Niemiecki bas-baryton rozpoczął karierę w 1980 jako solista altowy chóru Tölzer Knabenchor. Do 1986 występował jako solista altowy w licznych produkcjach operowych (m.in. jako Zefir w Apollonie i Hiacyncie Mozarta) oraz dokonał kilku nagrań płytowych; był solistą w Mszy h-moll Bacha pod dyrekcją Andrew Parrotta (EMI) oraz w Kantatach nr 163–178pod batutą Nikolausa Harnoncourta (seria „Das alte Werk"wytwórni Teldec). W latach 1995-98 studiował w National Opera Studio w Londynie.

Jako bas-baryton współpracował z dyrygentami tej miary, co Jean-Claude Malgoire, Frans Brüggen, Hans Graf, Gustav Leonhardt, Andrew Parrott i Rafael Frühbeck de Burgos, Colin Davis, Edward Downes.

Do jego ról operowych zaliczają się m.in. Sarastro (Czarodziejski flet), Osmin (Uprowadzenie z seraju), Figaro (Wesele Figara), Masetto (Don Giovanni) i Przemawiający (Czarodziejski flet) Mozarta; Sparafucile (Rigoletto) i Hrabia Horn (Bal maskowy) Verdiego; Mefistofeles (Faust Gounoda); Colline (Cyganeria Pucciniego), Agent Tajnej Policji (Konsul Menottiego) i Ciało (Przedstawienie duszy i ciała Cavalieriego), oraz Pluton (Orfeusz) i Merkury (Koronacja Poppei) Monteverdiego. Występował na scenie Walijskiej Opery Narodowej, Opery Holland Park, Opery Szkockiej, English National Opera w Londynie oraz w teatrach operowych w Saarbrücken, Bonn, Hagen, Kolonii, Parmie, Neapolu, Genui, Turynie i Amsterdamie.

Ważnym punktem jego działalności artystycznej jest wykonywanie dzieł Bacha. Uczestniczył m.in. w kilku nagraniach i koncertach w ramach serii Bach Cantata Pilgrimage prowadzonych przez Johna Eliota Gardinera