Aktualności

Orkiestra Filharmonia Bałtycka

Kwietniowe atrakcje w Filharmonii

W kwietniu zobaczymy wielu znakomitych pianistów. Gábor Farkas uświetni Galę Pomorskiej Nagrody Artystycznej, Alexander Korsantia zagra z Orkiestrą PFB pod batutą George'a Tchitchinadze, a dwóje z trójki dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku to pianiści - Klara Jachimczak i Bartosz Wiśniewski (trzecim jest akordeonista Dominik Żych). Miesiąc otwiera szczególny koncert w Archikatedrze Oliwskiej, z dwoma harfistami Carlosem Peña Montoyą oraz Juliuszem Wesołowskim w roli solistów.

5/04, 19:15 - Koncert Papieski

Koncerty poświęcone pamięci Jana Pawła II od wielu lat przyciągają liczną i wierną publiczność do Archikatedry Oliwskiej, dlatego Orkiestra PFB gra takie koncerty z dużą przyjemnością. Tym razem filharmoników poprowadzi młody, zdolny dyrygent Radosław Droń. W rolach solistów nietypowo zagra dwóch harfistów Carlos Peña Montoya oraz Juliusz Wesołowski. O recytacje fragmentów twórczości Jana Pawła II zadba aktor Jakub Kornacki. Usłyszymy Suitę staropolską Andrzeja Panufnika, Concertino w dawnym stylu na dwie harfy i orkiestrę smyczkową Macieja Małeckiego oraz II Symfonię D-dur op. 36 Ludwiga van Beethovena.

WSTĘP WOLNY!

---

12/04, 19:00 – Koncert symfoniczny – dyplomanci Akademii Muzycznej w Gdańsku

Raz w roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej koncert symfoniczny z Orkiestrą PFB grają wyjątkowo zdolni dyplomanci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Tym razem zagra ich troje: Klara Jachimczak (fortepian), Bartosz Wiśniewski (fortepian) oraz Dominik Żych (akordeon). Filharmoników gdańskich podczas tego szczególnego koncertu poprowadzi maestro Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej (od września dyrektor Filharmonii Szczecińskiej). Dominik Żych z Orkiestrą PFB wykona Concerto Classico Mikołaja Majkusiaka, Klara Jachimczak zagra Koncert fortepianowy Es-dur Ferenca Liszta, natomiast Bartosz Wiśniewski wykona Totentanz Liszta. Ich występy poprzedzi Bajka Stanisława Moniuszki.

KUP BILET

---

13/04, 18:00 – Scena Muzyki Polskiej – The Whoop Group

Czterej saksofoniści (Jakub Muras – saksofon sopranowy, Mateusz Dobosz – saksofon altowy, Krzysztof Koszowski – saksofon tenorowy oraz Szymon Zawodny – saksofon barytonowy) pod szyldem The Whoop Group robią prawdziwą furorę. Nic dziwnego, bo program, z którym przyjadą do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w ramach finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i współorganizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca cyklu Scena Muzyki Polskiej, to połączenie znanych przebojów muzyki klasycznej i rozrywkowej z brzmieniem saksofonu, w oryginalnych, przygotowanych przez zespół aranżacjach. Zabrzmią kompozycje Krzysztofa Komedy (m.in. Rosemary’s Baby) oraz Album Tatrzańskie op. 12 Ignacego Jana Paderewskiego i II Kwartet smyczkowy op. 3/145 Mieczysława Wajnberga.

KUP BILET

---

17/04, 19:00 – Koncert symfoniczny – {oh!} Orkiestra

Wykonawstwo historyczne nieczęsto gości w murach Filharmonii, ale tym razem postanowiliśmy zaprosić na szczególny koncert zespołu {oh!} Orkiestra, który pod przewodnictwem Martyny Pastuszki zyskał miano najlepszej orkiestry specjalizującej się w wykonawstwie historycznym w Polsce i jednej z najciekawszych pod względem muzycznym orkiestr na scenie europejskiej. Liderka orkiestry Martyna Pastuszka jest również znakomitą skrzypaczką i koncertmistrzynią zespołu, zaś w roli drugiego solisty zobaczymy doskonale w Gdańsku znanego pianistę Piotra Pawlaka (laureata II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w ramach nagrody Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca dla najlepszego Polaka). W programie Divertimenta (D-dur i F-dur) Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także Koncert fortepianowy A-dur nr 12 tego kompozytora oraz II koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina – oba na fortepianie historycznym.

KUP BILET 

---

19/04, 19:00 – Koncert symfoniczny – Alexander Korsantia 

Podczas tego koncertu symfonicznego spotkają się dwie indywidualności. Wschodząca gwiazda dyrygentury, zwycięzca XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach Jong-Jie Yin z Chin oraz uznany, świetny gruziński pianista Alexander Korsantia, znakomicie przyjęty przez gdańską publiczność dwa lata temu podczas recitalu Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Laureat I nagrody i Złotego Medalu na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie  regularnie koncertuje na całym świecie, zaś młody chiński dyrygent błyskawicznie wspina się po szczeblach kariery. Spotykają się w Gdańsku podczas V Koncertu fortepianowego Es-dur op. 73 Cesarskiego Ludwiga van Beethovena. Orkiestra PFB zagra także Symfonię nr 1 op. 39 Jeana Sibeliusa. Koncert towarzyszy obchodom 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego.

KUP BILET 

---

21/04, 12:00 – Koncert familijny – Klawiszowy zawrót głowy 

Klawiatura instrumentu to wielkie i niekończące się źródło inspiracji. Co więcej, różnice pomiędzy instrumentami klawiszowymi są ogromne, a mimo to stanowią one jedną z najciekawszych rodzin instrumentów, którą znać powinni i mali i duzi Melomani.  To tu spotykają się ciekawe osobowości świata instrumentów strunowych, dętych, perkusyjnych, dla których wspólnym mianownikiem jest dźwięk wydobywany poprzez dotknięcie klawisza. O prawdziwy Klawiszowy zawrót głowy przyprawią publiczność świetni muzycy: organista Maciej Zakrzewski, klawesynista Maksym Zajączkiewicz , akordeonista Maciej Kacprzak, pianista Michał Mossakowski oraz grający na marimbie Marek Czajka.

KUP BILET

---

25/04, 19:00 – Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Od wielu lat finał Pomorskiej Nagrody Artystycznej (najważniejszej i najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie kultury na Pomorzu) wręczana jest przez marszałka województwa pomorskiego podczas Gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Nagrody w wymiarze materialnym i symbolicznym to tylko część nagrody dla nominowanych, laureatów oraz widzów. Wisienką na torcie jest koncert Orkiestry PFB. Tym razem filharmoników gdańskich poprowadzi ich szef artystyczny (i laureat PNA w 2023 roku) George Tchitchinadze. Gwiazdą koncertu będzie węgierski pianista Gábor Farkas, który wykona Koncert fortepianowy nr 2 A-dur  Ferenca Liszta. Ponadto usłyszymy  Uwertura do opery Cyrulik sewilski Gioacchina Rossiniego oraz La valse Maurice’a Ravela.

KUP BILET 

Zapraszamy!

statuetka gryf pomorski

Pomorska Nagroda Artystyczna 2024 - nominacje

Już 25 kwietnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się uroczysta Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej. To wtedy marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczy statuetki Gryfa Pomorskiego zaprojektowane przez Marię Kuczyńską. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: Kreacja Artystyczna (troje spośród dziesięciu nominowanych), Pomorska Nadzieja Artystyczna (jeden laureat z trójki nominowanych) oraz Mecenat Kultury (jedna firma spośród trzech nominowanych). 

KUP BILETY na Galę Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Laureatów w tych dziedzinach wybierają dwie kapituły: Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej, składająca się z przedstawicieli ludzi kultury, mediów i uczelni artystycznych wyłania nominowanych, zaś Duża Kapituła, w skład której wchodzą ponadto laureaci z poprzednich lat, głosuje na laureatów Nagrody. Laureaci otrzymują nagrody w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Po części oficjalnej następi koncert symfoniczny z udziałem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod kierunkiem maestro George'a Tchitchinadze. Jego gwiazdą jest węgierki pianista Gábor Farkas. W programie kompozycje Gioacchino Rossiniego, Ferenca Liszta i Maurice'a Ravela.

Nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2023 rok:

KREACJE ARTYSTYCZNE (kolejność alfabetyczna):

Piotr Biedroń (aktor Teatru Wybrzeże) za dwie główne role w przedstawieniach "Piękna Zośka" w reż. Macina Wierzchowskiego oraz "Wyzwolenie" w reż. Jana Klaty

Stasia Budzisz (pisarka, reporterka, filmoznawczyni, tłumaczka z j. rosyjskiego) za książkę "Welewetka. Jak znikają Kaszuby"

Hanna Dys (instrumentalistka, organistka, dr hab. sztuk muzycznych) za wydawnictwo płytowe "Organ transcriptions"

André Hübner-Ochodlo (pieśniarz, reżyser teatralny, scenograf) za premierę programu muzycznego "Pieśni Getto. Koncert upamiętniający 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim" oraz za premierę programu muzycznego "Pięć miłości"

Dorota Karaś i Marek Sterlingow (pisarze, reporterzy) za książkę "Urban. Biografia"

Jan Klata (reżyser teatralny) za reżyserię spektaklu "Wyzwolenie" Teatru Wybrzeże

Łukasz L.U.C. Rostkowski (producent muzyczny, raper, wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz reżyser wideoklipów, koncertów i widowisk) za muzykę do filmu "Chłopi" w reż. Hugh Welchmana i Doroty Kobieli

