logotype

m flaskmanWiolonczelista Michael Flaksman, Amerykanin z urodzenia, ukończył studia gry na wiolonczeli u Ernsta Silbersteina i Maurice'a Eisenberga w Stanach Zjednoczonych, a także u Antonio Janigro w Salzburgu i Stuttgarcie. Ukończył też studia z teorii muzyki pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu oraz na Uniwersytecie Harvarda. Po okresie asystentury u profesora Janigro, został jego następcą w Stuttgarcie. Na drodze jego kariery pedagogicznej leżały Konserwatorium Schaffhausen, Oberlin College, Uniwersytet Stanowy w Kalifornii i Wyższa Szkoła Muzyczna w Stuttgarcie. W roku 1991 Flaksman został profesorem wiolonczeli w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Mannheim i pełnił tam funkcję wiceprezydenta aż do 2010 roku.

Grał jako wiolonczelista solowy i prowadzący orkiestrę, otrzymując międzynarodowe nagrody w Nowym Jorku, Barcelonie i Bolonii. Od samego początku mógł zdobywać imponujące doświadczenie muzyczne jako partner wspaniałych mistrzów muzyki kameralnej jak Rudolf Serkin, Sandor Vegha i Denes Zsigmondowi. Grał też podczas Marlboro Festival, pod batutą Pablo Casalsa. Jego własne kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy Wschodniej i Zachodniej cieszyły się dużą popularnością. Duża część znanych dziś młodych wiolonczelistów, w tym wygrywających prestiżowe konkursy, a także solistów orkiestr całej Europy, należała do grona uczestników jego seminariów.

Jego nagrania CD zawierają różnorodny repertuar, od suit Bacha poczynając, przez wczesnoklasyczną muzykę kameralną, romantyczną literaturę wiolonczelową i kompletne wydanie dzieł na wiolonczelę Gabriela Fauré, a kończąc na dziełach współczesnych, skomponowanych specjalnie dla niego.