Miquel OrtegaDyrygent
Pianista i kompozytor

Miquel Ortega urodził się w 1963 roku w Barcelonie. Jako dyrygent zadebiutował w 1990 roku w Teatro Gayarre w Pamplonie. W tym samym mieście, w latach 94-95 przewodniczył orkiestrze im. Pablo Sarasate. Dzięki wczesnemu przygotowaniu do pracy dyrygenta w teatrach Liceu w Barcelonie i Zarzuela w Madrycie stał się jednym z największych znawców teatru lirycznego w Hiszpanii. Dyrygował do ponad 50 oper, 20 zarzueli i musicalu „West side sotry" L. Bernsteina, z którego inicjatywy został nominowany do teatralnej nagrody Max w 1997 roku.

Dzięki uznaniu jego pracy nad „ratowaniem" klasycznych i współczesnych tytułów w Teatro de la Musica Francesa w Compiegne, we Francji został ogłoszony członkiem komitetu wspierania muzyki francuskiej.

Soliści pokroju Montserrat Caballé, José Carrerasa, Jaume Argalla i Carlosa Alvarez składali mu oferty dyrygowania w czasie koncertów i nagrań.

W zakresie kompozycji, jego dzieła interpretowane są coraz częściej.

Opera Ortegi „La casa de Bernarda Alba" została po raz pierwszy wystawiona pod jego dyrekcją w roku 2007 w Teatro de la pera w Brasov (Rumunia). W sierpniu 2009 dzieło to zostało wystawione w Hiszpanii, na międzynarodowych festiwalach w Santander i Castell de Perelada. W 2010 swoją premierę miał jego balet zatytułowany „Bestiario", zrealizowany na zamówienie Teatro Real z Madrytu, a pod koniec tego samego roku jego nowa opera „El Guardian de los Cuentos" z libretto autorstwa Andres Martorell, na zamówienie Ópera de Camara w Navarra.
Dyrygował w Colón w Buenos Aires, Studiu Lindbury w Covent Garden w Londynie, Kapitolu w Touluse, Liceu w Barcelonie, paryskim Cite de la Musiqe, Real i Zarzueli w Madrycie, Kennedy Center w Waszyngtonie, na festiwalu w Edynburgu, Operze w Lausanne, etc.