Jerzy Snakowski (animator kultury, popularyzator opery, musicalu i baletu) za cykl audycji muzycznych "Opera? Si!" o walorach edukacyjnych, prowadzony od 15 lat w Operze Bałtyckiej, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Tematyką spotkań jest pojęta opera jako dzieło muzyczne

Krzysztof Sperski (artysta muzyk, profesor zwyczajny, pedagog, wykładowca akademicki, animator kultury) - za 2500. koncert w ramach Czwartkowych Wieczorów Muzycznych w Dworku Sierakowskich

Mikołaj Trzaska (artysta muzyk, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej) - za muzykę do filmu "Kos" w reż. Pawła Maślony

POMORSKA NADZIEJA ARTYSTSYCZNA (kolejność alfabetyczna):

Adrian Apanel (reżyser filmowy i scenarzysta) za reżyserię filmu "Horror Story"

Karolina Kowalska (aktorka Teatru Wybrzeże) za role w spektaklach "Piękna Zośka" w reż. Macina Wierzchowskiego i "Romeo i Julia is not dead" w reż. Michała Siegoczyńskiego

Aleksandra Rowicka (aktorka) za tytułową rolę w spektaklu "Alicja w krainie czarów" w reż. Wojciecha Kościelniaka w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku

MECENAT KULTURY (kolejność alfabetyczna)

LAMINOPOL sp z o.o. (dystrybutor żywic i wszelkiego rodzaju dodatków, niezbędnych do przetwórstwa tworzyw chemoutwardzalnych) za wsparcie działań kulturalnych w Słupsku. Donacja koncertów Słupskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, Słupskiej Sinfonietty, festiwalu Niemen Non Stop czy koncertów rockowych oraz lokalnych twórców z wiarą w budowanie potencjału miejsca dzięki różnorodności i bogactwu form artystycznego wyrazu

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsa (międzynarodowy port lotniczy w Gdańsku) za wsparcie inicjartyw kulturalnych, szczególnie związanych z historią Pomorza, a także wsparcie zaangażowanych artystów naszego regionu; w 2023 roku Zarząd Portu Lotnicznego wsparł kwotą ponad 150 000 zł zakup dzieła autorstwa S.I, Witkiewicza - portert kuzyna Witkacego Tadeusza Wawrzyńca Pietrzkiewicza

Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków Sp z o.o. (firma zajmującac się produkcją farmaceutyków oraz wysokiej jakości kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów) za wkład w rozwój cyfrowy Teatru Muzycznego w Gdyni oraz wieloletnią współpracę mecenacką. W 2023 roku firma Ziaja przyczyniła się do funkcjonowania w Teatrze Muzycznym w Gdyni biletomatu, umożliwiającego widzom samoobsługowy zakup biletów. Teatr Muzyczny zawsze może wsparcie innowacyjnych projektów i budujących społeczność eventów. Nominacja również za stałe wsparcie Teatru Wybrzeże.

Zapraszamy na Galę!

orkiestra polska filharmonia bałtycka

Co gramy w marcu?

Miesiąc otwieramy już 1 marca koncertem skrzypcowym dwukrotnego laureata Oscara Ericha Wolfganga Korngolda – z Orkiestrą PFB zagra świetny Jarosław Nadrzycki. Niespełna tydzień później gościmy Sinfonię Varsovię. Dzień Kobiet będziemy świętować symfonicznie z Krystyną Stańko, która zaśpiewa przeboje z albumu „Aquarius”. Dla młodych widzów zagra Grupa MoCarta, a wyjątkowe kompozycje organowe, w tym improwizacje do dwóch dzieł malarskich Olgi Boznańskiej, wykona Jürgen Geiger. Jakby tego było mało, czekają nas jeszcze dwa koncerty symfoniczne – z udziałem pianisty Luisa Fernando Pereza oraz skrzypka Piotra Pławnera. W ramach cyklu Scena Muzyki Polskiej zagra też Zespół Muzyki Dawnej - Diletto.

1/03, 19:00 – Koncert symfoniczny – Korngold – melodie z Hollywood 

Muzyka filmowa nie jest specjalnie lubiana przez kompozytorów muzyki klasycznej, ale bywają chlubne wyjątki. Erich Wolfgang Korngold w Koncercie skrzypcowym D-dur op. 35 zawarł fragmenty cenionej (docenionej m.in. Oscarem) muzyki do kilku swoich filmów. Dzieło z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prowadzoną przez Christiana Schumanna, wykona jeden z najlepszych polskich skrzypków młodego pokolenia Jarosław Nadrzycki. Ponadto w programie I Symfonia c-moll WAB 101 Antona Brucknera. Koncert towarzyszący obchodom 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego.

