Robert GierlachRobert Gierlach bas-baryton
Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. Kazimierza Pustelaka. Artysta otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Viottiego w Vercelli we Włoszech i Nagrodę Publiczności na Konkursie im. Alfredo Krausa w Las Palmas.
Już jako student rozpoczął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, śpiewając w „Weselu Figara" i „Don Giovannim" Mozarta. W tym czasie występował również w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie jako Don Basilio w „Cyruliku sewilskim" Rossiniego. Z zespołami tych teatrów odbył liczne podróże zagraniczne (Hiszpania, Francja, Niemcy, Belgia, Szwajcaria, Japonia).
Robert Gierlach występuje na prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych Europy, Ameryki Północnej i Japonii. Śpiewał m. in. w Teatro La Fenice w Wenecji („Wesele Figara" Mozarta-partia Hrabiego i „Maria di Rohan" Donizettiego-partia de Fiesque; Teatro Filarmonico w Veronie„Mojżesz w Egipcie"-partia Faraona,oraz w koncertowym wykonaniu oratorium "Eliasz" Mendellssohna pod batutą Shlomo Minza); w Teatro Comunale w Bolonii („Don Giovanni" Mozarta-partia Leporella,"Podróż do Reims"Rossiniego-partia Don Profonda) oraz koncertowe wykonanie „Pulcinelli"Strawińskiego; w Teatro dell' Opera w Rzymie („Kopciuszek" Rossiniego-partia Alidora) oraz Teatro dell' Maggio Musicale Fiorentino we Florencji; Teatro G. Verdi w Trieście („Wesele Figara"-partia Hrabiego); Teatro alla Scala w Mediolanie („Wesele Figara"- partia Hrabiego,„Tatiana"A.Corghiego-partia Sabinina).We Francji występował na takich scenach jak: Opera w Nicei, Opera w Marsylii (wszędzie jako Leporello w „Don Giovannim Mozarta), Theatre des Champs-Elysees w Paryżu („Król Edyp" Strawińskiego-partia Kreona oraz koncertowe wykonanie „Króla Rogera" Szymanowskiego-partia Archierejosa.) W Stanach Zjednoczonych artysta występował m.in w Detroit Opera House jako Figaro w „Weselu Figara" Mozarta (dwie różne inscenizacje)
Partie Figara zaśpiewal również w Nico Theatre w Cape Town (RPA), na Festiwalu Operowym w Glyndebourne oraz Grand Theatre w Genewie jak i w Grand Opera w Miami na Florydzie (USA). Prowadzi także bogatą dzialalność koncertową, współpracując z takimi zespołami jak: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej ,NOSPR, Sinfonia Varsovia, Orchestre National de France," I Solisti Veneti", Berliner Philharmoniker, Wiener Philhatrmoniker, City of Birmingham Orchestra, Rundfuk Sinfonieorchester Berlin, Filarmonica della Scala, Dresdner Rundfunk Orchester, NHK Tokyo Orchestra.Artysta brał udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in.Wratislavia Cantans, Salzburger Festspiele, BBC Proms(Royal Albert Hall), Berliner Festwoche i Schlezwig.-Holstein Festival, Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej.Współpracował z wieloma znanymi dyrygentami i reżyserami operowymi oraz śpiewakami takimi jak: Sir Simon Rattle,Sir Yehudi Menuhin, Nello Santi, Charles Dutoit, Jeffrey Tate, Rafael Fruhbeck de Burgos, Claudio Scimone, Michele Plasson, Vladimir Jurovski, Gianluigi Gelmetti, Daniele Gatti, Christian Thielemann, Jan Krenz, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Gabriel Chmura, Jerzy Semkow, Antoni Wit,Peter Stein, Luca Ronconi, Renato Bruson, Thomas Hampson, Juan Diego Florez.
W ostatnich kilku latach Robert Gierlach wystąpił m. in . z zespolami Berliner Philharmoniker i Wiener Philharmoniker („Stabat Mater" Szymanowskiego pod dyrekcją Sir Simona Rattlea), Opera du Montreal i Lyric Opera w Baltimore (mozartowski Figaro), Opera Flandryjska w Antwerpii(Argante w „Rinaldo" Haendla) i New York City Opera (Leporello). Śpiewał też tytułowego Don Giovanniego w warszawskim Teatrze Wielkim w inscenizacji Mariusza Trelińskiego.
Sezon 2006-2007 zdominowany był przez występy w światowej prapremierze opery D.Carlsona „Anna Karenina". Na scenach Florida Grand Opera (Miami) oraz Opery w Saint Louis Robert Gierlach śpiewał partię Vronskiego.
W ostatnich sezonach można było go usłyszeć m. in. w Opera Ottawa (Figaro), Tokio-NHK (Król Edyp-Creon) oraz jako Don Giovanniego w Arizona Opera i Cleveland Opera.
Wystąpił również w Operze Bałtyckiej w Gdańsku jako Don Giovanni, Hrabia oraz Figaro w „Weselu Figara", tytułowy Oniegin w operze P.Czajkowskiego, oraz Papageno w „Czarodziejskim Flecie" Mozarta .Wystąpił też z Orkiestra Szwajcarii Romańskiej w Genewie i Lozannie oraz Filharmonikami Filadelfijskimi w Filadelfii i Carnegie Hall w Nowym Jorku (Kreon i Posłaniec w „Królu Edypie" Strawińskiego).