logotype

Zdjęcienr1 Nehring malySzymon Nehring urodził się w 1995 roku w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat pięciu.
W rodzinnym mieście ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia im. M. Karłowicza
i Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. F. Chopina. Przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. Stefana Wojtasa.
Regularnie uczestniczy w konkursach i festiwalach dla młodych pianistów. Do jego najważniejszych osiągnięć artystycznych należą: I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora węgierskiego
w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin + ..." w Budapeszcie (2010), III nagroda
w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Krok ku mistrzostwu" w Sankt Petersburgu (2011),
I nagroda oraz nagroda EMCY w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Narwie (2012),
II miejsce oraz nagroda specjalna w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Academy Award" w Rzymie (2014), 1 miejsce i 6 nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam" w Poznaniu (2014), I nagroda w konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy (2014). W październiku 2015 r. jako jedyny Polak wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina otrzymując wyróżnienie i nagrodę publiczności.
Występował z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Lwowskiej, Filharmonii w Petersburgu, Filharmonii w Tallinie, Filharmonii w Calgary oraz z Narodową Orkiestrą Estonii.
Szymon Nehring jest stypendystą Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso (od 2008), Fundacji Pro Musica Bona (od 2010), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). W 2015 r. został laureatem stypendium Krystiana Zimermana.