zbynek mullerJest głównym dyrygentem słowackiej Państwowej Filharmonii w Košicach oraz dyrygentem w Teatrze Opery Narodowej w Pradze.
Studiował obój w Konserwatorium Praskim (F.X. Thuri) oraz w Praskiej Akademii Muzycznej (J. Mihule). Już jako student odnosił znaczące sukcesy w swojej dziedzinie – poza pięcioma pierwszymi nagrodami na konkursach krajowych otrzymał także drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Praska Wiosna w 1996 rok u oraz w tym samym roku nagrodę Josefa Hlávka. Przez dwa lata był pierwszym obojem w Teatrze Opery Narodowej w Pradze a w latach 1995-2005 był solistą Filharmonii Praskiej.
W działalność dyrygencką angażuje się od roku 1990 – po ukończeniu studiów w Konserwatorium Praskim u M. Klemensa i Akademii Muzycznej pod okiem Jiří Bělohlávka. W 1996 roku rozpoczął współpracę dyrygencką z Filharmonią Praską, z którą dyrygował ponad 50 koncertów w przeciągu 10 lat, w tym prestiżowe występy na festiwalach i wydarzeniach muzycznych (Festiwal Praska Wiosna, Chopin´s Merienbad, Murten Classics oraz obchody rocznicy śmierci A. Dvořáka w 2004 – koncert transmitowany na całą Europę).

Wielokrotnie występował również jako solista i dyrygent w tym samym czasie. Dyrygował wieloma największymi orkiestrami w Czechach, regularnie współpracuje z Praską Orkiestrą Symfoniczną, a w 2010 roku udanie debiutował z Orkiestrą Filharmonii Czeskiej.

Współpracę ze słowacką Państwową Filharmonią w Košicach uwieńczył jako główny dyrygent w sezonie 2008/09. Dyrygował także Orkiestrą Symfoniczną Miskolc i orkiestrą Tohogakuen z Tokio.

W latach 2001-2002 był asystentem Vladimira Ashkenaziego, głównego dyrygenta Orkiestry Filharmonii Czeskiej, gdzie również współpracował z wieloma znaczącymi dyrygentami jak np. L.Segerstam, C.P.Flor, Z.Mácal czy M.Honeck. Nagrywał również dla Czeskiego Radia i Telewizji Czeskiej.

Ostatnio Zbyněk Müller coraz bardziej poświęca się operze. Od roku 2000 dyrygował w Teatrze Narodowym w Pradze takim produkcjami jak: Don Giovanni, Czrodziejski Flet, Wesele Figara, Przeznaczenie, Adriana Lecouvreur, Pasja Grecka, Carmen, Samson i Dalila, Rusałka, Les Contes d´Hoffmann, opery Smetany – Sekret i Pocałunek (z transmisjami dl Telewizji Czeskiej) oraz światową premierą opery La Conquista (L.Ferrero). Z Teatrem Narodowym w Pradze prowadził także wykonania w Düsseldorfie (Don Giovanni), w Wiesbaden (Adriana Lecouvreur), w Korei Południowej oraz na prestiżowym międzynarodowym festiwalu w Rawennie we Włoszech (Don Giovanni), w Miskolc (Don Giovanni), oraz podczas festiwalu operowego Pafos Aphrodite na Cyprze (Les Contes d´Hoffmann).

Dla Narodowego Teatru Moraw i Teatru Śląskiego w Ostrawie przygotował i dyrygował produkcją Fedory Giordany. Wystąpił także w Theater am Rhein Düsseldorf-Duisburg z Don Giovannim oraz Teatro Real Madrid (z Przeznaczeniem Janáčka). Jego działalnośc operowa w tym sezonie obejmuje Dworaka Jakobin i premierę Gloriana Brittena, obie produkcje w Teatrze Narodowym w Pradze.