sierpień 2019

Gdańskie Lato Muzyczne

energa

Festiwale

14. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Sobota, 06/07/2019, 20:00
Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Mariusz Ryś - organy
Małgorzata Lasota - sopran

Jan Sebastian Bach - Preludium i fuga h-moll BWV 544
Antonin Dworzak - Pieśni biblijne op. 99: Hospodin jest můj pastyř, Popatřiž na mne a smiluj se, Bože! Bože! píseň novou
Lars Egebjer - Nenia Wermlandica
Cesar Franck - Tantum ergo
Feliks Rączkowski - Duszo Chrystusowa
Stanisław Kwiatkowski - Modlitwa ca
Josef Rheinberger - VII Sonata op. 127 (Prelude- Andante- Finale)

Mariusz Ryś

Urodził się w Tarnobrzegu. Muzykolog, organista, menedżer kultury, absolwent muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie (pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jana Chwałka – muzykologia i Roberta Brodackiego – organy), tam też ukończył studia doktoranckie. Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej. Ma na swoim koncie liczne koncerty, jako solista i kameralista.
Jako organista towarzyszył Mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. Sprawuje kierownictwo artystyczne Międzynarodowych Koncertów Organowych w Tarnobrzegu i Wieczorów Organowych w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury i organista w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej OO. Dominikanów w Tarnobrzegu. Z jego inicjatywy w Tarnobrzeskim Domu Kultury zainstalowano 21 – głosowe organy firmy Kuhn. Członek Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Sandomierskiej i wykładowca Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Sandomierzu. Jest powoływany na konsultanta przy budowie nowych i konserwacji zabytkowych organów. Za działalność artystyczną odznaczony w 2002 r Dyplomem Honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego. W 2008 r otrzymał nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, oraz w 2009 roku uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Tarnobrzega za upowszechnianie kultury. W 2018 roku zarudzeniem Prezydenta Miasta Tarnobrzega otrzymał tytuł „Zasłużony Tarnobrzeżanin”.

Małgorzata Lasota

Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego ks. dr hab. Pawła Sobierajskiego. Debiutowała w Opera Theatre w Louisville (USA) rolą Hrabiny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta. W tej samej roli wystąpiła również w Operze Śląskiej w Bytomiu. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach wokalnych prowadzonych przez wybitnych pedagogów śpiewu: prof. Rubena Lisicjana (Niemcy), Ruth Holton (Wielka Brytania), Ingrid Kremling-Domański (Niemcy), Daniela Weeks‘a (USA), Olgę Pasiecznik (Polska).
Występowała z Massimiliano Caldim Śląską Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Vladimrem Kiradjiewem i Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Przemysławem Stanisławskim, Beatą Dąbrowską i Lubelską Orkiestrą Trybunału Koronnego, Kimcherie Lloyd, Kazimierzem Kryzą, Paolo Fiamingo i Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej. Posiada w swoim repertuarze dzieła oratoryjno-kantatowe: J. S. Bacha, G. B. Pergolesiego, A. Vivaldiego, J. Haydna, W. A. Mozarta, G. Rossiniego, J. Rattera, a także wiele pozycje liryki wokalnej i operowej. Prowadzi działalność koncertową z pianistami i organistami.
Śpiewała w zawodowych zespołach chóralnych: Schola Cantorum Gedanensis i Camerata Silesia. Ukończyła również wychowanie muzyczne w Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, oraz studia podyplomowe w zakresie emisji głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Była nauczycielem akademickim w UMCS w Lublinie, w WSHP w Sandomierzu, w AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także dyrygentem chórów młodzieżowych.
Obecnie prowadzi klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II stopnia im. Jana Kiepury w Sosnowcu, gdzie jest kierownikiem wydziału wokalnego. Jej uczniowie zajmują czołowe miejsca na polskich i zagranicznych konkursach wokalnych, a absolwentki są studentkami akademii muzycznych. Otrzymała wyróżnienia Centrum Edukacji Artystycznej za bardzo dobre przygotowanie uczniów do Regionalnych Przesłuchań CEA Wrocław 2016 i Gliwice 2017.
Wielokrotnie otrzymywała nagrody Dyrektora ZSM w Sosnowcu za wyróżniającą się pracę dydaktyczną, a w 2014 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Sosnowca, 2016 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jest prezesem Stowarzyszenia im. Jana Kiepury i współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury oraz Mistrzowskich Kursów Wokalnych im. Jana Kiepury, które odbywają się w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu.