logotype
luty 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
 

Luty – pobierz afisz

 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

W piątek 7.02 w gdańskiej Filharmonii odbędzie koncert symfoniczny z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej Roberta Kwiatkowskiego (skrzypce), koncertmistrza orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

W programie wieczoru znajdą się bardzo atrakcyjne kompozycje Mozarta, Haydna i Beethovena.

Robert Kwiatkowski jest artystą związanym z Gdańskiem gdzie spędził większość swojej zawodowej kariery. W koncercie usłyszymy go w roli pierwszego skrzypka i dyrygenta. Na piątkowy wieczór artysta wybrał utwory, które są szczególnie atrakcyjne dla melomanów sympatyzujących w muzyce XVIII wieku. Wesele Figara jest popularnym arcydziełem z gatunku lekkiej opery. Mozart doskonale czuł się na terenie opery buffa, a humor “Wesela Figara” zapowiada już uwertura. Powstała podobno na kilkadziesiąt godzin przed premierą dzieła i to ona otworzy piątkowy koncert.

O ile jednak Mozart najdoskonalej wypowiedział się na polu opery i koncertu fortepianowego, koroną twórczości Józefa Haydna są jego symfonie i kwartety smyczkowe. III Koncert skrzypcowy A-dur do niedawna uważany był za zaginiony. Nie jest to koncert wirtuozowski, ale skrzypek będzie miał okazję popisać się w nim muzykalnością, zwłaszcza w wolnej, kantylenowej drugiej części.

Tak jak koncerty skrzypcowe Haydna znane są nielicznym, V Symfonia c-moll Beethovena zyskała światową popularność. Zwłaszcza jej pierwsze dźwięki, tworzące tzw. motyw losu są natychmiastowo rozpoznawalnym motywem muzycznym. Motyw ten wydaje się niezwykle prosty, jednak sposób wykorzystania go w całym dziele ukazuje prawdziwe mistrzostwo Beethovena. Stworzenie tego dzieła, które wydaje się powstałe od jednego rzutu pióra zajęło kompozytorowi prawie 6 lat.

Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w cenie 15-55 zł dostępne są w kasach i na filharmonia.gda.pl i wyprzedają się bardzo szybko.