logotype

Anna WandtkeAnna Wandtke – skrzypce (solistka i kameralistka)
Anna Wandtke, urodzona w 1980 roku w Gdańsku, ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną Stopnia Podstawowego i Licealnego im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. W 2003 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, gdzie swe umiejętności gry na skrzypcach doskonaliła w klasie prof. Krystyny Jureckiej. W roku 2005 ukończyła również z wyróżnieniem Hochschule fuer Musik, w klasie prof. Waleriego Gradowa w Mannheim (Niemcy).
Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych w kraju i za granicą: czwarte miejsce na Okręgowych Przesłuchaniach Klas Skrzypiec Szkół Muzycznych Pierwszego Stopnia w Malborku, druga nagroda oraz nagroda specjalna dla najmłodszego laureata Nadbałtyckiego Konkursu Młodych Skrzypków w Gdańsku, drugie miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz w Łodzi, druga nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Klingenthal (Niemcy), finał Ogólnopolskiego Konkursu Duetów (skrzypce-fortepian) w Zakopanem, wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego w Poznaniu, trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. J. Rogistera w Vervier w Belgii, pierwsza nagroda na uczelnianym konkursie Bachowskim odbywającym się w Akademii Muzycznej w Gdańsku, jedyna reprezentantka Polski Północnej na XII Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Była stypendystką Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Lata 2000 i 2001 przyniosły nominacje do Nagród „Czerwonej Róży", a w roku 2002 gdańska skrzypaczka zdobyła Nagrodę dla Młodych Twórców w Gdańsku. W roku 2003 otrzymała Stypendium Artystyczne „DAAD" w Niemczech, wygrywając akademicki konkurs w Hochschule fuer Musik w Mannheim. Występowała z wieloma orkiestrami (Filharmonia Bałtycka, Kameralna Orkiestra Wojciecha Rajskiego, Niekonwencjonalna Orkiestra Kameralna, Akademicka Orkiestra Symfoniczna). Grała recitale w wielu miastach Polski (Poznań, Katowice, Łódź, Słupsk, Koszalin, Wrocław, Elbląg, Gdańsk) oraz za granicą (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Belgia).

Od 2004 roku, jako muzyk – kameralista, współpracuje z SWR Rundfunkorchester Kaiserslautern, gdzie nagrywa dla niemieckiej rozgłośni radiowej SWR 2.
Od roku 2002 jest członkiem Międzynarodowej UBS Verbier Festival Orchestra, pod dyrekcją James'a Levine'a, gdzie współpracuje z takimi artystami jak: James Levine, Kurt Masur, Paavo Jarvi, Chick Corea, Gidon Kremer, Vadim Repin, Mscislaw Rostropowicz, Evgeny Kissin, Maxim Vengerov, Nigel Kennedy oraz innymi, którzy związani są z wytwórnią płytową „Deutsche Gramophon", a której szef - Martin Engstroem jest naczelnym dyrektorem Verbier Festival. Od roku 2005 została członkiem międzynarodowej orkiestry kameralnej Maxima Vengerova. Zespół ten współpracuje z wytwórnią EMI. Jest również członkiem Ensemble de Narol Tytusa Wojnowicza, czy zespołu Xerxes Strings. Do współpracy zapraszana jest również przez Orkiestry: Sinfonia Varsowia oraz Sinfonietta Cracovia.

Współzałożycielka zespołu kameralnego The New Art Ensmble.
Koncertmistrz Orkiestry Gdynia Sinfonia.
Jako muzyk, prowadzi bardzo aktywna działalność kulturalną, biorąc udział w licznych przedsięwzięciach artystycznych w kraju i za granicą.

Naucza gry na skrzypcach w Gdańskiej Akademii Muzycznej.