KUP BILET 

---

7/03, 19:00 – Koncert symfoniczny – Sinfonia Varsovia

Nieczęsto PFB organizuje koncerty innych zespołów orkiestrowych, ale dla tak znakomitego zespołu jak Sinfonia Varsovia z przyjemnością robimy wyjątek. Tym bardziej, że warszawscy symfonicy w tym roku obchodzą 40-lecie działalności. Do Gdańska przyjadą pod wodzą doskonałego pianisty i dyrygenta Piotra Anderszewskiego, z którym wykonają Koncert klawiszowy D-dur Hob. XVIII:11 Jospeha Haydna oraz I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena. Z kolei koncertmistrz Sinfonii Varsovii Jakub Haufa od pulpitu poprowadzi artystów podczas Symfoni nr 35 D-dur Haffnerowska K.385 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

KUP BILET (bilety na wyczerpaniu)

---

8/03, 19:00 – Koncert symfoniczny z okazji Dnia Kobiet 

Szczególny dzień w kalendarzu świętujemy w wyjątkowy sposób – nastrojowe, pogodne, refleksyjne i bardzo poetyckie jazzowe standardy śpiewane przez Krystynę Stańko z jej albumu Aquarius (The Orchestral Session). Na scenie artystce towarzyszyć będą Dominik Bukowski (marimba, wibrafon), Marcin Wądołowski (gitara), Paul Rutschka (gitara basowa), Mikołaj Stańko (perkusja) oraz Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Szymona Morusa. Dzięki temu znane i lubiane przez każdego fana jazzu standardy, jak All the Things You Are, Once I Loved, My Favourite Things czy You Don’t Know What Love Is, nabiorą innej barwy, w sam raz na nastrojowy romantyczny wieczór z okazji Dnia Kobiet.

KUP BILET 

---

10/03, 12:00 – Koncert familijny – Grupa MoCarta dzieciom

Czy może być coś lepszego niż czwórka świetnych muzyków, którzy za pomocą instrumentów, doskonałego pomysłu i wszechobecnego dowcipu popularyzują muzykę? Grupa MoCarta w składzie: Filip Jaślar (I skrzypce), Michał Sikorski (II skrzypce), Paweł Kowaluk (altówka) i Bolek Błaszczyk (wiolonczela) dba o ekwilibrystyczny balans pomiędzy powagą i śmiechem, czyli tym, co kojarzymy z kulturą wysoką i tym, co zdaje nam się mniej wyszukaną rozrywką. Podczas tego koncertu widzowie będą mogli śpiewać, tańczyć, śmiać się, a przy okazji dowiedzieć się, czym się różnią skrzypce od kontrabasu, dlaczego altówka brzmi tak pięknie, a wiolonczela tak świetnie udaje muczenie krowy. Popularny kwartet smyczkowy zaprasza wszystkie dzieci od lat pięciu do stu pięciu na koncert pełen pięknej muzyki i dużej dawki humoru.

KUP BILET (bilety na wyczerpaniu)

---

13/03, 18:00 – Niezwykła sztuka transkrypcji organowej – Jürgen Geiger

Niemiecki organista Jürgen Geiger zagra na doskonałych organach, zbudowanych przez zakład organmistrzowski Theodora Kuhna z Männendorfu w Szwajcarii, które są chlubą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Artysta wykona bardzo zróżnicowany program. Nie zabraknie w nim kompozycji własnych Jürgena Geigera (Orff meets Monteverdi, Toccatina e Saltarello) oraz dzieł wielkich mistrzów, które bohater koncertu zaaranżował na organy (m.in. Sinfonia D-dur Ratswahlkantate BWV 29 Jana Sebstiana Bacha, La ronde fantastique des revenants z Solitude op. 44 Luisa Vierne’a, Sonata E-dur Longo 375 Capriccio Domenico Scarlattiego czy Marsz Rakoczego Ferenca Liszta). Wisienką na torcie będą improwizacje organowe do obrazów Olgi Boznańskiej: Portret kobiecy – Cyganka (1888) oraz Ze spaceru (1889). Koncert we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Gdańska.

KUP BILET 

---

15/03, 19:00 – Koncert symfoniczny – Luis Fernando Pérez 

Hiszpański wirtuoz fortepianu uwielbia grać dla gdańskiej publiczności, z czego skwapliwie korzystamy, zapraszając go do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Tym razem Luis Fernando Pérez sięgnie po Koncert fortepianowy nr 24 c-moll KV 491 na fortepian i orkiestrę, skomponowany przez Wolfgnga Amadeusza Mozarta. Towarzyszyć mu będzie oczywiście Orkiestra PFB prowadzona przez jej dyrektora artystycznego maestro George’a Tchitchinadze. Oprócz koncertu Mozarta usłyszymy również kompozycje dwóch Richardów: Uwerturę i muzyką z I aktu opery Tannhäuser Richarda Wagnera oraz Suita z opery Kawaler srebrnej róży Richarda Straussa.

