piotr pożakowski fot.gela megrelidze

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie waltorni prof. Edwarda Danieckiego (1993). Podczas studiów był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Dwukrotnie otrzymał też włoskie stypendium na uczestnictwo w Laboratorio Internazionale della Comunicazione w Gemona del Friuli.

Od 1993 jest muzykiem orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą występował na wielu koncertach w kraju i za granicą (Watykan, Niemcy, Szwecja, Rosja, Chiny, USA). Współpracuje też z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego. Ponad 100 razy występował też na recitalach solowych i koncertach kameralnych. Działalność artystyczną łączy z pracą pedagogiczną w Szkole Muzycznej I i II st. w Gdyni, gdzie od roku 1993 prowadzi klasę waltorni i zespołów kameralnych. Jego uczniowie zdobyli blisko 200 nagród i wyróżnień na różnego rodzaju konkursach i przesłuchaniach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jako ceniony pedagog jest zapraszany do prac jury przesłuchań CEA oraz konkursów muzycznych. W 2017 roku został wykładowcą klasy waltorni w Akademii Sztuki w Szczecinie, aktualnie zatrudniony na stanowisku adiunkta.

Jego zainteresowania naukowe związane są z operą włoską XIX wieku a także życiem i twórczością Gioacchino Rossiniego. Ma w swym dorobku pięć publikacji na temat fortepianowych utworów tego kompozytora, przygotowanych w ramach Międzynarodowych Sesji Naukowych Muzyka Fortepianowa w Gdańsku. Zajmuje się również publicystyką muzyczną – w latach 1999-2010 współpracował z ogólnopolskim dwutygodnikiem Ruch Muzyczny, dla którego przygotował 80 relacji z ważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie gdańskim a także z przedstawień operowych w kraju i za granicą (Zurych, Nowy Jork). Przygotowuje teksty do programów transmisji spektakli z Metropolitan Opera, przygotowywanych przez Filharmonię Łódzką. Jest autorem kilkunastu opublikowanych opracowań lub transkrypcji utworów na róg i zespoły kameralne.

W 2000 roku, wraz z organistką Ewą Mazurek-Krasodomską, nagrał płytę CD Muzyka sakralna na róg i organy. W 2008 ukazała się płyta Pieśni Koncertowe Romantyzmu nagrana przez niego wraz z Aleksandrą Kucharską-Szefler (sopran) i Bożeną Szull-Talar (fortepian). W roku 2019 firma SOLITON wydała płytę „Horn Fantasy”, na której wspólnie z pianistką Bożeną Szull-Talar dokonał pierwszego w świecie nagrania utworów na róg i fortepian Carla Daniela Lorenza (1816-1866).

Tytuł doktora sztuki uzyskał na podstawie dysertacji „Pieśń romantyczna na głos, róg i fortepian na przykładzie twórczości F. Lachnera (1803–1890) i H. Procha (1809–1878)” (Akademia Muzyczna w Gdańsku, 2005). Habilitację uzyskał w roku 2019 w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Jego działalność artystyczna i pedagogiczna została uhonorowana m.in. Brązową Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (1996), Nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni (1999, 2004), Dyplomem Ministra Kultury (2004), odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2009), Nagrodą Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej "Za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce" (2016) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2019). Dwukrotnie otrzymał też Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska (2002, 2009).

fot. G. Megrelidze

październik 2020

Otrzymuj powiadomienia
o koncertach e-mailem

Nasz profil na Instagramie

Obserwuj nas na Instagramie

btn instagram

Proszę zaznaczyć, aby zaakceptować

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Jednocześnie, zgodnie z art. 13 RODO przyjmuję do wiadomości, że:
1. Administratorem przesyłanych danych jest Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, 80-751 Gdańsk, ul. Ołowianka 1, e-mail: sekretariat@filharmonia.gda.pl
2. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: iod@filharmonia.gda.pl
3. Celem przetwarzania moich danych osobowych jest wyłącznie przesłanie newslettera, zaś podstawą przetwarzania jest moja zgoda wyrażona powyżej.
4. Moje dane osobowe są zabezpieczone zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ich odbiorcami mogą być podmioty uprawnione do ujawnienia im danych na mocy przepisów prawa oraz podmioty przetwarzające moje dane w ramach świadczenia usług dla administratora. Nie przewiduje się przekazywania moich danych do państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub instytucji międzynarodowych. Decyzje dotyczące moich danych nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany. Moje dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
5. Mam prawo do: żądania dostępu do moich danych osobowych, uzyskania ich kopii, sprostowania, wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przenoszenia danych, a także do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Wycofanie się ze zgody mogę złożyć w formie wysłania stosownego żądania na adres e-mail administratora. Konsekwencją wycofania się ze zgody będzie brak możliwości przetwarzania danych przez administratora.
6. Administrator nie przewiduje przetwarzania danych osobowych w celu innym niż cel, w którym dane osobowe zostały zebrane.

Jeżeli chcą Państwo zrezygnować z prawa do otrzymywania newslettera o wydarzeniach w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku proszę kliknąć na przycisk: Rezygnuję

Nasz kanał na Youtube

Obejrzyj wideo