logotype

piotr pożakowski fot.gela megrelidze

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie waltorni prof. Edwarda Danieckiego (1993). Podczas studiów był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Dwukrotnie otrzymał też włoskie stypendium na uczestnictwo w Laboratorio Internazionale della Comunicazione w Gemona del Friuli.

Od 1993 jest muzykiem orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą występował na wielu koncertach w kraju i za granicą (Watykan, Niemcy, Szwecja, Rosja, Chiny, USA). Współpracuje też z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego. Ponad 100 razy występował też na recitalach solowych i koncertach kameralnych. Działalność artystyczną łączy z pracą pedagogiczną w Szkole Muzycznej I i II st. w Gdyni, gdzie od roku 1993 prowadzi klasę waltorni i zespołów kameralnych. Jego uczniowie zdobyli blisko 200 nagród i wyróżnień na różnego rodzaju konkursach i przesłuchaniach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jako ceniony pedagog jest zapraszany do prac jury przesłuchań CEA oraz konkursów muzycznych. W 2017 roku został wykładowcą klasy waltorni w Akademii Sztuki w Szczecinie, aktualnie zatrudniony na stanowisku adiunkta.

Jego zainteresowania naukowe związane są z operą włoską XIX wieku a także życiem i twórczością Gioacchino Rossiniego. Ma w swym dorobku pięć publikacji na temat fortepianowych utworów tego kompozytora, przygotowanych w ramach Międzynarodowych Sesji Naukowych Muzyka Fortepianowa w Gdańsku. Zajmuje się również publicystyką muzyczną – w latach 1999-2010 współpracował z ogólnopolskim dwutygodnikiem Ruch Muzyczny, dla którego przygotował 80 relacji z ważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie gdańskim a także z przedstawień operowych w kraju i za granicą (Zurych, Nowy Jork). Przygotowuje teksty do programów transmisji spektakli z Metropolitan Opera, przygotowywanych przez Filharmonię Łódzką. Jest autorem kilkunastu opublikowanych opracowań lub transkrypcji utworów na róg i zespoły kameralne.

W 2000 roku, wraz z organistką Ewą Mazurek-Krasodomską, nagrał płytę CD Muzyka sakralna na róg i organy. W 2008 ukazała się płyta Pieśni Koncertowe Romantyzmu nagrana przez niego wraz z Aleksandrą Kucharską-Szefler (sopran) i Bożeną Szull-Talar (fortepian). W roku 2019 firma SOLITON wydała płytę „Horn Fantasy”, na której wspólnie z pianistką Bożeną Szull-Talar dokonał pierwszego w świecie nagrania utworów na róg i fortepian Carla Daniela Lorenza (1816-1866).

Tytuł doktora sztuki uzyskał na podstawie dysertacji „Pieśń romantyczna na głos, róg i fortepian na przykładzie twórczości F. Lachnera (1803–1890) i H. Procha (1809–1878)” (Akademia Muzyczna w Gdańsku, 2005). Habilitację uzyskał w roku 2019 w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Jego działalność artystyczna i pedagogiczna została uhonorowana m.in. Brązową Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (1996), Nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni (1999, 2004), Dyplomem Ministra Kultury (2004), odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2009), Nagrodą Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej "Za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce" (2016) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2019). Dwukrotnie otrzymał też Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska (2002, 2009).

 

fot. G. Megrelidze

październik 2020
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
newsletter

Newsletter

Otrzymuj powiadomienia
o koncertach e-mailem

instagram

Nasz profil na Instagramie

Obserwuj nas na Instagramie

btn instagram

Subskrybuj

Proszę zaznaczyć, aby zaakceptować

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Jednocześnie, zgodnie z art. 13 RODO przyjmuję do wiadomości, że:
1. Administratorem przesyłanych danych jest Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, 80-751 Gdańsk, ul. Ołowianka 1, e-mail: sekretariat@filharmonia.gda.pl
2. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: iod@filharmonia.gda.pl
3. Celem przetwarzania moich danych osobowych jest wyłącznie przesłanie newslettera, zaś podstawą przetwarzania jest moja zgoda wyrażona powyżej.
4. Moje dane osobowe są zabezpieczone zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ich odbiorcami mogą być podmioty uprawnione do ujawnienia im danych na mocy przepisów prawa oraz podmioty przetwarzające moje dane w ramach świadczenia usług dla administratora. Nie przewiduje się przekazywania moich danych do państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub instytucji międzynarodowych. Decyzje dotyczące moich danych nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany. Moje dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
5. Mam prawo do: żądania dostępu do moich danych osobowych, uzyskania ich kopii, sprostowania, wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przenoszenia danych, a także do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Wycofanie się ze zgody mogę złożyć w formie wysłania stosownego żądania na adres e-mail administratora. Konsekwencją wycofania się ze zgody będzie brak możliwości przetwarzania danych przez administratora.
6. Administrator nie przewiduje przetwarzania danych osobowych w celu innym niż cel, w którym dane osobowe zostały zebrane.

Jeżeli chcą Państwo zrezygnować z prawa do otrzymywania newslettera o wydarzeniach w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku proszę kliknąć na przycisk: Rezygnuję
youtube

Nasz kanał na Youtube

Obejrzyj wideo
z koncertów

btn listen

social

Nasz profil na Facebooku

Polub nasz profil
na Facebooku

btn socjal

Sponsor Strategiczny PFB
energa nowe

Główny Sponsor PFB – Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepła SA