KUP BILET

---

16/03, 18:00 – Scena Muzyki Polskiej – Zespół Muzyki Dawnej - Diletto

Kolejna, marcowa odsłona cyklu Scena Muzyki Polskiej, który współorganizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena Muzyki Polskie i finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozwoli nam poznać specjalistów od muzyki sprzed wieków. Prowadzony przez Annę Moniuszko Zespół Muzyki Dawnej – Diletto łączy grę na instrumentach (także historycznych) ze śpiewem. Usłyszymy sopran, alt, tenor i bas oraz skrzypce, dulcjan, wiolonczelę, kontrabas i pozytyw w kompozycjach z przełomu renesansu i baroku. W programie m.in. Mottetto de S. Adalberto, Viderunt omnes i Haec dies Mikołaja Zieleńskiego czy Aria a 3  1, Canzona a 2  czy Vesperae Dominicales Marcina Mielczewskiego.

KUP BILET 

---

22/03, 19:00 – Koncert symfoniczny – Powitanie wiosny / Piotr Pławner

Wiosnę witamy, oczywiście, symfonicznie. Tym razem filharmonicy gdańscy zagrają z Piotrem Pławnerem, który zaprezentuje się w podwójnej roli skrzypka i dyrygenta, prowadzącego Orkiestrę PFB od pulpitu solisty. W programie dwa wspaniałe dzieła: II Koncert skrzypcowy The American Four Seasons Philipa Glassa na skrzypce, orkiestrę smyczkową i syntezator oraz VII Symfonia A-dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena zadedykowana hrabiemu Moritzowi von Friesowi i przez samego Richarda Wagnera ochrzczona mianem „apoteozy tańca” z racji swojego muzycznego klimatu.

KUP BILET

Zapraszamy!

muzycy Orkiestry Filharmonii

Gorący luty w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Luty na Ołowiance zapowiada się wyjątkowo. Na początku czeka nas koncert symfoniczny z udziałem obu dyrektorów Filharmonii – organisty Romana Peruckiego i dyrygenta George’a Tchitchinadze (2 lutego). Orkiestra zagra również na Ostatki w Filharmonii (9 lutego), a także z tenorem Allanem Claytonem MBE i waltornista Michałem Szczerbą (16 lutego), by zwieńczyć miesiąc monumentalnym „Requiem” Giuseppe Verdiego z udziałem wspaniałych śpiewaków i Chóru Filharmonii Łódzkiej (23 lutego). Ponadto przed nami ostatnie w tym roku Bale Gdańskie i laureat Konkursu Chopinowskiego z recitalem cyklu Scena Muzyki Polskiej.

gryf instrumentu

Koncertowy początek roku w PFB

W nowy rok wkraczamy z koncertami symfonicznymi i karnawałowymi, które czekają Melomanów w każdy piątek i sobotę karnawału. Orkiestra PFB zagra ze znakomitymi skrzypkami – Mario Hossenem, Jakubem i Krzysztofem Jakowiczami czy pianistą Nelsonem Goernerem.  W artystycznej części Balów Gdańskich zagrają m.in. skrzypek Roby Lakatos, jazzowy Mietek Big-Band i grający nastrojowe tanga Cuarteto Re!Tango & Strings.

maska karnawał

Koncerty Karnawałowe / Bale Gdańskie w PFB

Początek roku to czas zabawy. Zapraszamy po wyjątkowe wrażenia do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej! W każdą sobotę karnawału odbędzie się koncert na Sali Koncertowej, a potem zabawa taneczna we foyer Filharmonii do muzyki granej na żywo. W części koncertowej zabrzmi muzyka kojarzona z koncertami noworocznymi oraz najpiękniejsze tanga świata, swing, muzyka wirtuozów instrumentów, a także nieśmiertelne szlagiery o miłości. Rozgrzeją Was znakomici artyści (m.in. Roby Lakatos, Marcin Wyrostek, Natalia Walewska). W części balowej możliwa rezerwacja stolika wraz z kolacją za dodatkową opłatą.

sweelinck grafika

XII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka

Szanowne Kandydatki, Szanowni Kandydaci!

Z ogromną radością, już po raz dwunasty, zapraszam do udziału w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka. Zgodnie z tradycją Konkurs będzie miał miejsce w Gdańsku – stanowiącym bez wątpienia jeden z najważniejszych ośrodków muzyki organowej w Europie. W nadchodzącej edycji wydarzenia Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku podejmie współpracę z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Parafią pw. Bożego Ciała, Bazyliką św. Mikołaja (Gdański Zakon Dominikanów) oraz Archikatedrą Oliwską gdzie, dzięki uprzejmości Księży Proboszczów oraz Przeora oraz Rektora, będą miały miejsce przesłuchania konkursowe. Podobnie jak miało to miejsce w 2021 roku, Konkurs przybierze kilkuetapową formułę: poczynając od kwalifikacji na podstawie nagrań wideo, poprzez dwa etapy przesłuchań stacjonarnych w Gdańsku, na Gali Finałowej w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej kończąc.

