. Poświęca się zarówno muzyce klasycznej, w której wykonywaniu dąży do perfekcji (czego wyrazem są m.in. wydane w 2016 roku kadencje jego autorstwa do wszystkich koncertów skrzypcowych W.A. Mozarta), jak i muzyce nowej, także twórczości dawniejszej, dopiero przywracanej na estrady koncertowe. W 2017 roku otrzymał odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – wyróżnienie, które wspaniale podsumowuje jego dotychczasowe osiągnięcia na polu artystycznym i pedagogicznym.

Robert Kwiatkowski to osobowość sceniczna której rozwój i szeroką aktywność śledzić można na jego profilu na portalu społecznościowym:

https://www.facebook.com/Robert.Kwiatkowski.violinist/

Mozart

Chausson Mendelssohn

euf1001 kwiatkowski

 

 

październik 2020
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
newsletter

Newsletter

Otrzymuj powiadomienia
o koncertach e-mailem

instagram

Nasz profil na Instagramie

Obserwuj nas na Instagramie

btn instagram

Subskrybuj

Proszę zaznaczyć, aby zaakceptować

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Jednocześnie, zgodnie z art. 13 RODO przyjmuję do wiadomości, że:
1. Administratorem przesyłanych danych jest Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, 80-751 Gdańsk, ul. Ołowianka 1, e-mail: sekretariat@filharmonia.gda.pl
2. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: iod@filharmonia.gda.pl
3. Celem przetwarzania moich danych osobowych jest wyłącznie przesłanie newslettera, zaś podstawą przetwarzania jest moja zgoda wyrażona powyżej.
4. Moje dane osobowe są zabezpieczone zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ich odbiorcami mogą być podmioty uprawnione do ujawnienia im danych na mocy przepisów prawa oraz podmioty przetwarzające moje dane w ramach świadczenia usług dla administratora. Nie przewiduje się przekazywania moich danych do państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub instytucji międzynarodowych. Decyzje dotyczące moich danych nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany. Moje dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
5. Mam prawo do: żądania dostępu do moich danych osobowych, uzyskania ich kopii, sprostowania, wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przenoszenia danych, a także do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Wycofanie się ze zgody mogę złożyć w formie wysłania stosownego żądania na adres e-mail administratora. Konsekwencją wycofania się ze zgody będzie brak możliwości przetwarzania danych przez administratora.
6. Administrator nie przewiduje przetwarzania danych osobowych w celu innym niż cel, w którym dane osobowe zostały zebrane.

Jeżeli chcą Państwo zrezygnować z prawa do otrzymywania newslettera o wydarzeniach w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku proszę kliknąć na przycisk: Rezygnuję
youtube

Nasz kanał na Youtube

Obejrzyj wideo
z koncertów

btn listen

social

Nasz profil na Facebooku

Polub nasz profil
na Facebooku

btn socjal

Sponsor Strategiczny PFB
energa nowe

Główny Sponsor PFB – Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepła SA