logotype

Orkiestry Kameralnej Igora Lermana wykonała swój pierwszy program muzyczny 25 lutego 1989 roku. Od tego czasu Orkiestra nagrała15 płyt, wśród których znalazły się transkrypcje Igora Lermana, założyciela, dyrektora artystycznego i dyrygenta orkiestry. Nagrania obejmują utwory Corellego (12 Concerti Grossi op. 6), Vivaldiego, Bacha, Czajkowskiego, Satie, Debussy'ego, Ravela, Bartóka, Hindemitha, Szostakowicza, Prokofiewa, Schnittke i Piazzolli.

Wśród artystów, którzy wystąpili z orkiestrą są: Jelena Obrazcowa, Nikołaj Pietrow, Borys Bieriezowski, Cyprien Katsaris Victor Trietiakowski, Alexander Kniazev, Kwartet Borodina, Orkiestra Kameralna „Wirtuozi Moskiewscy" Władimira Spiwakowa i wielu innych.

Repertuar Orkiestry Kameralnej Igora Lermana jest szeroki, począwszy od baroku do muzyki współczesnej. Znaczna ilość utworów wykonywanych przez Orkiestrę to transkrypcje Igora Lermana.

Orkiestra często występuje w miastach Republiki Tatarstanu i Rosji, daje także koncerty w Mołdawii, na Ukrainie, w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i na różnych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Rosji (St. Petersburg, Kisłowodzk, Kaliningrad, Perm), Szwajcarii i Izraelu.

Po kilku trasach koncertowych w Rosji Orkiestra spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony publiczności oraz otrzymała przychylne opinie prasy, która okrzyknęła ją jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w Rosji: „Wykonania są doskonałe, a transkrypcje wspaniałe. Jest to bardzo wysoki poziom; naprawdę wielka sztuka".

„Znam tę orkiestrę od dłuższego czasu i myślę, że jest to jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Rosji" (Vladimir Ivanov, profesor Konserwatorium Moskiewskiego).
To są słowa największej piosenkarki Eleny Obrazcowej po koncercie z Orkiestrą: „Na scenie jestem od 43 lat i jest to jedna z najlepszych orkiestr, z którymi dotąd pracowałam".

„Nie ma nigdzie takiej orkiestry, jak Orkiestra Kameralna Igora Lermana. Żadna inna orkiestra nie gra jak ta" (Irina Bochkova, profesor Konserwatorium Moskiewskiego).
23 listopada 2013 roku na cześć obchodów 25-lecia Orkiestry Kameralnej Igora Lermana, odbył się koncert w Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego. Skrzypek Wiktor Trietiakowski był solistą.