orkiestra filharmonii bałtyckiej

Atrakcje grudnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Ostatni miesiąc roku obfituje w muzyczne atrakcje - w PFB wystąpi m.in. Robert Kwiatkowski w podwójnej roli, wybitny pianista Bruce Liu czy wspaniały skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. Zapraszamy do Polskiej  Filharmonii Bałtyckiej!

orkiestra, kontrabasy

Scena Muzyki Polskiej: wybitni artyści z polskim repertuarem

Wydarzenie jest współorganizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena Muzyki Polskiej, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czeka nas osiem kameralnych koncertów z udziałem najlepszych polskich artystów, którzy zagrają perły polskiej muzyki klasycznej.

30/11, 19:00 – Jakub Jakowicz, Katarzyna Budnik, Marcin Zdunik 

Znakomite trio muzyków, grających na co dzień z orkiestrami symfonicznymi w roli solistów w całej Polsce, tym razem łączy siły, żeby wykonać piękne i bardzo trudne wykonawczo kompozycje. Altowiolistka Katarzyna Budnik, skrzypek Jakub Jakowicz i wiolonczelista Marcin Zdunik najpierw zaprezentują się w duetach: Bukoliki na altówkę i wiolonczelę Witolda Lutosławskiego, Sonata per due violini Henryka Mikołaja Góreckiego i Chaconne na skrzypce i wiolonczelę Krzysztofa Pendereckiego). Później zagrają w trójkę. Usłyszymy Tria smyczkowe Józefa Kofflera i Krzysztofa Pendereckiego oraz Genesis I – Elementi per tre archi Henryka Mikołaja Góreckiego.

KUP BILET 

--

2/12, 18:00 – Łukasz Długosz i Marek Toporowski 

Tym razem czas na panów. Wybitny polski flecista Łukasz Długosz zagra wspólnie z Markiem Toporowskim – czołowym w kraju (i nie tylko) klawesynistą i interpretatorem muzyki dawnej. Zabrzmią kompozycje na flet i fortepian historyczny, w tym Polonez D-dur Karola Kurpińskiego, Introduction et Variations Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Fantazja C-dur Franciszka Lessela, Polonez a-moll Michała Kleofasa Ogińskiego czy Grand Sonata na flet i fortepian historyczny Michała Bergsona.

KUP BILET 

--

18/01,19:00 – Tomasz Ritter 

Wybitny specjalista gry na fortepianie historycznym zasiądzie przy takim instrumencie podczas kolejnego koncertu Sceny Muzyki Polskiej. Tomasz Ritter zinterpretuje takie skarby literatury pianistycznej jak Fantazja C-dur i Fantazja e-moll Franciszka Lessela, Polonez d-moll Karola Kurpińskiego, II Sonata D-dur Józefa Elsnera, Arię Casta diva z opery Norma Vincenzo Belliniego w opracowaniu Fryderyka Chopina czy kompozycja Juliana Fontany Première fantaisie brillante sur des motifs de la Somnambule de Bellini.

KUP BILET 

--

18/02, 18:00 – Jakub Kuszlik 

Bohaterem kolejnej odsłony cyklu jest laureat IV Nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 roku – Jakub Kuszlik, który tym recitalem po raz pierwszy gości w progach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Artysta zagra Poloneza Fantazjęa As-dur Fryderyka Chopina, Metopy Karola Szymanowskiego oraz I i II Sonatę fortepianową Grażyny Bacewicz.

KUP BILET 

--

16/03, 18:00 – Zespół Muzyki Dawnej DILETTO 

Dorobek jednego z najciekawszych kompozytorów polskich przełomu XVI i XVII wieku – Mikołaja Zieleńskiego oraz kompozytora i kapelmistrza wczesnego baroku Marcina Mielczewskiego przybliży pochodzący z Białegostoku Zespół Muzyki Dawnej DILETTO, w składzie którego znajdują się zarówno muzycy wokaliści, jak i instrumentaliści, prowadzeni przez jego założycielkę i dyrygentkę Annę Moniuszko. Artyści wykonają m.in. O gloriosa Domina,  Mottetto de S. Adalberto,  Ortus de Polonia czy Fantazję II i Fantazję III a 3 autorstwa Mikołaja Zieleńskiego, a także Canzonę a 2, Arię a 3 Marcina Mielczewskiego oraz jego Vesperae Dominicales, czyli Psalmy Nieszporne przeznaczone na chór solistów, chór ripieno i orkiestrę.

