logotype

Lukas Arthur JussenFortepian
Obaj bracia Lucas i Arthur Jussen rozpoczęli naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat u Leny Bettman w Hilversum. Lucas (urodzony w 1993r.) zadebiutował w weku dziewięciu lat w Głównym Hallu Concertgebouw przy akompaniamencie Camerata Amsterdam. Podczas Narodowego Konkursu Holenderskiej Fundacji na Rzecz Talentów Muzycznych w roku 2004, Arthur (urodzony w 1996r.) został wybrany Młodym Talentem Muzycznym Roku.

W 2005 roku bracia zostali zaproszeni przez portugalską mistrzynię fortepianu Maria João Pires żeby uczyć się pod jej opieką przez kilka miesięcy w Portugalii i Brazylii.

W tym samym roku, z okazji srebrnego jubileuszu Jej Królewskiej Mości Królowej Beatrix, Arthur i Lucas zagrali w Hallu Rycerskim koncert, który był transmitowany na żywo przez telewizję holenderską. W roku 2006 wzięli również udział w koncercie z okazji 50-lecia Fundacji Księżnej Beatrix. Pod dyrekcją Jaapa van Zweden i przy akompaniamencie Filharmonii Kameralnej Radia Holenderskiego w Concertgebouw w Amsterdamie, Arthur i Lucas zagrali „Koncert na dwa fortepiany" Mozarta.

Podczas Prinsengracht Concert w 2006 roku Lucas zagrał z pianistą Lang Lang. W tym samym roku Lucas i Arthur grali główne role w filmie dokumentalnym „Help, I Have Talent!" (Pomocy, mam talent!) wyreżyserowanym przez Roela van Dalena dla AVRO TV.
W maju 2007 roku, podczas 20. jubileuszowego koncertu z serii Mistrzowie Fortepianu w Głównym Hallu Concertgebouw w Amsterdamie, Lucas i Arthur wykonali 'Ma Mère L'Oye' Ravela, zastępując Martę Argerich, która musiała odwołać występ w ostatniej chwili. W grudniu 2007 roku bracia Jussen uczestniczyli w zajęciach klasy mistrzowskiej Marii João Pires w Brazylii. Zajęcia te zostały sfilmowane przez NHK z Japonii na potrzeby filmu dokumentalnego. Pod koniec 2007 roku Lucas Jussen wykonał Koncert Fortepianowy nr 2 Fryderyka Chopina w Concertgebouw z Orkiestrą Symfoniczną Radia Holenderskiego pod dyrekcją Jaapa van Zweden.
W sezonie 2008/2009 występowali w Filharmonii w Hadze, Orkiestrze Symfonicznej w Rotterdamie, z Holenderską Orkiestrą Kameralną, Londyńską Orkiestrą Kameralną (z Marią João Pires Arthur wykonał 1. Koncert Fortepianowy Beethovena a Lucas wykonał 3. Koncert Fortepianowy tego samego kompozytora) oraz grali recitale w Herkulessaal w Monachium i Recital Hall w Concertgebouw.
Bracia grali również podczas otwarcia Ermitaż w Amsterdamie w czerwcu 2009 roku w obecności Królowej Beatrix i prezydenta Federacji Rosyjskiej. We wrześniu tego roku bracia Jussen wykonali Koncert na dwa fortepiany Poulenca podczas sobotniego matinee w amsterdamskim Concertgebouw, który został przedstawiony w filmie dokumentalnym przygotowanym przez NPS (fundację holenderską).
W maju 2010 roku Lucas i Arthur z sukcesem zadebiutowali w USA z Orkiestrą Symfoniczną z Dallas, pod dyrekcją Jaapa van Zweden. W sierpniu 2010 roku zadebiutowali podczas Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego La Roque d'Anthéron, wykonując z l'Orchestre Royal de Chambre de Wallonie pod dyrekcją Augustin Dumay, 10. koncert na dwa fortepiany Mozarta. W sezonie 2011/12 Arthur i Lucas zadebiutują w Chinach wykonaniem koncertu na 2 fortepiany Poulenca z Szanghajską Orkiestrą Symfoniczną i Orkiestrą Symfoniczną Guangzhou.
Lucas i Arthur są pierwszymi artystami holenderskimi, którzy podpisali kontrakt na nagrania z Deutsche Grammophon. Arthur jest także najmłodszym artystą, który podpisał kontrakt z tą wytwórnią. Na pierwszej płycie bracia wykonają utwory Beethovena.
W czerwcu 2011 roku Lucas i Arthur byli pierwszymi artystami, którzy otrzymali Nagrodę dla Młodych Talentów Concertgebouw. W tym samym miesiącu Lucas i Arthur wygrali prestiżową Edison Luister Public Award.
W październiku 2012 roku Lucas i Arthur Jussen zadebiutują z Królewską Orkiestrą Concertgebouw, wykonaniem Koncertu na dwa fortepiany KV 365 Mozarta pod dyrekcją Jan-Willem de Vriend.

23 września 2011 ukazał się ich drugi album w wydawnictwie Deutsche Grammophon zawierający nagrania Schuberta.

Lucas i Arthur obecnie studiują u Tona Hartsuikera (muzykę XX wieku) i Jana Wijna (wybitnego nauczyciela fortepianu) oraz często uczestniczą w zajęciach Marii João Pires. W styczniu 2012 roku Lucas rozpocznie naukę w Jacobs School of Musich w Bloomington, USA, u Menahem Presslera.
Październik 2011.