Baryton Günter Papendell urodził się w Krefeld. W 2005 ukończył studia w Musikhochschule w Monachium w klasie mistrzowskiej Daphne Evangelatos. Jest laureatem i finalistą różnych konkursów, m.in. Konkursu Muzycznego ARD, Konkursu im. Willego Domgrafa Fassbaendera i Konkursu Belvedere.

Występował na różnych festiwalach, takich jak Schwäbischer Frühling w Mondsee, Sagra Musicale w Umbrii i Ravinia w Chicago. Współpracował z Helmutem Deutschem i Marcello Viottim, oraz z orkiestrami Radia Bawarskiego i Filharmonii w Petersburgu. W 2002 za interpretację ról mozartowskich otrzymał nominację czasopisma „Opernwelt" w kategorii Śpiewak Roku Nowej Generacji.

W latach 2004-07 Günter Papendell był członkiem zespołu Musiktheater im Revier w Gelsenkirchen, gdzie wystąpił w roli tytułowej w Don Giovannim Mozarta oraz w różnych lirycznych partiach barytonowych, m.in. Escamilla (Carmen) i Zurgi (Poławiacze pereł). Jako śpiewak gościnny otrzymywał angaże do teatrów operowych w Monachium (Bayerische Staatsoper), Mannheim, Dortmundzie i Bonn, oraz do Komische Oper w Berlinie. W 2007 został solistą tego ostatniego teatru, gdzie śpiewał m.in. partię Hrabiego Almavivy (Wesele Figara), Guglielma (Così fan tutte), Figara (Cyrulik sewilski), Sharplessa (Madame Butterfly), Ubalda (Armida Glucka), Malatesty (Don Pasquale), Marcella (Cyganeria), Kothnera (Śpiewacy norymberscy) i Jeleckiego (Dama pikowa).

www.papendell.com