KUP BILET 

--

13/04, 18:00 – The Whoop Group

Czterej wirtuozi saksofonu z The Whoop Group (Jakub Muras, Mateusz Dobosz, Krzysztof Koszowski, Szymon Zawodny) sięgną po bardzo efektowny repertuar, doskonale znany m.in. z kinematografii. Zabrzmią kompozycje Krzysztofa Komedy (Svantetic, Unloved oraz słynna Rosemary’s Baby) oraz II Kwartet smyczkowy Mieczysława Wajnberga i oraz Album Tatrzańskie Ignacego Jana Paderewskiego (wszystkie w opracowaniu muzyków grupy).

KUP BILET 

--

11/05, 18:00 – Książek Piano Duo 

Znakomity i wielokrotnie nagradzany pianista Krzysztof Książek tym razem zagra w Gdańsku na dwa fortepiany razem z partnerką życiową i artystyczną Agnieszką Zahaczewską-Książek. Pod szyldem Książek Piano Duo wykonają m.in. Harnasiów Karola Szymanowskiego, Rondo alla polacca Es-dur Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Negro spirituals Romana Maciejewskiego czy Rondo C-dur Fryderyka Chopina.

KUP BILET 

--

25/05, 18:00 – Maciej Gański i Krzysztof Komendarek-Tymendorf 

Cykl zwieńczy koncert dwóch innych znakomitych muzyków związanych z Gdańskiem – pianisty Macieja Gańskiego i altowiolisty Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa. W ich wykonaniu usłyszymy dzieła na altówkę i fortepian (m.in. 3 Mazurki Henryka Szopowicza, Serenada Mieczysława Karłowicza, Romans Piotra Maszyńskiego, Scherzo Jana Michała Wieczorka, Lullaby  Witolda Lutosławskiego i Mazur Emila Młynarskiego).  

KUP BILET 

Zapraszamy!

praca przesłuchanie na stanowisko muzyk orkiestrowy

Regulamin przesłuchań konkursowych Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Procedura dotycząca przesłuchań na wakat w Orkiestrze Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. 

I. REGULAMIN PRZESŁUCHAŃ KONURSOWYCH ORKIESTRY POLSKIEJ FILHARMONII BAŁTYCKIEJ

1. Organizatorem przesłuchań jest Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
2. Egzamin przeprowadzony jest na określone w ogłoszeniu stanowisko. 
3. Przesłuchania są dwuetapowe.
4. Utwory obowiązuję w I i II etapie znajdują się w programie przesłuchania podanym w ogłoszeniu, bez możliwości zmiany programu w trakcie przesłuchania. 
5. Wyboru utworów obowiązujących na przesłuchaniu dokonuje DAO (Dyrektor Artystyczny Orkiestry) wraz z prowadzącymi daną sekcję we współpracy z bibliotekarzem i Radą Artystyczną.
6. I etap przesłuchania ma charakter anonimowy (za kotarą). W czasie trwania I etapu muzyk nie może stroić instrumentu, rozmawiać i czynić czegokolwiek, co ujawniłoby jego tożsamość. 
7. Zarówno w I jak i II etapie DAO lub Prowadzący przesłuchanie (Koordynator Pracy Artystycznej może w każdym momencie przerwać produkcję artystyczną Kandydata.
8. Kolejność występu Kandydatów w I i II etapie przesłuchania ustalona zostaje w drodze losowania - tuż przed rozpoczęciem przesłuchania w trybie tajnym i niejawnym.
9. Do I etapu muzyk stroi instrument do tunera - wysokość stroju 442 Hz.
10. Uczestnicy przesłuchania obecni na Sali, w tym osoby przebywające na widowni, zobowiązani są do pozostawienia poza miejscem przesłuchania wszelkich urządzeń elektronicznych, za pośrednictwem których mogłaby zostać ujawniona tożsamość Kandydata. 
11. Uczestnicy przesłuchania obecni na Sali, w tym osoby przebywające na widowni, zobowiązani są do nie opuszczania określonego przez organizatora miejsca przesłuchania przez czas trwania łącznie I i II etapu konkursu, o czym Prowadzący przesłuchanie pouczy obecnych. 
12. O wynikach przesłuchań Kandydaci zostaną powiadomieni niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od daty przesłuchania, w formie mailowej.
13. Organizator zastrzega sobie prawo nierozstrzygania ostatecznej kwestii zatrudnienia w przypadku, jeśli żaden z kandydatów nie spełni oczekiwanych wymagań, stawianych Kandydatowi do zatrudnienia. 
14. Decyzje co do przebiegu przesłuchania i wyboru zwycięzcy są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie.
15. Organizator przesłuchań nie zapewnia akompaniatora. 
16. Organizator nie zwraca kosztów podróży oraz zakwaterowania Kandydatów. 
17. W przypadku rażącego naruszenia postanowień niniejszego Regulaminu, w szczególności dotyczących możliwości ujawnienia tożsamości Kandydata, Organizator zastrzega sobie prawo do natychmiastowego zdyskwalifikowania Kandydata lub unieważnienia konkursu. 

