logotype

Anna SeniukAnna Seniuk – aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1964 – 70 występowała na deskach Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, następnie w teatrach warszawskich: Ateneum, Teatrze Powszechnym, Polskim. Obecnie jest związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Grała w filmach m.in. „Lalka", „Europa, Europa", „Bilet powrotny", „ Panny z Wilka", „Konopielka" i w serialach telewizyjnych: „Czarne chmury", Czterdziestolatek", „Egzamin z życia". Jest laureatką licznych nagród aktorskich m.in. otrzymała tytuł „Ulubiona Aktorka Krakowa", dwukrotnie Złoty Ekran. Za rolę w spektaklu telewizyjnym „Moralność pani Dulskiej" otrzymała nagrodę im Aleksandra Zelwerowicza.
W Teatrze Polskiego Radia wyreżyserowała operę radiową „Balladyna" wg Juliusza Słowackiego, Nie-Boską Symfonię na motywach utworu Zygmunta Krasińskiego, oraz bajkę muzyczną „Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy wszystko z muzyką Macieja Małeckiego.
Za kreacje w Teatrze Polskiego Radia oraz reżyserię wspomnianych spektakli radiowych Anna Seniuk została uhonorowana nagrodą „Wielki Splendor" i Złotym Mikrofonem.
W roku 2007 otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru.
Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Artystka jest profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie.