sierpień 2020

Piotr Kopietz - akordeon
Klaudiusz Grabowski
- prowadzenie

Carl Philipp Emanuel Bach - Sonata g-moll (I. Allegro, II. Adagio, III. Allegro)
Astor Piazzola - 3 części z Historii Tanga (I. Bordel 1900, II. Cafe 1930, III. Nightclub 1960)
Gorka Hermosa - Anantango
Gorka Hermosa - Brehme
Astor Piazzola - Oblivion

Piotr Kopietz – multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana. Swoje umiejętności wykonawcze doskonalił podczas stypendium na Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria), gdzie studiował w klasie prof. Janne Rättyä. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie zarządzania kulturą na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie oraz jest jednym z niewielu artystów koncertujących na niezwykle rzadkim instrumencie – francuskiej akordinie.
Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i poza jej granicami (m.in. Austria, Czechy, Litwa, Niemcy, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy).
Prezentując muzykę klasyczną, rozrywkową, improwizowaną i world music na szeregu uznanych festiwali wystąpił na wielu znamienitych scenach koncertowych (większość polskich filharmonii, teatrów i ośrodków kultury, Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego, Muzyczne Studio Polskiego Radia im. A. Osieckiej, Zamek Królewski w Warszawie, Sinfonia Varsovia i wiele innych).
Jest twórcą i kierownikiem artystycznym kilkunastu zespołów i projektów muzycznych. Ponadto na stałe występuje w zespołach „Gang Tango” (czołowy polski zespół wykonujący tanga świata), „Orkiestra Adria" (nawiązująca składem i idiomem brzmieniowym do zespołów występujących w międzywojennych lokalach i teatrach rewiowych Warszawy) oraz „Gerard Edery Ensemble” (Gerard Edery to jeden z najbardziej rozpoznawalnych propagatorów i interpretatorów muzyki Sefardyjskiej na świecie).
Jako artysta sesyjny nagrywa muzykę klasyczną i rozrywkową dla radia, telewizji, teatru i filmu. Jako solista-akordeonista współpracował ze zdobywcą Oskara, Janem A.P. Kaczmarkiem, nagrywając muzykę kompozytora. Przez 5 sezonów artystycznych wykonywał muzykę na żywo w spektaklu „Tango Piazzolla” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.
W 2011 r. nagrał swoją debiutancką płytę „Retrato” z tangami argentyńskimi różnych epok oraz kompozycjami własnymi inspirowanymi tangiem. Jest również aranżerem wszystkich utworów, które znalazły się na płycie. Wydawnictwo zostało entuzjastycznie przyjęte w środowisku tangowym.
W styczniu 2020 r. wziął udział w trasie koncertowej zwieńczonej nagraniem płyty pt. „World Tangos” występując u boku światowej sławy skrzypka – Roby’ego Lakatosa.
Jako aranżer współpracował z takimi zespołami i artystami jak: Kayah, Kuba Badach, Katarzyna Cerekwicka, Anna Karwan, Lala Czaplicka, Sentido, Orkiestra Adria, Gang Tango, Retro Orchestra.
W dziedzinie kompozycji szczególnie bliska jest mu filmowa i teatralna muzyka ilustracyjna oraz szeroka pojęta „world music”. Wybitny brazylijski artysta i dyrygent, Jose Maria Florencio powiedział o nim: „…[dzięki twórczości Piotra Kopietza] Polska zaczyna być miejscem, gdzie kompozycje na bandoneon i tango powstają na poziomie co najmniej tak wspaniałym, jak na poziomie samego Astora Piazzolli. Mamy fantastycznego kompozytora…”.

Piotr_Kopietz.jpg

drozdowska.jpg

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Gdansk