II. PRZEBIEG GŁOSOWANIA:

Etap I:

- po pierwszym etapie odbywa się dyskusja weryfikacyjna Komisji Kwalifikacyjnej, mająca za zadanie wyłonienie Kandydatów do drugiego etapu (dopuszcza się możliwość jawnego głosowania uprawnionych). Opinie z ostateczną listą dopuszczonych Kandydatów podaje Koordynator pracy artystycznej. DAO lub DYR (lub razem), po zasięgnięciu opinii Rady Artystycznej, decydują którzy Kandydaci przechodzą do II etapu. Ostateczną decyzję podejmuje DAO lub DYR (lub razem).

Etap II:

- po drugim etapie odbywa się dyskusja weryfikacyjna Komisji Kwalifikacyjnej, mająca za zadanie wyłonienie Kandydatów lub Kandydata do zatrudnienia (dopuszcza się możliwość jawnego głosowania uprawnionych). Opinie z ostateczną listą Kandydatów do zatrudnienia podaje Koordynator pracy artystycznej. DAO decyduje, który Kandydat (lub Kandydaci) zostaje wskazany do zatrudnienia do DYR w protokole końcowym.

Koordynator pracy artystycznej sporządza protokół z przebiegu przesłuchania. Sporządzony merytorycznie protokół przesłuchań podpisują członkowie Komisji Kwalifikacyjnej, biorący udział w przesłuchaniu. Protokół zostaje zatwierdzony przez DAO i przedstawiony do akceptacji DYR. 

Wszyscy członkowie Orkiestry PFB mogą być słuchaczami i obserwatorami przesłuchań, bez prawa czynnego uczestnictwa w opinii i głosowaniu. Nie biorą udziału w obradach Komisji Kwalifikacyjnej. 

Komisja Kwalifikacyjna wskazuje muzyków, którzy mogą zostać zaproszeni do współpracy z Orkiestrą PFB w razie potrzeby doangażowania.

III. SKŁAD KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ

- Dyrektor Artystyczny Orkiestry (prawo decyzji)
- i/lub Dyrektor (prawo decyzji ostatecznej)
- Rada Artystyczna (prawo opinii)

Dodatkowo:

- Ekspert z zewnątrz: na szczególne potrzeby zaproszony przez DYR (prawo opinii)
- Koordynator pracy artystycznej (jako szef przesłuchań odpowiada za porządek i dyscyplinę przesłuchania: przygotowanie kopii materiałów orkiestrowych oraz CV kandydatów dla Komisji).

W zależności o grupy, do której przeprowadzane jest przesłuchanie związane z wakatem lub awansem do wyższej grupy:

- w grupie kwintetu obowiązkowa obecność koncertmistrzów w grupy skrzypiec i wiolonczel (przynajmniej jednego) (prawo opinii przekazanej RA)

- w grupie altówek i kontrabasów dodatkowo prowadzący poszczególne grupy smyczkowe (prawo opinii przekazanej RA)

- w grupie dętej drewnianej obowiązkowa obecność pierwszych głosów z grupy dętej drewnianej, przynajmniej jeden przedstawiciel każdego instrumentu w grupie, w której przeprowadzane są przesłuchania (prawo opinii przekazanej RA)

- w grupie dętej blaszanej obowiązkowa obecność pierwszych głosów z grupy dętej blaszanej, przynajmniej jeden przedstawiciel każdego instrumentu w grupie, w której przeprowadzane są przesłuchania (prawo opinii przekazanej RA).

Nieobecność wyżej wskazanych osób usprawiedliwiona może być wyłącznie zdarzeniami losowymi. O zdarzeniu należy zawiadomić Prowadzącego przesłuchanie niezwłocznie po zaistnieniu danej okoliczności.

---

Treści ogłoszeń, klauzule informacyjne, kwestionariusze, zgody Kandydatów oraz nuty do pobrania poniżej:

- Muzyk orkiestrowy: Klarnet, II głos

- Muzyk orkiestrowy: Wiolonczela, koncertmistrz

Muzyk orkiestrowy: I skrzypce, tutti

Muzyk orkiestrowy: II skrzypce, tutti

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
ul. Ołowianka 1
80-751 Gdańsk

+48 58 320 62 50
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Logo PFB 2 250

 

BIP logoETR

Kasy biletowe:

+48 58 320 62 62
+48 58 323 83 62
+48 664 71 00 23
bilety@pfb.gda.pl

Godziny otwarcia kas:

• sobota–poniedziałek: nieczynne
• wtorek–piątek: 12:00–18:00
• oraz 4 godziny przed każdym
koncertem wieczornym, 1 godzinę
przed familijnym lub edukacyjnym

Kategorie

Aktualności
Repertuar
Bilety
O nas
Wynajem

Dyrekcja zastrzega sobie 
prawo
do zmian w programie wydarzeń