wrzesień 2020

Chopin nad wodami Motławy

kup bilet 24

Mikołaj Sikała

Enrique Granados - Quejas, o La Maja y el ruiseñor (Lament lub Dziewczyna i słowik) z suity Goyescas
Franz Schubert/Franz Liszt – Fischermädchen oraz Liebesbotschaft z cyklu Schwanengesang (Łabędzi śpiew)
Fryderyk Chopin - Ballada g-moll op. 23
Edward Grieg - Sommeraften (Letni wieczór) op. 71 nr 2 oraz Nokturn op. 54 nr 4 z cyklu Utwory liryczne
Maurice Ravel - Oiseaux tristes (Smutne ptaki) oraz Une barque sur l’ocean (Barka na oceanie) z cyklu Miroirs (Zwierciadła)
Johann Strauss/Alfred Grünfeld - Soirée de Vienne, Paraphrase on Fledermaus (Wieczór wiedeński, parafraza nt. z Zemsty nietoperza) op. 56

Bilet rodzinny - 55 zł
Cena karnetowa przy wyborze 4 koncertów: bilet normalny - 16 zł, bilet ulgowy - 10 zł (zakup tylko w kasie)

Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu dra Kordiana Góry oraz w klasie kameralistyki dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej i mgr Bożeny Szull-Talar. Zarówno studia licencjackie, jak i magisterskie ukończył z wyróżnieniem, obecnie zaś kontynuuje naukę na stopniu doktoranckim w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej. Jest również absolwentem klasy fortepianu PSM I i II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Alicji Michowskiej oraz mgr Małgorzaty Stożyńskiej. Występował w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Rumunia, Czechy) jako solista oraz kameralista m.in. w duecie fortepianowym z Adamem Piórkowskim oraz w duecie z wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim.

Zdobywca nagród i wyróżnień, w tym m.in. I nagrody w kategorii „duet fortepianowy na cztery ręce” oraz I nagrody w kat. „duet na dwa fortepiany” w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016), II nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Orbetello (Włochy, 2018), III nagrody w 48. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (2017), III nagrody w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Weronie (2019), III nagrody w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Euregio Piano Award w Geilenkirchen (2018), II nagrody w kategorii „duet fortepianowy na cztery ręce” oraz II nagrody w kat. „duet na dwa fortepiany” w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2015), I nagrody w kategorii „zespół kameralny” w XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2015), III nagrody w kat. „duet fortepianowy” w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014), I nagrody oraz dwóch nagród specjalnych w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Goerlitz/Zgorzelcu (2011), II nagrody w I Gdańskim Konkursie Pianistów Kameralistów (2016), Nagrody Specjalnej dla najlepszego akompaniatora, studenta uczelni muzycznej w X Konkursie Muzyki XX i XXI wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (2014) oraz wyróżnień w II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie i w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szymanowski In memoriam w Warszawie (2011).
W lutym 2017 roku został laureatem Konkursu o Stypendium Fundacji Yamaha w Łodzi. Otrzymał również tytuł laureata „Estrady Młodych” 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej, na którym przyznano mu także dwie nagrody specjalne – nagrodę im. Jerzego Waldorffa oraz nagrodę Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (2015). We wrześniu 2018 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach, natomiast w lutym 2019 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Juries in Competition w Salzburgu.

Mikołaj Sikała

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Gdansk