lukasz borowiczDyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej od marca 2007 roku. Urodził się w 1977 roku w Warszawie. Studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tam też uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W latach 2005 – 06 pełnił funkcję asystenta Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Wcześniej (2002 - 05) był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej, a w sezonie artystycznym 2000/2001 Ivána Fischera w Budapeszt Festival Orchestra. Od 2006 roku Łukasz Borowicz pełni funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego Filharmonii Poznańskiej. Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury oraz laureatem nagród na czterech konkursach dyrygenckich: w Trydencie (1999), Atenach (2000), Porto (2002) i Bambergu (2004). W styczniu 2008 został wyróżniony Paszportem Polityki, w październiku 2011 nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej, a we wrześniu 2013 Nagrodą im. Norwida.

Borowicz dyrygował wieloma orkiestrami, m.in.: Royal Philharmonic Orchestra, BBC Scottish SO, Konzerthausorchester Berlin, Komische Oper Berlin, NDR Radiophilharmonie Hannover, MDR Sinfonieorchester Leipzig, Düsseldorfer Symphoniker, Wiener Volksoper, Orkiestrą Opery w Marsylii, I Pomeriggi Musicali (Mediolan), Praską Orkiestrą Symfoniczną FOK, i większością polskich orkiestr symfonicznych.

Jako dyrygent operowy zadebiutował w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej prowadząc Don Giovanniego Mozarta. Zrealizował tam także Orfeusza i Eurydykę, balety - Święto wiosny oraz Sen nocy letniej. Kolejne jego produkcje operowe to m.in. Don Giovanni, Eugeniusz Oniegin i Halka w Operze Krakowskiej, Czarodziejski flet, Rusałka, Zamek Sinobrodego oraz Dydona i Eneasz w Teatrze Wielkim w Łodzi, Król Roger w Operze ABAO w Bilbao. W TW-ON dyrygował także baletami (Jezioro łabędzie, Bajadera). Dyryguje recitalami i nagrywa z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami opery takimi jak: Ewa Podleś, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, również Samuel Ramey.

W ramach koncertów i nagrań z Polską Orkiestrą Radiową Łukasz Borowicz wykonuje wiele zapomnianych dzieł operowych, jak Flis Moniuszki, Legenda Bałtyku Nowowiejskiego, Bezdomna jaskółka Laksa (EDA Records), oraz wydane na płytach kompaktowych przez Polskie Radio: Maria Statkowskiego, Przygoda króla Artura Bacewicz i Monbar czyli Flibustierowie Dobrzyńskiego, a podczas Wielkanocnych Festiwali Ludwiga van Beethovena, we współpracy z Polskim Radiem: Lodoïska Cherubiniego, Berggeist Spohra, Euryanthe Webera, Maria Padilla Donizettiego, L'amore dei tre re Montemezziego, Simon Boccanegra Verdiego. W listopadzie 2010 roku poprowadził koncertowe wykonanie opery Giovanna d'Arco Verdiego w Filharmonii Poznańskiej.

Dla wytwórni Chandos nagrał komplet koncertów skrzypcowych Grażyny Bacewicz (sol. Joanna Kurkowicz), a dla wytwórni cpo nagrał komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin. Płyta Piotra Beczały Heart’s delight, nagrana z Royal Philharmonic Orchestra dla wytwórni Deutsche Grammophon, uzyskała w Polsce status Złotej Płyty.
Nagrania Łukasza Borowicza zostały nagrodzone BBC Music Orchestral Choice (08/2010), BBC Music Opera Choice (07/2013), dwukrotnie Diapason d’Or (03/2010, 06/2013) oraz dwukrotnie nagrodą Fryderyka (2007, 2010), a także nominowane do Midem Classical Awards (2008) i Preis der Deutschen Schallplatenkritik (2009).