Gottfried Preller urodził w 1948 roku w Weimarze. W latach 1965-1967 kształcił się w Thüringer Kirchenmusikschule Eisenach, następnie przez pięć kolejnych lat kształcił się w Hochschule für Musik „Franz Liszt" w rodzinnym mieście. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Jana Sebastiana Bacha (Lipsk, 1972). Karierę zawodową rozpoczął jako kantor i organista w Schmalkalden. W latach 1981-1998 był organistą kościoła Jana Sebastiana Bacha w Arnstadt. Następnie tamże w latach 1998-2013 kantorem i organistą kościoła ewangelickiego. W 1981 roku otrzymał tytuł Kirchenmusikdirektor (KMD). Obok prowadzenia działalności koncertowej Gottfried Preller jest dyrektorem muzycznym kościoła Jana Sebastiana Bacha. Od 25 lat jest ekspertem organowym regionu Turyngii.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową w Europie, Japonii i w USA. Nagrywa dla radia, filmu i telewizji. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele nagrań płytowych. W 1985 roku zainicjował cykl koncertów Arnstädter Orgelsommer, który w 1992 roku przekształcił się w Thüringer Orgelsommers e.V, z którym w 1998 roku zdobył Kulturpreis Thüringen. W latach 1995 – 1998 prowadził Theater im Schloßgarten w Arnstadt. Dzięki jego staraniom w kościele Bacha w Arnstadt zrekonstruowano instrument na wzór organów z 1703 roku, na których grał J.S. Bach.