Piotr Kusiewicz Jeden z najwybitniejszych polskich artystów muzyków i pedagogów śpiewu. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku, uzyskując dyplom w klasie fortepianu profesora Zbigniewa Śliwińskiego (1977 r.) oraz dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu profesora Jerzego Szymańskiego (1980 r.). W 1978 roku otrzymał I Nagrodę i dwa wyróżnienia na XIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonina Dworzaka w Karlovych Varach. Artysta występuje na estradach koncertowych oraz scenach operowych w Polsce i na świecie.
Śpiewał m.in. we wszystkich filharmoniach w kraju, w Teatrach Wielkich w Warszawie i Łodzi, operach: Krakowskiej, Wrocławskiej, Bałtyckiej, Alte-Oper we Frankfurcie n/Menem, w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, w filharmoniach: Berlińskiej, Monachijskiej, Kolońskiej, w Palais des Beaux Arts w Brukseli, Royal Festival Hall w Londynie, w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Gewandhaus w Lipsku, Musikverein w Wiedniu, w Montrealu, Mediolanie, Sztokholmie, Moskwie oraz w Jerozolimie, Seulu, Tokio i na Gwadelupie. W swoim repertuarze posiada 137 dzieł oratoryjnych, opery Haendla, Monteverdiego, Moniuszki, Donizettiego, Rimskiego - Korsakowa.
Piotr Kusiewicz jest cenionym interpretatorem muzyki współczesnej, wykonuje m.in. dzieła Pendereckiego, Lutosławskiego, Kilara, Preisnera. Kompozytorzy często powierzają mu prawykonania swoich utworów - śpiewał je m.in. na "Warszawskiej Jesieni".
Artysta jest pierwszym i jak dotąd jedynym polskim wykonawcą "Paroles tissées" Witolda Lutosławskiego, które nagrał (spełniając życzenie Kompozytora) z NOSPR pod dyrekcją Antoniego Wita dla firmy fonograficznej NAXOS.
Jako pianista wielokrotnie występował ze znakomitymi polskimi śpiewakami (Urszula Mitręga, Jadwiga Rappé, Jerzy Mechliński). W sezonie artystycznym 2004/05 wystąpił w Filharmonii Szczecińskiej w podwójnej roli - wykonał Kantatę J.S. Bacha oraz Koncert fortepianowy H.M. Góreckiego.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu artystycznym Piotra Kusiewicza był udział w wykonaniu opery Król Roger Szymanowskiego pod dyrekcją Charlesa Dutoit w Paryżu, Montrealu, nowojorskiej Carnegie Hall, a także w Tokio w latach 1996-2002.
Przełomowym momentem w artystycznych poszukiwaniach artysty stało się nagranie wspólnie z Mariuszem Klimkiem (autorem tekstów, muzyki oraz współwykonawcą płyty CD, wydanej przez Polskie Nagrania, zawierającej piosenki z pogranicza pop-jazz.
W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania (36 CD) dla firm fonograficznych - m.in.: Polskie Nagrania, DUX, ERATO, Naxos, Aperto, ACCORD, CD Accord, KOCH oraz nagrania DVD (C. Orff - Carmina Burana, W.Kilar - Missa pro pace, Hanna Banaszak).
Piotr Kusiewicz jest profesorem śpiewu i kierownikiem Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz profesorem śpiewu solowego w Akademiach Muzycznych w Bydgoszczy i w Krakowie. Prowadzi również wykłady z zakresu muzyki sakralnej w Gdańskim Archidiecezjalnym Kolegium Teologicznym w Gdyni.
Kwalifikacje naukowe otrzymywał kolejno:
- I stopnia w 1988 roku - Akademia Muzyczna w Łodzi
- II stopnia w 1993 roku - Akademia Muzyczna w Łodzi.
Prof. Piotr Kusiewicz przez dwie kadencje pełnił funkcję Dziekana Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w latach 1990 - 1996. Od roku 1996 do chwili obecnej jest Kierownikiem Katedry Wokalistyki.
Tytuł profesora sztuki muzycznej otrzymał z rąk Prezydenta RP w 2001 roku.
Od 2003 roku bierze udział w pracach Centralnej Komisji Do Spraw Stopni i Tytułów w charakterze eksperta - superrecenzenta.
Od 2005 roku jest ekspertem Państwowej Komisji Akredytacyjnej.
Od 2007 roku jest członkiem sekcji Sztuki Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych.
W marcu 2008 roku prof. Piotr Kusiewicz otrzymał krzyż "Pro Ecclesia et Pontifice" (Za Kościół i Papieża) - najwyższe odznaczanie Kościoła Katolickiego, przyznane przez papieża Benedykta XVI.