logotype

Mikolaj WarszynskiDoktor Sztuki Muzycznej, koncertował w Holandii, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Polsce, we Włoszech, w Kanadzie i Południowej Korei, w takich salach jak Katedra Laurenskerk w Rotterdamie, Filharmonia w Kielcach, Leopold Mozart Saal w Salzburgu, Sala Falcone Borsellino na Sycylii, Rolston Recital Hall w Banff, Salle Claude Champagne & Chapelle Historique du Bon Pasteur w Montrealu, Winspear Centre for Music w Edmontonie. W swoim repertuarze pianista posiada bogaty wachlarz muzyki solowej i kameralnej, począwszy od baroku aż do kompozycji współczesnych. W sezonie 2012, Warszyński występował między innymi na recitalu solowym w nowej Filharmonii w Kielcach, recitalu chopinowskim na Place des Arts w Montrealu, oraz jako solista z Edmontońską Orkiestrą Symfoniczną w nowej prestiżowej sali koncertowej, Winspear Centre for Music. Z okazji obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, Mikołaj uczestniczył w serii koncertów muzyki Chopina w całej Kanadzie, wykonując między innymi jego drugi koncert fortepianowy w wersji kameralnej. Warszyński był także inicjatorem i wykonawcą serii recitali pianistycznych Marcia Funebre, poświęconych ofiarom tragicznego wypadku samolotowego pod Smoleńskiem, gdzie zginęło wielu dygnitarzy politycznych wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Jako pianista grupy instrumentalnej „The Warszynski Trio" propagującej głównie muzykę kompozytorów kanadyjskich, Mikołaj brał udział w serii koncertów kameralnych pod patronatem Tonus Vivus Society for New Music, uwieńczonej wydaniem CD „Devil's Dance”. Wraz z małżonką - pianistką Zuzaną Šimurdovą – często koncertuje we wspólnych recitalach: artyści wykonali między innymi północno-amerykańską premierę utworu na dwa fortepiany „Desintegration” słynnego kompozytora kanadyjskiego Claudea Viviera w ramach Serie Hommage Société de Musique Contemporaine du Quebec w Montrealu. Ostatnio, duo Warszyński-Šimurdová uczestniczyło w serii koncertów kameralnych zadedykowanych kompozytorom czeskim.

Mikołaj Warszyński urodził się w Gdańsku i jako czteroletni chłopiec wyemigrował z rodzicami do Kanady. Ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne na University of Alberta w Edmontonie w Kanadzie, pod kierunkiem sławnego Marka Jabłońskiego i zadebiutował z Edmontońską Orkiestrą Symfoniczną, III Koncertem Fortepianowym Beethovena. Dalsze studia muzyczne kontynuował w Konserwatorium w Rotterdamie, w klasie fortepianu profesora Aquilesa Delle Vigne'a, które ukończył z wyróżnieniem w 2004. W trakcie tych studiów uzyskał prestiżowe stypendium Neuimejer, oraz nagrodę w postaci fortepianu Sautera z Narodowej Fundacji Instrumentów w Amsterdamie. Aktywnie koncertował w Holandii jako solista oraz kameralista, propagując muzykę współczesnych kompozytorów holenderskich. Po powrocie do Kanady, Warszyński otrzymał stypendium na rezydencję artystyczną („artist in residence") w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Banff.

Mikołaj jest zdobywcą wielu stypendiów oraz nagród, między innymi złotego medalu na Festiwalu Muzycznym w Royaume (Festival de Musique du Royaume au Quebéc). Brał udział we wielu festiwalach w Ameryce Północnej i w Europie, takich jak Akademia Muzyczna w Krakowie, IBLA Grand Prize na Sycylii, Festiwal Muzyczny w Aspen, Colorado, oraz w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Banff, w Albercie. Wielokrotnie otrzymywał stypendium z Fundacji Johanna Straussa, co umożliwiło mu dalsze kształcenie się w kierunku gry na fortepianie na letnich kursach w Międzynarodowej Akademii Muzycznej Mozarteum, w Salzburgu, w Austrii.

Mikołaj Warszyński ukończył studia doktoranckie na Université de Montréal z tytułem Doktora Sztuki Muzycznej w roku 2011. Jego praca doktorska na temat polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego została nagrodzona prestiżowym stypendium z Fundacji Towarzystwa Kultury w Quebecu: Fonds de Recherche de la Société et la Culture. Muzyka Szymanowskiego jest źródłem fascynacji dla Warszyńskiego, który obecnie przygotowuje płytę poświęconą dziełom tego kompozytora. Dr. Warszynski był wielokrotnie zapraszany jako wykładowca i solista na prelekcje muzyczne na uniwersytetach w Kanadzie, w Polsce, oraz w Stanach Zjednoczonych w ramach tournée dla Towarzystwa Muzycznego: College of Music Society. Oprócz kariery pianistycznej, Mikołaj Warszyński uczył gry w klasie fortepianu w Konserwatorium Muzycznym Cégepie w Drummondville oraz na "Universite de Montreal" w Quebec w Kanadzie. Od marca 2013, Dr. Warszyński pełni funkcję profesora w klasie fortepianu i harmonii na Katolickim Uniwersytecie w Daegu w Południowej Korei.

Wykonania i wywiady Warszyńskiego były wielokrotnie puszczone na antenę i na telewizję w Kanadzie (CBC, OMNI TV) oraz w Stanach Zjednoczonych (WPRB).

październik 2020
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
newsletter

Newsletter

Otrzymuj powiadomienia
o koncertach e-mailem

instagram

Nasz profil na Instagramie

Obserwuj nas na Instagramie

btn instagram

Subskrybuj

Proszę zaznaczyć, aby zaakceptować

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Jednocześnie, zgodnie z art. 13 RODO przyjmuję do wiadomości, że:
1. Administratorem przesyłanych danych jest Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, 80-751 Gdańsk, ul. Ołowianka 1, e-mail: sekretariat@filharmonia.gda.pl
2. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: iod@filharmonia.gda.pl
3. Celem przetwarzania moich danych osobowych jest wyłącznie przesłanie newslettera, zaś podstawą przetwarzania jest moja zgoda wyrażona powyżej.
4. Moje dane osobowe są zabezpieczone zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ich odbiorcami mogą być podmioty uprawnione do ujawnienia im danych na mocy przepisów prawa oraz podmioty przetwarzające moje dane w ramach świadczenia usług dla administratora. Nie przewiduje się przekazywania moich danych do państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub instytucji międzynarodowych. Decyzje dotyczące moich danych nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany. Moje dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
5. Mam prawo do: żądania dostępu do moich danych osobowych, uzyskania ich kopii, sprostowania, wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przenoszenia danych, a także do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Wycofanie się ze zgody mogę złożyć w formie wysłania stosownego żądania na adres e-mail administratora. Konsekwencją wycofania się ze zgody będzie brak możliwości przetwarzania danych przez administratora.
6. Administrator nie przewiduje przetwarzania danych osobowych w celu innym niż cel, w którym dane osobowe zostały zebrane.

Jeżeli chcą Państwo zrezygnować z prawa do otrzymywania newslettera o wydarzeniach w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku proszę kliknąć na przycisk: Rezygnuję
youtube

Nasz kanał na Youtube

Obejrzyj wideo
z koncertów

btn listen

social

Nasz profil na Facebooku

Polub nasz profil
na Facebooku

btn socjal

Sponsor Strategiczny PFB
energa nowe

Główny Sponsor PFB – Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepła SA