julia novikovaStudiowała śpiew w Konserwatorium imienia Mikołaja Rimskiego-Korsakowa (prof. Olga Kondina) w rodzinnym St. Petersburgu. Już podczas studiów zdobyła pierwsze doświadczenia sceniczne śpiewając partie Zuzanny w Weselu Figara, Serpiny w Służąca Panią i Marfy w Carskiej narzeczonej.

W roku 2006 zadebiutowała, pod dyrekcją Valerego Gergieva, na scenie Teatru Marińskiego w partii Flory w operze W kleszczch lęku (Obrót śruby) Brittena. W latach 2006-2008 występowała jako Olimpia w Opowieściach Hoffmanna Rozyna w Cyruliku Sewilskim, Królowa Szemachanu w Złotym Koguciku, Gilda w Rigoletto, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie. Rozpoczęła także współpracę z teatrami operowymi we Frankfurcie nad Menem, Dortmundzie, Bonn, Monachium, Stuttgarcie i Hamburgu .W roku 2009 zadebiutowała na scenie Opery w Wiedniu. W latach 2010- 2011 występowała w Lyonie i Waszyngtonie.

Wielkim sukcesem Julii Novikovej był występ w partii Gildy w telewizyjnej produkcji opery G. Verdiego Rigoletto. Całość, w reżyserii Marco Bellocchio, zrealizowano na żywo w oryginalnych plenerach i transmitowano do 148 krajów świata. Dyrygował Zubin Mehta a w głównych partiach, obok Julii Novikovej, wystapili: Placido Domingo ( Rigoletto), Ruggero Raimondi (Sparafucile ) i Vittorio Grigolo (Książe Mantui). W roku 2011 świetne recenzje zebrały jej kreacje w tytułowych partiach w Lunatyczce Belliniego na scenie w Bonn oraz w Słowiku Strawińskiego na Festiwalach w Quebecu i Salzburgu.

Julia Novikova jest laureatką wielu konkursów m.in. Miedzynarodowego Konkursu im. Wilhelma Stenhammara (Szwecja 2006), Miedzynarodowego Konkursu w Genewie (2007).

W roku 2009 zdobyła I nagrodę i nagrodę publiczności na zainicjowanym przez Placido Domingo Światowym Konkursie Operowym OPERALIA, który odbył się w Budapeszcie.